۱۴۰۰/۰۱/۲۷ جمعه
صبح قزوین بدهی شهرداری به بانک شهر تسویه می‌شود/۱۰۰پروژه وارد شده در بودجه۱۴۰۰محقق نخواهد شد
بدهی شهرداری به بانک شهر تسویه می‌شود/۱۰۰پروژه وارد شده در بودجه۱۴۰۰محقق نخواهد شد
کد خبر: ۳۴۸۶۸۹ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۷ ساعت: ۱۳:۴ ↗ لینک کوتاه

سخنگوی شورای شهر قزوین:

بدهی شهرداری به بانک شهر تسویه می‌شود/۱۰۰پروژه وارد شده در بودجه۱۴۰۰محقق نخواهد شد

سخنگوی شورای شهر قزوین گفت: زمانی که شورای پنجم را تحویل گرفتیم میزان بدهی شهرداری ۲۴۰میلیارد تومان بود که با توجه به سود اعمال شده به ۶۰۰تا ۷۰۰میلیارد افزایش داشته؛ لذا برای اینکه این بدهی به طور کامل تسویه شود؛ در نظر داریم آن را به صورت یکجا بپردازیم.

منیره سادات قوامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، درباره مصوبه بودجه شهرداری قزوین اظهار کرد: لایحه بودجه1400 که با مبلغ هزار و 200میلیارد تومان توسط شهرداری پیشنهاد شده بود، علی‌رغم مخالفت‌هایی که وجود داشت، در نهایت با شش رای موافق و با 73میلیارد افزایش تصویب شد.
 
وی با اشاره به روند اشتباه ساختاری در تایید و بررسی بودجه افزود: هزینه‌ها باید بر اساس درآمد در نظر گرفته شود یعنی باید درآمدهای شهرداری را که شامل هفت کد است و از تحقق آن اطمینان وجود دارد را بررسی، سپس هزینه‌ها و پروژه‌ها تعریف می‌شد در حالیکه این عمل اتفاق نیفتاد.
 
سخنگوی شورای شهر قزوین با اشاره به اینکه کد یک تا شش نیمی از درآمد و کد هفت نیم دیگر درآمد شهرداری را تشکیل می‌دهد، بیان کرد: اعضای شورا ابتدا شش کد درآمدی اول را که نصف بودجه را شامل می‌شود را تصویب و نیم دیگر که همان شامل کد هفت است و در تحقق آن اطمینانی وجود ندارد را کنار گذاشتند تا با برآورد هزینه‌ها بررسی شود، در حالیکه این اشتباه است؛ چراکه بدون در نظر گرفتن هزینه، درآمد را برآورد کردیم.
 
وی ابراز کرد: هزینه‌ها باید متناسب با درآمد تعیین شود در حالیکه اعضای شورا بدون توجه به این موضوع، نظرات و پیشنهادات خود را در مورد پروژه‌ها و هزینه‌ها پیشنهاد و برآورد کردند و در نهایت بودجه با 73 میلیارد تومان افزایش نسبت به مبلغ پیشنهادی شهرداری به تصویب رسید.
 
رشد 33درصدی بودجه سال آینده شهرداری قزوین
 
قوامی با بیان اینکه میزان بودجه 1400 نسبت به سال گذشته 33درصد رشد داشته است، افزود: معمولا در بودجه باید 60درصد عمرانی و 40درصد جاری در نظر گرفته شود و مهم این است که این موضوع محقق شود؛ در حالیکه متاسفانه در عمل معمولا عکس آن انجام می‌شود.
 
سخنگوی شورای اسلامی شهر قزوین ادامه داد: معمولا اعضای شورا در بودجه میزانی از بدهی‌های شهرداری را نیز در نظر می‌گیرند؛ اما آنچه امسال به عنوان سیاست شورا در نظر گرفته شده بود، این است که بدهی شهرداری یکجا پرداخت شود؛ چراکه به طور مستمر به آن سود تعلق گرفته و به مبلغ بدهی افزوده می‌شود.
 
قوامی عنوان کرد: زمانی که شورای پنجم را تحویل می‌گرفتیم میزان بدهی شهرداری 240میلیارد تومان بود که با توجه به سود اعمال شده به 600تا 700 میلیارد افزایش داشته؛ لذا برای اینکه این بدهی به طور کامل تسویه شود و سودی به آن تعلق نگیرد در نظر داریم آن را به صورت یکجا بپردازیم.

وی تصریح کرد: براین اساس در نظر داریم با فروش چند پروژه شهرداری قزوین مانند پروژه ستاره پونک، بادامستان، الهیه، بدهی بانک شهر را یکجا صفر کنیم.

تمرکز بودجه 1400 بر طرح‌های عمرانی نیمه تمام و دارای اولویت‌

این مقام مسئول با بیان اینکه تمرکز بودجه1400 بیشتر بر روی طرح‌های عمرانی نیمه تمام و اولویت‌دار است، اذعان کرد: بر اساس نظر اعضای شورا، پروژه‌های نیمه تمام شهرداری باید به اتمام برسد و تا قبل از اینکه چند پروژه به سرانجام نرسیده، پروژه‌ جدیدی آغاز نشود.

وی ادامه داد: پروژه کمربندی شرق، پارک بانوان جنوب شهر، خانه تئاتر، فرهنگ‌سرای چوبیندر جزو پروژه‌هایی است که تا حدود زیادی پیشرفت فیزیکی خوبی داشته؛ لذا نیاز است که به اتمام برسد.

قوامی با بیان اینکه پروژه‌های بسیاری در شهرداری وجود دارد، گفت: آنچه موجب ایجاد ابهام برای اعضای شورا شده این است که شهردار 109پروژه‌ای را که در بودجه 99 دیده شده بود را کلا نادیده گرفته یا بودجه خیلی کمی به آن اختصاص داده است.

وی در پایان بیان کرد: این امر نشان می‌دهد، بودجه غیر واقعی بوده است چه بسا که در صورت واقعی بودن باید 30 تا 50درصد این پروژه‌ها انجام می‌شد؛ همچنین در سال 1400 هم بیش از 100پروژه‌ وجود دارد که در بودجه وارد شده اما محقق نخواهند شد.

انتهای پیام/۱۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین