پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

رفع بار سنگین ترافیکی با افتتاح آزادراه غدیر/ آزادراه‌های کشور ۵۰درصد افزایش می‌یابد
کد خبر: ۳۴۸۳۸۶ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ ساعت: ۱۱:۴۵ ↗ لینک کوتاه

وزیر راه و شهرسازی در قزوین اعلام کرد

رفع بار سنگین ترافیکی با افتتاح آزادراه غدیر/ آزادراه‌های کشور ۵۰درصد افزایش می‌یابد

وزیر راه و شهرسازی گفت: امیدوار هستیم که با بهره‌برداری آزادراه غدیر مردم بتوانند حداکثر استفاده را از آن ببرند و بتوانیم از بار سنگین و خسته کننده‌ای که در ترافیک اتوبان تهران، کرج، البرز و قزوین وجود دارد فاصله بگیریم و با کاهش ترافیک بتوانیم یک راه روان‌تری را برای مردم فراهم کنیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، محمد اسلامی پیش از ظهر امروز(پنج شنبه) در بازدید از آزادراه غدیر در جنوب تهران-البرز در محور چرمشهر به آبیک در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خدا را شاکریم که امروز یکی از پروژه‌هایی که گره‌گشا برای مردم و ترافیک تهران-البرز است را در آستانه افتتاح قرار دادیم.

وی افزود: امروز در خدمت همه مسئولان استان‌ها هستیم تا آخرین بازدید را انجام دهیم و از نزدیک کاستی‌های باقی‌مانده را بررسی کنیم و آماده شویم برای افتتاحی که با حضور رئیس جمهور انجام خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این آزادراه یکی از پروژه‌های متفاوت توسعه آزادراهی کشور است که در یک زمان‌بندی فشرده و سرمایه‌گذاری که بالغ بر هفت هزار میلیارد تومان است در عرض پنج سال کار شده است.

وی اضافه کرد: این آزادراه شاید اولین پروژه بزرگ در مقیاس ملی است که در یک دولت از ایده تا بهره‌برداری آن در عرض پنج سال انجام شده است و راندمان سالانه 20 درصد را داشتیم که فوق العاده بی‌نظیر است.

اسلامی بیان کرد: درحالی که در پروژه‌های مشابه راندمانی سه تا 9درصدی را تجربه کردیم اما در این پروژه متوسط سالانه راندمان 20درصدی را داشتیم که نشان دهنده توان مهندسی و مدیریتی کشور است.

وی تاکید کرد: در این پروژه ضریب هماهنگی و تعامل بسیار خوبی بین دستگاه‌ها و اعتماد بخش خصوصی وجود دارد به طوری که بهترین پیمانکاران کشور در این جاده کار کردند.

وزیر راه و شهرسازی اذعان کرد: امیدوار هستیم که با بهره‌برداری این آزادراه مردم بتوانند حداکثر استفاده را از آن ببرند و بتوانیم از بار سنگین و خسته کننده‌ای که در ترافیک اتوبان تهران، کرج، البرز و قزوین وجود دارد فاصله بگیریم و با کاهش ترافیک بتوانیم یک راه روان‌تری را برای مردم فراهم کنیم.

این مقام مسئول عنوان کرد: همچنین اینجا بخشی از راه ابریشم است و راه آزادراهی ما که از بازرگان شروع می‌شود و تا مشهد مقدس و به مرزهای ترکمنستان و افغانستان می‌رسد و بعد از آن ارتباطی که با پنج بزرگ‌راه و آزادراه شمالی و جنوبی کشور ارتباط دارد نیز این آزادراه را به یک قطعه استراتژیک و موثر در ترافیک و حمل و نقل و ترانزیت تبدیل می‌کند.

اسلامی بیان کرد: امیدوارم با سرمایه‌گذاری‌های مکملی که بر مجتمع‌هایی که در این راه وجود دارد صورت می‌گیرد در آینده شاهد نقش‌آفرینی روز افزون این آزادراه باشیم.

وی در پایان گفت: آزادراه‌های کشور در اول این دولت 2هزار و 100 کیلومتر بود و تا سال آینده که مصادف با پایان خدمت دولت دوازدهم است به 3 هزار و 100 کیلومتر خواهد رسید یعنی با 50 درصد افزایش مواجه خواهیم شد.

گفتنی است؛ وزیر راه و شهرسازی به همراه هدایت الله جمالی پور استاندار قزوین از آزادراه در دست احداث آبیک-چرمشهر(غدیر) بازدید کرد. این آزادراه 160کیلومتر مساحت دارد و با عبور از استان‌های قزوین، مرکزی، البرز و تهران به چرمشهر ورامین و بزرگراه قم- گرمسار متصل می‌شود.

آزادراه غدیر، مطالق جدول زمان‌بندی پیش‌بینی شده به مرحله اجرا رسیده و هم اکنون بیش از 95درصد پیشرفت فیزیکی دارد. 70درصد اعتبارات مورد نیاز این پروژه توسط قرارگاه خاتم الانبیا و 30درصد آن نیز از سوی وزارت راه و شهرسازی تامین شده است.

یکی از اهداف مهم ساخت آزادراه آبیک به چرمشهر احیای مسیر استراتژیک و کهن جاده ابریشم است که می‌تواند زمینه ساز توسعه گردشگری داخلی و خارجی شود.

انتهای پیام/ 1300

دیدگاه ها