۱۴۰۰/۰۱/۲۷ جمعه
صبح قزوین رهاشدگی فضای‌مجازی، زمینه‌ساز تغییر سبک‌زندگی شده است/با بازی‌های فکری و حرکتی فرزندان خود را از گرفتاری در شبکه‌های اجتماعی نجات دهیم
رهاشدگی فضای‌مجازی، زمینه‌ساز تغییر سبک‌زندگی شده است/با بازی‌های فکری و حرکتی فرزندان خود را از گرفتاری در شبکه‌های اجتماعی نجات دهیم
کد خبر: ۳۴۸۶۶۵ نویسنده: حجت الاسلام علیرضا عباسی تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ ساعت: ۹:۳۴ ↗ لینک کوتاه

کارشناس اجتماعی درمصاحبه با صبح‌قزوین:

رهاشدگی فضای‌مجازی، زمینه‌ساز تغییر سبک‌زندگی شده است/با بازی‌های فکری و حرکتی فرزندان خود را از گرفتاری در شبکه‌های اجتماعی نجات دهیم

این کارشناس اجتماعی با اشاره به آسیب‌های فضای مجازی گفت: داشتن فضای بازی و حرکتی یکی از راهکارهایی است که کمک می‌کند تا کودکان کمتر گرفتار تبعات منفی شبکه مجازی شوند.

حجت الاسلام علیرضا عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار علم و فناوری صبح قزوین؛ با اشاره به ابعاد مختلف استفاده از فضای مجازی اظهار کرد: در بحث مربوط به فضای مجازی با دو موضوع مواجه هستیم که شامل محتوا و فرهنگ درست استفاده از آن است.

وی افزود: فضای مجازی به جهت جذابیت‌هایی که دارد ولو اینکه محتوای خوبی هم داشته باشد، به حدی افراد را مشغول خود می‌کند که از سایر امور باز می‌مانند و این تنها یک روی سکه فضای مجازیست.

مدیر موسسه انشاء در قزوین تصریح کرد: روی دیگر فضای مجازی، محتوای نامناسب آن است که مشکل مضاعفی علاوه بر استفاده افراطی و گذران وقت زیادی از زندگی افراد در این فضا بوده و آسیب‌های فراوانی دارد.

استفاده بی‌رویه از فضای مجازی و ایجاد خلا عاطفی

وی عنوان کرد: در بسیاری از مواقع با رعایت خانواده در نحوه استفاده از گوشی‌های مناسب و در نظارت و مدیریت، مانع از آن می‌شوند که فرزندانشان وارد فضاهای نامناسبی شود.

این کارشناس اجتماعی بیان کرد: باید توجه داشته باشیم که تمرکز زیاد کردن در فضای مجازی و استفاده بی‌رویه از گوشی‌ها می‌تواند برای کودکان به جهت جذابیت‌های سمعی و بصری شبکه‌های مجازی آسیب‌زا باشد.

وی درمورد راهکار‌های مدیریت فضای مجازی ابراز کرد: والدین باید به جز استفاده از فضای آموزشی شاد حتما برای فرزندان، شرایط فعالیت بدنی، بازی و حرکتی را فراهم کنند البته نمی‌توان محدودیت‌های ایجاد شده در نتیجه شیوع کرونا را نادیده گرفت.

عباسی تاکید کرد: داشتن فضای بازی و حرکتی یکی از راهکارهایی است که کمک می‌کند تا کودکان کمتر گرفتار تبعات منفی شبکه مجازی شوند.

اعتیاد رسانه‌ای از معضلات فضای مجازی

وی اضافه کرد: این موضوع که والدین چقدر عادت به استفاده از فضای مجازی دارند نیز نکته مهمی است که باید مورد مداقه قرار گیرد از این رو تاکید می‌شود والدین تا جای ممکن در حضور فرزندان مشغول فضای مجازی نشوند تا منجر به خلا عاطفی و ارتباطی در خانواده نشود.

این کارشناس فرهنگی تصریح کرد: ضرورت دارد که پدر و مادر برای فضای زندگی مجازی خود وقت معینی و برنامه‌ریزی شده‌ای داشته باشند به عبارتی به فرهنگ درست استفاده از فضای مجازی واقف باشند.

وی عنوان کرد: یکی از مخاطرات فضای مجازی، آموزش و ارتباط زودهنگام با محتواهای غیر مناسب برای کودکان است؛ چراکه یک سری اطلاعات و آموزه‌ها را کودکان باید در سنین خاصی دریافت کنند؛ اما در فضای مجازی از آنجاکه مدیریت و کنترل در دست خود کاربر است لذا کودکان با ورود به این فضا دسترسی به مطالبی پیدا می‌کنند که شاید مناسب سن آنها نباشد.

مدیر موسسه انشاء در قزوین ابراز کرد: اعتیاد رسانه‌ای نیز یکی از معضلات فضای مجازی است که ممکن است فرد در نبود آن دچار خلاء شده و آرامش نداشته باشد؛ همچنین تلف شدن عمر فرد، در معرض مفاسد اخلاقی و اجتماعی قرار گرفتن، دیدن و شنیدن محتواهای نامناسبی که گاه مناسب گروه سنی کودکان نیست یا مطالبی که اصلا مناسب هیچ گروه سنی نیست از دیگر آسیب‌های استفاده نادرست از فضای مجازیست.

امروز ضرورت مدیریت فضای مجازی یک اصل است

وی در ادامه تغییر سبک زندگی را از دیگر آسیب‌های فضای مجازی برشمرد و گفت: نحوه و فرهنگ استفاده از فضای مجازی، تاثیر زیادی در سبک زندگی افراد دارد چراکه محتواهای ارائه شده در فضاهای مجازی یک فرهنگی را القا کرده و با تکرار مطالب به مرور زمینه پذیرش در کاربران را ایجاد می‌کند و آرام آرام جزو رفتارهای فرد شده و عملا سبک زندگی او را تشکیل می‌دهد.

عباسی بیان کرد: به طور مثال نمایش ارتباط و آزادی بی حد و حصر دختران و پسران در فضای مجازی لجام گسیخته و تخریب اخلاق و افکار جوانان، در واقع ایجاد عطش کاذبی در فرهنگ ایرانی اسلامی ماست و آرام آرام در ذهن فرزندان این مرز و بوم رسوخ می‌کند در حالیکه فرهنگی غلط و کاملا مخالف فطرت آدمی است.

وی تصریح کرد: سرسلسله حل این مسئله و مدیریت فضای مجازی در واقع شورای عالی فضای مجازی است که رهبر معظم انقلاب بارها بدان تاکید کردند و ما دائما شاهد کوتاهی در این مسئله هستیم.

این کارشناس اجتماعی ادامه داد: سال‌هاست رهبر معظم انقلاب با توجه به حکمت، فرزانگی و دوراندیشی که دارند نسبت به این موضوع تاکید دارند و اگر همان زمان شورای عالی فضای مجازی جلساتش را بهتر برگزار می‌کرد و کارها را با سرعت و دقت پیش می‌‌برد، چه در فضای تولید بازی‌های رایانه‌ای و چه در تولید فضای پاک اینترنتی و فضای بومی و ملی، قطعا شاهد اتفاقات بهتری بودیم، زیرا این اصل قضیه است که اگر رقم نخورد باقی کارها خیلی نتیجه نخواهد داشت.

ضرورت فعالیت جوانان برای تولید محصولات بومی و ملی

وی تصریح کرد: فعال شدن جوانان این مرزوبوم برای تولید محصولات بومی و ملی و متناسب با فرهنگ کشور، تبلیغ و نشر محتواهای ایرانی اسلامی، حرکت مردم و ایجاد گفتمان در فرهنگ استفاده از نرم افزارها، اپلیکیشن‌ها و امکانات مختلفی که در داخل ساخته می‌شود و مدیریت آن در دست خودمان است‌ از جمله اقدامات سازنده برای مقابله با تاثیرات مخرب فضای مجازی است.

عباسی در پایان گفت: در مورد نرم‌افزارها و برنامه‌ها و فضاهای اجتماعی که سررشته و مدیریت آن در دست دیگران است، نمی‌توانیم خیلی تاثیرگذار باشیم؛ اما اگر فرهنگ استفاده از فضاهای بومی را نهادینه کنیم و مسئولان نیز به رونق و توسعه این بحث بپردازند، می‌توانیم به نتایج بهتری دست یابیم و قطعا رسانه ملی نیز در این زمینه می‌تواند نقش بسیار مهمی را ایفا کند.

انتهای پیام/۷۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین