۱۴۰۰/۰۲/۲۱ سه شنبه
صبح قزوین مردمی که سلیمانی‌وار کار جهادی می‌کنند/ از اشتغال‌زایی برای بانوان سرپرست خانوار تا محرومیت‌زدایی در دل محلات
مردمی که سلیمانی‌وار کار جهادی می‌کنند/ از اشتغال‌زایی برای بانوان سرپرست خانوار تا محرومیت‌زدایی در دل محلات
کد خبر: ۳۴۸۶۱۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ ساعت: ۱۳:۱۵ ↗ لینک کوتاه

گزارشی از اجرای طرح شهید سلیمانی در محله مغلواک قزوین؛

مردمی که سلیمانی‌وار کار جهادی می‌کنند/ از اشتغال‌زایی برای بانوان سرپرست خانوار تا محرومیت‌زدایی در دل محلات

در قالب اجرای طرح شهید سلیمانی همه مردم با جان و دل پای کار بودند و هرکس از هر طریقی که می‌توانست در حد توان گوشه‌ای از کار را برعهده می‌گرفت تا مرهمی بر زخم آسیب‌دیدگان کرونا باشد.

رحمان قلندری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، درباره اجرای طرح شهید سلیمانی در محله مغلواک قزوین اظهار کرد: پیش از آغاز طرح شهید سلیمانی از همان اوایل شیوع بیماری کرونا با کمک مردم محله، نیازمندان واقعی و بیماران سالمند و در معرض خطر  شناسایی شد که سعی ‌کردیم به روش‌هایی مختلف از آن‌ها دستگیری کنیم.
 
وی افزود: در منطقه ما یک خیریه کاملا مردمی داریم که 70نفر تحت پوشش دارد؛ اما در محدوده محله حدود 30خانواده نیازمند واقعی بی سرپرست و بدسرپرست شناسایی شد که در این ایام به طور ویژه‌تر مورد حمایت قرار گرفتند.
 
امام جماعت حسینیه سیدالشهدا در قزوین با اشاره به ضدعفونی شبانه معابر پرتردد مانند عابربانک‌ها و نانوایی‌ها، بیان کرد: با آغاز طرح شهید سلیمانی بیشتر در زمینه کمک به بیماران و آسیب‌دیدگان کرونایی متمرکز شدیم که با اعلام اسامی آن‌ها از طرف بسیج و بهداشت محله، سعی می‌کردیم کارهای روزمره آن‌ها نظیر خریدها و انجام امورات منزل را انجام دهیم؛ همچنین در صورتی‌که نیاز مالی داشتند تسهیلاتی برایشان فراهم می‌کردیم.
 
قلندری اذعان کرد: ما دو دسته بیماران کرونای خفیف و شدید در محله داشتیم که برخی از طریق بهداشت یا بسیج معرفی می‎شدند که تعدادشان محدود بود؛ اما بخش عمده‌ای از بیماران به صورت مشاهده علائم بود که به پزشک مراجعه نکرده یا تستی انجام نمی‌دادند که از طریق کادر خواهران فعال در مساجد شناسایی می‌شدند.

 
وی اضافه کرد: خوشبختانه از آنجایی که افراد مبتلا به کرونا در محله مشکل جدی و حادی نداشتند؛ حدود 20نفر از همسایگان با هم گروهی را تشکیل داده بودند که سعی داشتند روزانه به نوبت برای خانواده‌های کرونایی آش یا سوپ تهیه کنند؛ همچنین توزیع میوه‌هایی مانند هویج و سیب برای خانواده‌های کرونایی و افراد در معرض خطر نیز از اقداماتی بود که توسط تیم‌ها انجام می‌شد.
 
مسئول پایگاه فرهنگی و اجتماعی محله مغلواک قزوین ابراز کرد: در مورد کسانی که عضوی از خانواده خود را از دست داده بودند جهت تسلای دل آن‌ها در منزلشان حضور پیدا می‌کردیم و در صورت نیاز به کمک، از آن‌ها حمایت می‌شد.
 
قلندری عنوان کرد: برگزاری مسابقات قرآن و نماز در فضای مجازی برای نوجوانان و جوانان محله و‌ برگزاری کلاس‌های آموزشی به منظور افزایش آگاهی در مورد مسائل بهداشتی توسط نیروهای هلال احمر نیز از جمله اقداماتی بود که در طول طرح شهید سلیمانی در حسینیه دایر بود.
 
شناسایی ۶دانش‌آموز کم‌برخوردار فاقد گوشی هوشمند و تبلت
 
امام جماعت حسینیه سیدالشهدا محله مغلواک قزوین بیان کرد: همچنین شش دانش‌آموز پایه ابتدایی بی‌بضاعت در منطقه داریم که به دلیل عدم بضاعت مالی از داشتن گوشی هوشمند و اینترنت بی‌نصیب  هستند که به منظور جلوگیری از باز ماندگی از تحصیل یک استاد برای آن‌ها در نظر گرفتیم که هر روز از ساعت ۹ تا ۱۱ ظهر برای آن‌ها کلاس برگزار می‌کند.

 
وی با اشاره طرح توزیع ماسک خانه به خانه پیش از شب یلدا و تشریح نکات بهداشتی افزود: ماسک رایگان به صورت روزانه یا هفتگی در دوره‌های مختلف علاوه‌ بر کوچه و خیابان‌های اصلی بین تمام مغازه‌‌داران نیز توزیع شد و نیروهای هلال احمر با لباس فرم در محله حضور داشتند و نکات بهداشتی را توصیه می‌کردند و در برخی مواقع تب سنجی نیز انجام می‌شد.
 
مسئول پایگاه فرهنگی و اجتماعی محله مغلواک قزوین ادامه داد: همچنین شناسایی آسیب دیدگان شغلی کرونایی را داشتیم که حتی اجازه‌‎خانه ‌آنها نیز عقب افتاده بود در این راستا با صاحب‌خانه‌ها رایزنی می‌کردیم که مقداری تخفیف قائل شوند و مابقی را از طریق خیرین تامین می‌کردیم تا بتوانیم اجاره‌ها را بپردازیم.
 
قلندری تصریح کرد: در طرح شهید سلیمانی همه مردم با جان و دل پای کار بودند و هرکس از هر طریقی که می‌توانست در حد توان گوشه‌ای از کار را برعهده می‌گرفت؛ مثلا شخصی وظیفه تعمیرات لوازم‌خانه با نهایت تخفیف را برعهده گرفته بود و کسبه‌های میدان تره‌بار میوه را تامین کرده و حتی کسانی هم برای خانواده‌های نیازمند لباس تهیه می‌کردند.
 
امام جماعت حسینیه سیدالشهدا مغلواک عنوان کرد: در طرح «به حساب حاج قاسم» تسویه چند حساب دفتری را داشتیم که بدهکاری نیازمندانی که از مغازه‌های محله اجناس خریداری کرده بودند را پرداخت می‌کردیم که توانستیم حدود ۳میلیون و ۲۵۰هزار تومان حساب دفتری را تسویه کنیم و هنوز هم  این کار ادامه دارد.

 
اشتغال‌زایی برای ۸ بانوی بدسرپرست و سرپرست خانوار
 
وی تصریح ‌کرد: از آنجایی که محله مغلواک محله‌ای کارگری و فقیرنشین است ما ۲۰خانواده را شناسایی کردیم که به دلیل نیاز مالی شدید برای خرید نان شب هم با مشکل مواجه هستند.
 
قلندری اضافه کرد: در همین رابطه طرح «مهمان نان، مهمان حاج قاسم» را راه‌اندازی کردیم که از طریق صحبت با نانوایی‌ها، خیرین نیز پای کار آمدند؛ به طوریکه پول نان‌ها را از قبل پرداخت کردیم که هر چهار روز یک بار ۲۰نان به این خانواده‌ها اختصاص دهند که این طرح تا عید ادامه دارد.
 
مسئول پایگاه فرهنگی و اجتماعی محله مغلواک قزوین عنوان کرد: علاوه بر توزیع  ماسک رایگان در حسینیه، معابر کوچه و خیابان و حتی خانه به خانه با چند مغازه‌دار مستقر در معابر و خیابان اصلی رایزنی کرده بودیم که ماسک و محلول‌های ضدعفونی را با قیمت کارخانه و بدون سود به فروش برسانند.
 
قلندری با اشاره به توزیع چهار هزار پرس غذای گرم در محلات مغلواک در روزها و مراسمات مختلف اذعان کرد: حدود ۳۰۰کیلوگرم مرغ از طریق بسیج فراهم شد که در برهه زمانی که قیمت مرغ بالا بود بین خانواده‌های نیازمند توزیع شد؛ همچنین طی دو مرحله دو بسته ۵۰ تایی از اقلام غذایی به محله ما تعلق گرفت.
 
امام جماعت حسینیه سیدالشهدا در پایان گفت: با رایزنی با دوستانی که کارگاه خیاطی راه‌اندازی کرده بودند برای حدود هشت نفر از بانوان بی‌سرپرست و بدسرپرست ایجاد اشتغال کردیم و کسانی را که مشکل بیکاری مقطعی دارند را نیز حمایت می‌کنیم تا این بحران به پایان برسد.
 
انتهای پیام/۱۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین