۱۴۰۰/۰۱/۲۷ جمعه
صبح قزوین دادستان‌ و نیروی‌انتظامی برای کنترل مراسمات عروسی‌ ورود کنند/ آبیک اولین نقطه کشور بود که قرنطینه واقعی اجرا شد
دادستان‌ و نیروی‌انتظامی برای کنترل مراسمات عروسی‌ ورود کنند/ آبیک اولین نقطه کشور بود که قرنطینه واقعی اجرا شد
کد خبر: ۳۴۸۴۲۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۳ ساعت: ۸:۴۸ ↗ لینک کوتاه

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان قزوین:

دادستان‌ و نیروی‌انتظامی برای کنترل مراسمات عروسی‌ ورود کنند/ آبیک اولین نقطه کشور بود که قرنطینه واقعی اجرا شد

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان قزوین گفت: برگزاری مراسمات در منازل هم بسیار مخاطره دارد که با این شرایط باید دادستان‌ها و نیروی انتظامی ورود جدی داشته باشند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ پیمان نامدار در ستاد مقابله با کرونای استان قزوین که شب گذشته(شنبه) در شهرستان آبیک برگزار شد، با بیان اینکه مدیریت هوشمندی توسط همه مسئولین در شهرستان آبیک صورت گرفت، اظهار کرد: به جرات می‌توانیم بگوییم اولین جایی که در کشور قرنطینه واقعی اتفاق افتاد، آبیک بود.

وی افزود: سوش جدید کرونای انگلیسی بسیار مهاجم‌تر است و جوانان را آلوده می‌کند به طوری که پیش از این بسیاری از جوانان ما تست مثبت می‌شدند، اما علائمی نداشتند اما اخیرا تعداد زیادی از جوانان علامت‌دار می‌شوند و نیاز به بیمارستان پیدا می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین اذعان کرد: در 24ساعت گذشته متاسفانه یک فوتی مثبت در استان قزوین داشتیم که از همکاران حوزه استانداری و دهیار یکی از روستاها بود و 31 سال سن داشت و بدون هیچ بیماری زمینه‌ای خاصی بود اما اضافه وزن و چاقی داشت.

این مقام مسئول عنوان کرد: اتفاق خطرناکی که اکنون در حال رخ دادن در اطراف ماست بحث نوع‌های جهش‌یافته ویروس کروناست که در دورتادور کشور و حتی استان ما ایجاد شده است.

وی ادامه داد: اکنون ترکیه بیشترین سوش کرونای آفریقایی را دارد و در کشور عراق بیشترین نوع ویروس انگلیسی وجود دارد که متاسفانه وضعیت کنونی استان خوزستان برگرفته از کشور عراق است.

210بیمار کرونایی در بیمارستان‌های قزوین بستری هستند

نامدار بیان کرد: امروز مصوبه‌ای در ستاد ملی مقابله با کرونا اتفاق افتاد که شورای عالی امنیت ملی در زمینه مقابله با کرونا شورایی را تشکیل می‌دهد که مصوبات آن براساس حکم شورای امنیت ملی باشد و این تصمیم جدیدی است که دستگاه‌های ذی‌ربط باید تلاش بیشتری داشته باشند.

وی بیان کرد: بحث رهگیری بسیار مهم است و ما باید بتوانیم به سمتی پیش برویم که بیماران مشخص شده ما در کل استان حتما قرنطینه را حفظ کنند؛ این شرایط ایجاب می‌کند که دادستان‌ها ورود جدی‌تری داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین افزود: اکنون موج چهارم کرونا در کشور شکل می‌گیرد به طوری که تعداد شهرستان‌های نارنجی کشور طی چهار روز به 56شهرستان رسیده است و این اتفاق خوبی نیست اما خوشبختانه زنجان که در همسایگی ما نارنجی بود اکنون وضعیت آن بهبود پیدا کرده است، اما هنوز شهرهای شمالی در مجاورت استان قزوین رو به نارنجی رفته که مناسب نیست.

وی اضافه کرد: متاسفانه 11شهرستان در استان خوزستان قرمز هستند که به شدت هم رو به پیشرفت است و ویروس انگلیسی شیوع پیدا کرده که اتفاق خوبی نیست؛ وضعیت کل کشور علی رغم شرایط سختی که دارد اما رو به پایین است، ولی موارد محتمل و کسانی که علائم حاد تنفسی دارند نیز در سطح کشور افزایشی می‌شود.

مردم کرونای انگلیسی را شوخی نگرفته‌اند

نامدار بیان کرد: موارد مثبت قطعی در کشور رو به پایین است، اما موارد محتمل به سمت افزایشی می‌رود که نشانه خوبی نیست؛ در قزوین هم در اوایل بهمن ماه یک پیک سینوسی داشتیم که کنترل خوبی صورت گرفت.

وی یادآور شد: در دو هفته گذشته در قزوین تعداد بیماران مثبت بستری روزانه به 4/6 رسیده بود که آمار و عدد بالایی بود که خوشبختانه اکنون این عدد به 2/7 رسیده است.

این مقام مسئول ابراز کرد: تعداد فوتی ما در هفته گذشته با آمار 11نفر بالاتر از میانگین کشوری بود که به علت پیک بالا در یک هفته قبل بود اما طی هفته جاری قطعا از میانگین کشوری پایین خواهد بود.

وی بیان کرد: روز گذشته 31بیمار بستری داشتیم و اکنون 210بیمار در بیمارستان‌های سطح استان بستری و 19 بیمار بدحال متصل به دستگاه ونتیلاتور هستند؛ 66 بیمار در آی سی یو به سر می‌برند و هنوز 40 ظرفیت خالی آی سی یو در استان داریم.

نامدار تصریح کرد: اکنون فقط آوج در وضعیت آبی قرار دارد و پنج شهرستان دیگر در وضعیت زرد هستند؛ تعداد ویزیت بیماران به شدت بالا رفته است به طوری که از شش هزار به 7هزار و 300مورد افزایش پیدا کرده اما تعداد موارد مثبت ما کاهش یافته است؛ یک خبر خوش این است که تعداد مراجعات مردم بهتر شده و درواقع کرونای انگلیسی را شوخی نگرفته‌اند.

رئیس علوم پزشکی استان قزوین تاکید کرد: بالارفتن میزان بیماران سرپایی از طرفی هم نگران‌کننده است که در آینده هفته‌های خوبی نداشته باشیم؛ تعداد تست‌های انجام شده در استان نیز 90هزار تست در میلیون است که به میانگین کشور که حدود 102هزار است، نزدیک می‌شویم.

خانم‌های خانه‌دار و کارگران بیشترین درصد مبتلایان کرونا در استان

وی اذعان کرد: طبق گزارش هفتگی از 25بهمن تا یک اسفند، 843نفر تست مثبت در استان قزوین داشتیم که نشان دهنده این است در بهمن میزان تست‌گیری ما بسیار بالا رفته است؛ اکنون همچنان جوانان بیشترین مبتلایان هستند.

این مقام مسئول عنوان کرد: خانم‌های خانه‌دار و کارگران بیشترین درصد مبتلایان را در استان دارند؛ حضور در عروسی‌ها در هفته پیش 6/6 بود اما اکنون صعودی شده و به 10درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه میزان بستری‌ها در آبیک از 4ونیم به 3/4 رسیده و نویددهنده وضعیت خوبی است، ابراز کرد: طبق تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا در مناطق زرد باید کاهش حضور یک سوم کارکنان را داشته باشیم که با ورود استاندار قزوین این بحث اعمال می‌شود.

رئیس علوم پزشکی استان قزوین ادامه داد: همچنین حضور پایه‌های اول و دوم مقاطع تحصیلی و کارودانش به صورت اختیاری با حداکثر ظرفیت ۱۰نفر باید صورت گیرد و مابقی دانشگاه‌ها و آموزش عالی تعطیلی کامل داشته باشند؛ در فضای بسته و تالارها حداکثر 30تا50 نفر با رعایت چهارمتر فاصله باید مراسمات برگزار شود.

وی در پایان تصریح کرد: در بحث ورود خودروها با پلاک غیربومی باید جلوگیری شود و متاسفانه محدودیت تردد 9شب تا 3صبح در استان به طور کامل رعایت نمی‌شود و رستوران‌ها هم با تمام ظرفیت کار می‌کنند که براساس تصویب ستاد مقابله با کرونا برای هر رستورانی که بعد از ساعت مقرر یعنی 8:30 شب فعال باشد، تعطیلی سه ماهه صادر شود؛ همچنین برگزاری مراسمات در منازل هم بسیار مخاطره دارد که با این شرایط باید دادستان‌ها و نیروی انتظامی ورود جدی داشته باشند.
انتهای پیام/ 1300

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین