۱۴۰۰/۰۲/۱۸ شنبه
صبح قزوین خدمات بازنشستگان تامین‌اجتماعی به‌چشم دولت نمی‌آید/ مردان قدخمیده‌ای که در انتظار همسان سازی حقوق‌ها به‌سر می‌برند
خدمات بازنشستگان تامین‌اجتماعی به‌چشم دولت نمی‌آید/ مردان قدخمیده‌ای که در انتظار همسان سازی حقوق‌ها به‌سر می‌برند
کد خبر: ۳۴۸۴۷۵ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۴ ساعت: ۱۵:۴۶ ↗ لینک کوتاه

گزارش صبح‌قزوین از مطالبات مردمی؛

خدمات بازنشستگان تامین‌اجتماعی به‌چشم دولت نمی‌آید/ مردان قدخمیده‌ای که در انتظار همسان سازی حقوق‌ها به‌سر می‌برند

بخش اول همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پس از کش و قوس‌های فراوان امسال اجرایی شد؛ اما مرهمی بر دردهای ناشی از تورم و گرانی و مشکلات اقتصادی بازنشستگان نشد و هنوز این قصه غمناک ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی صبح قزوین؛ سالیان زیادی است که از کمبودها گلایه دارند، دست‌های پینه بسته شان نشان از سال‌هایی دارد که هرکدام گوشه‌ای از تولید و صنعت کشور را گرفته بودند تا هر روز شاهد شکوفایی و توسعه بخش‌های مختلف کشورشان باشند، اما امروز از وعده‌هایی که محقق نشده گلایه مندند.

بازنشستگانی که قشر عظیمی از جامعه ما را تشکیل می‌دهند و هنوز گلایه مند تبعیض‌ها و عدم همسان سازی حقوق‌هایشان هستند، پدربزرگ و مادربزرگ‌هایی که با حقوق‌های ناچیز آخر ماه خود شرمندگی را نزد خانواده‌های خود تجربه می‌کنند و پاس‌کاری‌های صورت گرفته در اقدامات دولت نتوانسته کمی از رنج و درد آنها را التیام ببخشد.

بخش اول همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پس از کش و قوس‌های فراوان امسال اجرایی شد؛ اما مرهمی بر دردهای ناشی از تورم و گرانی و مشکلات اقتصادی بازنشستگان نشد و هنوز این قصه غمناک ادامه دارد.

چند هفته‌ای است که بازنشستگان تامین اجتماعی قزوین برای احقاق حقوق خود درحال برگزاری تجمع هستند و تنها خواسته اصلی آنها افزایش حقوقشان متناسب با تورم جامعه است.

یکی از بازنشستگان تامین اجتماعی که سابقه ۳۰سال فعالیت دارد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی صبح قزوین می‌گوید: میزان حقوق دریافتی ما در تامین اجتماعی، بین دو تا ۲میلیون و ۵۰۰هزار تومان است و با شرایط اقتصادی امروز و با این میزان حقوق باید معیشت خود و خانواده را به سختی بچرخانیم.

مسئولان پاسخگوی مشکل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیستند

وی می‌افزاید: قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از چند سال پیش مطرح است؛ اما چرا باید حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کمتر از حقوق سایر بازنشستگان کشوری باشد و با آنها برابری نکند، مگر چه فرقی بین این دو گروه بازنشستگان وجود دارد.

این بازنشسته عنوان می‌کند: همانگونه که حقوق سایر بازنشستگان از مهرماه با افزایش یک و نیم میلیون تومانی همراه بوده، انتظار ما این است میزان حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نیز افزایش یابد؛ بازنشستگان تامین اجتماعی با سختی کار کردند و به نوعی تولیدکننده بودند اما چرا باید بعد از ۳۰ سال بازنشستگی، با وضعیت امروز روبه‌رو شوند.

بازنشسته دیگری که سابقه بیش از ۲۵سال خدمت در واحدهای تولیدی استان قزوین را دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی صبح قزوین اذعان می‌کند: بازنشستگان تامین اجتماعی در یک بازه زمانی تولیدکننده بودند که با زحمات و دسترنج خود درآمدزایی کرده و در خدمت دولت بودند، اما حقوق این بازنشستگان با توجه به سایر بازنشستگان و اقشار جامعه، نادیده درنظرگرفته می‌شود.

وی عنوان می‌کند: بازنشستگان تامین اجتماعی به طور متوسط هشت ساعت کار مفید داشته و با سختی تمام در سرما و گرما در بخش‌های مختلف تولیدی خدمت کرده و حق بیمه پرداخت کردند؛ اما حقوق آنها امروز با بی‌توجهی تضییع می‌شود.

این بازنشسته بخش تولیدی اظهار می‌کند: باوجودی که پیگیری‌های بسیاری برای تحقق مطالبات خود از مسئولان انجام دادیم؛ اما هیچ مسئولی در سطح کشوری و استانی پاسخگوی ما نیست و عزم جدی برای حل همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی وجود ندارد.

وی ابراز می‌کند: رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور وعده اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را تا پایان۱۴۰۰ داده است اما ما خواهان اجرای این قانون تا قبل از پایان۱۴۰۰ هستیم؛ چراکه انتخات رئیس جمهور در سال۱۴۰۰ در اجرا یا لغو این قانون موثر خواهد بود و قانون دیگری از سرگرفته می‌شود.

ما همسوسازی نمی‌خواهیم، همسان‌سازی می‌خواهیم

بازنشسته واحد تولیدی در استان قزوین تصریح می‌کند: ما بازنشستگان تامین اجتماعی ۳۰سال حق بیمه پرداخت کرده و تولیدکننده بودیم و از جیب خود به دولت و صندوق تامین اجتماعی کمک کردیم؛ چرا نباید حقوق ما مانند سایر بازنشستگان به درستی پرداخت شود. ما همسوسازی حقوق را نمی‌خواهیم بلکه همسان‌سازی آن را درخواست می‌کنیم.

یکی دیگر از بازنشستگان تامین اجتماعی می‌گوید: مشکل ما بازنشستگان، موضوع اساسی است که توجهی به آن نمی‌شود؛ بارها به ادارات ذی‌ربط مراجعه کردیم اما هیچ پاسخی جز فرافکنی نشنیدیم؛ چرا ما بازنشستگان تامین اجتماعی با سابقه چندین ساله خدمت و پرداخت حق بیمه و با سن بالا برای تحقق مطالبات خود باید مقابل استانداری تجمع کنیم.

وی بیان می‌کند: ما مخالف پرداخت افزایش حقوق و پرداخت مناسب آن به سایر بازنشستگان نیستیم اما چرا مسئولان و متولیان امر بین بازنشستگان تامین اجتماعی با سابقه سختی کار و سایر بازنشستگان تبعیض و تفاوت قائل شوند.

یکی دیگر از بازنشستگان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی صبح قزوین می‌گوید: از سال ۸۸ بازنشسته شدم اما میزان حقوق دریافتیم بسیار محدود و پاسخگوی نیاز زندگیمان نیست و قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به خوبی اجرا نمی‌شود.

وی اذعان می‌کند: در قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، از بودجه تامین اجتماعی برای اجرای این طرح استفاده شد؛ اما این حقوق به کارگران تامین اجتماعی اختصاص داده نشد و برای سایر افراد جامعه اختصاص داده شد.

این بازنشسته تامین اجتماعی در پایان بیان می‌کند: با اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان قرار بود میزان حقوق دریافتی کارگران تامین اجتماعی حداقل به هشت میلیون تومان برسد اما این امر محقق نشده است و بدهی‌هایی که تامین اجتماعی نسبت به کارگران خود دارد برای قانون همسان‌سازی درنظرگرفته است.

به گزارش صبح قزوین؛ وضعیت اقتصادی کشور در روزهای کرونایی، به مراتب سخت‌تر از دوران قبل از کرونا شده است؛ بنابراین اقشار آسیب پذیر و کم درآمد جامعه، بیشتر از دیگران درگیر مشکلات و آسیب‌های اقتصادی می‌شوند که لازم است بیشتر مورد حمایت قرار گیرند.

انتهای پیام/4006

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین