پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

جامعه مداحان احساسات را کنار بگذارند/ هیئت باید هیئت بماند
کد خبر: ۳۴۸۱۱۲ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۲۱ ساعت: ۱۰:۵۷ ↗ لینک کوتاه

نوشتاری بر بیانات اخیر رهبری در دیدار با مداحان؛

جامعه مداحان احساسات را کنار بگذارند/ هیئت باید هیئت بماند

هیئت باید هیئت بماند آن شاه کلیدی است که قفل بسته ارتباط اجتماعی معنوی را باز می‌کند و هیئت باید مرکز موعظه باشد.

صبح قزوین؛---- حاج محمدنبوی.

سالیان متمادی است که روز ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها برای جامعه‌ی مادحین حال و هوای دیگری پیدا کرده و هر سال چشمه‌ای نو از باب معارف مذهبی برای ذاکران آل الله می‌جوشد.

بیانات رهبر معظم در دیدار مادحین و شاعران نقشه‌ی راه نوکری خاندان عصمت و طهارت است.

فرمایشات امسال ایشان قدری متفاوت و البته هشدار دهنده بود. تامل جامعه مداح نسبت به جملات کلیدی و هشدارهای ایشان ضرورتی انکارناپذیر است؛ شاید بتوان کلیدی‌ترین جمله ایشان در دیدار امسال را این جمله تامل برانگیز دانست که فرمودند هیئت باید به شکل هیئت باقی بماند. این تذکر و جملات بعدی ایشان که فرمودند شکل مداحی را حفظ کنید و نگذارید با استفاده از ابزارهای خارج از قالب مداحی هیئت‌ها به محیط‌های دیگری تبدیل شود بایدها و نبایدهایی را برای جامعه مداح تعریف می‌کند که پرداختن آنها از ضروریات کار مداح و جامعه‌ی مداحی است.

بایدها را مقام معظم رهبری طی این سال‌های متمادی بیان فرموده‌اند:

۱-اخلاق اسلامی و رفتار اسلامی را در بین کتاب‌های اخلاق و از علمای اخلاق بگیرید و به مردم منتقل کنید. با استفاده از هنر که کار شما هنر است اخلاق را ترویج کنید.۹۶/۱۲/۱۷

۲-سعی کنید این سرمایه محبت و معرفت زیاد بشود.۶۹/۱۰/۱۷

۳-صدای خوش، آهنگ درست، لفظ خوب و مضمون حقیقی متناسب با نیاز بهترین وسیله تبیین است و تاثیرش از منبر و درس فقهی ای که ما می‌گوییم بیشتر است. کسی که مداحی می‌کند باید خودش را در روی منبر ببیند و مستمعان را کسانی مشاهده کند که می‌خواهند از او چیزی بیاموزند با این نیت و انگیزه پشت تریبون یا منبر مداحی قرار گیرد.۸۰/۶/۱۸

۴- وقتی شعر را می‌خوانیم به فکر باشیم که از این شعر ما ایمان مخاطبان ما زیاد شود هرجور خواندنی را انتخاب نمی‌کنیم. جوری می‌خوانیم که لفظ و معنا و آهنگ مجموعاً اثرگذار باشد. در چه؟ در افزایش ایمان مخاطب.۸۶/۴/۱۴

۵- توجه کنید نسبت به شعر سخت‌گیری کنید.۶۸/۱۰/۲۸

۶-توصیه به خواندن اشعاری که سطح معارف دینی را بالا ببرند.۸۴/۵/۵

۷-صدای بعضی از آقایان مداحان خوب است ولی با خواندن آنها انسان چیزی یاد نمی‌گیرد.۸۰/۶/۱۸

۸- بایستی کوشش بشود در هر منبری چه در فاطمیه، چه در عاشورا، چه در اوقات دیگر درس از ائمه(علیهم السلام) درس انسان شدن، درس کامل شدن، درس تقرب الی الله گنجانده بشود ما باید درس بگیریم، یاد بگیریم صِرف محبت کافی نیست.۹۵/۱/۱۱

۹- در دعاها و زیارت‌های ما تعابیر عاشقانه و خیلی خوب هست که حقایقی را نشان می‌دهد اینها را محور باید قرار داد.۶۹/۱۰/۱۷

۱۰- منبرتان، مجلستان را تقسیم کنید به دو قسم: قسم اول، معارف و اخلاقیات. یک قسم منبر شعری باشد که این معانی را تزریق کند، یک قسم منبر هم مربوط به مدایح و مراثی اهل بیت(علیهم السلام) است.۸۹/۳/۱۳

۱۱- از شعرهایی استفاده کنید که در آنها مفاهیم اسلامی مثل توحید و نبوت وجود دارد.۶۸/۱۰/۲۸

۱۲-در کنار رحمت الهی، غضب الهی را هم به یاد خود و مردم بیاورید.۹۱/۲/۲۳

۱۳-مسئله فقط تحریک احساسات نیست، هدایت ذهن هاست.۸۷/۴/۴

۱۴-آنچه جوانان برای سبک زندگی اسلامی به آن احتیاج دارند به آنان یاد بدهید.۹۴/۱/۲۰

۱۵-مضامین باید همراه با فکر، همراه با عمق، همراه با معرفت و همراه باعاطفه باشد.۸۴/۶/۳

۱۶- مداحی را به صورت مشابه کارهای مبتذل غربی درنیاورید.۸۷/۴/۴

این عبارات گوشه‌ای از بایدهای مداحی بود که طی سالیان متمادی به جامعه مداح گوشزد شده است و در حقیقت اگر هیئت بخواهد بماند باید همین تذکرات را جامه‌ی عمل بپوشاند. از همین بایدها می‌توان به نبایدهای هیئت دست پیدا کرد.

حال سوال اینجاست که آیا در بین مداحی‌هایی که برگزار می‌شود و حتی از صدا و سیما پخش می‌شود اخلاق اسلامی و رفتار اسلامی به مردم منتقل می‌شود؟ آیا ما در مداحی‌های خود سرمایه محبت و معرفت را زیاد می‌کنیم؟

آیا مستمع را به چشم کسانی که می‌خواهیم چیزی را به آنها بیاموزیم، نگاه می‌کنیم و اصلاً چیزی برای آموزش داریم؟ آیا واقعاً با شعر ما ایمان مخاطب زیاد می‌شود؟

آیا در انتخاب اشعار سخت گیری می‌کنیم؟ آیا با خواندن ما کسی چیزی یاد می‌گیرد؟ آیا مجالس و محافل ما درس انسان شدن، درس کامل شدن و درس تقرب الله دارد؟

چقدر به دعاها و مضامین بلند آن می‌پردازیم؟ آیا در مجالس ما اشعاری که حاوی معارف و اخلاقیات باشد خوانده می‌شود؟ آیا اشعار حکمت آمیز و عرفانی صائب تبریزی و فیض کاشانی و فواد و صغیر اصفهانی خوانده می‌شود؟ مگر دستور آقا نیست پس چرا اجرا نمی‌شود؟

مگر مداحان؛ افسران جنگ نرم نیستند پس چرا به کلام فرمانده خود توجه نمی‌کنند؟ با این وصف چگونه می‌توانیم به دیگران خرده بگیریم که چرا در فلان ماجرا به حرف آقا توجهی نمی‌کنند؟

چرا صداوسیما مجلسی با این تراز را برای مخاطب پخش نمی‌کند؟ چرا جلساتِ این چنینی تبلیغ نمی‌شود؟

چرا مداحان شاخص از بین کسانی که این رویه را دارند انتخاب نمی‌شوند؟

آیا جلسات ما هدایت ذهن ها را در بر می‌گیرد یا فقط تحریک احساسات است؟

آیا کارهای مشابه کارهای مبتذل غربی وارد مداحی ما نشده است؟

پاسخ این سوالات به عهده خود خوانندگان بزرگوار باشد که خود را محک بزنند آیا سبک و سیاق  مداحی شان در این مسیر هست یا خیر.

هیئت باید هیئت بماند این آن شاه کلیدی است که قفل بسته ارتباط اجتماعی معنوی را باز می‌کند. دوستان بزرگوار، هیئت باید مرکز موعظه باشد.

آیا در محافل ما از موعظه خبری هست؟ هیئت باید محور فضای همدلی باشد، آیا هست؟

به نظر می‌رسد یک تجدید نظر اساسی در هیئت و هیئت داری باید انجام شود. بدون شک پروژه نفوذ از هیئت و هیئتی‌ها غافل نخواهد بود. وقتی مسیر هیئت به گونه‌ای باشد که امام جامعه مجبور شود به هیئت ماندن هیئت تذکر بدهد باید احساس خطر کرد. اگر هیئت، هیئت مانده بود نیازی به این تذکر جدی و هشدار دهنده نبود.

هیئت یک رسانه است، منبر یک رسانه است، مجالس روضه یک رسانه است، در واقع رسانه اصلی شیعه همین هاست که باز به فرموده آقا هیچ وسیله‌ای نمی‌تواند با آنها مواجهه و مقابله کند. اگر از این رسانه استفاده شود که فرصت است و اگر استفاده نشود ضایع شده است.

اگر قدری ولو اندک در فضای مجازی سرک بکشیم می‌بینیم آنچه که از مداحی در حال معرفی شدن است هیچکدام از معیارهای تبیین شده توسط رهبر معظم در آن دیده نمی‌شود حتی در صدا و سیما؟ اگر تراز مداحی صحیح و درستِ ما مجالسی است که در بیت رهبری اجرا می‌شود چرا در بیرونِ از آن بیت محترم فضا به گونه‌ی دیگری است؟ چرا در مداحی‌های آستان قدس رضوی اینقدر رعایت شئونات می‌شود ولی در هیئت‌ها خیر؟

اگر این سبک‌ها و آهنگ‌ها خوب است چرا در این فضاهای معنوی مقدس استفاده  نمی‌شود؟

 اگر به اسم ذکر، حسین حسین و حشین حشین گفتن خوب است چرا آنجا انجام نمی شود؟ مگر نه اینکه مجالس  تحت اشراف خدا و اهل بیت و امام زمان و ملائکه می باشد چطور هست که در بیت شریف رهبری و آستان قدس رضوی مجالسی به آن وزینی و بسیار عالی و بی نقص برگزار می گردد ولی در جاهای دیگر به گونه ی دیگر و با شکل و شمایل خاصّ دیگر.

 این تضاد و پارادوکس چه جوابی دارد؟

 هیئت باید هیئت بماند یعنی: صدای مداح باید در هیئت شنیده شود نه استودیو و همراه با موسیقی.

 هیئت باید هیئت بماند یعنی: اشعار حکیمانه و عارفانه و عالمانه اعم از عرفانیات و پندیات و نصیحت در هیئت خوانده شود.

هیئت باید هیئت بماند یعنی: صدای مناجات و معارفه ادعیه باید به گوش مستمع برسد.

 هیئت باید هیئت بماند یعنی: قرآن و معارف و مواعظ قرآن باید در هیئت بیان شود.

 هیئت باید هیئت بماند یعنی: شنیدن موعظه اول برای مداح و بعد برای مستمع از اوجب واجبات است.

 هیئت باید هیئت بماند یعنی: مداحی مداح باید در تراز علما و مجالس علما باشد.

 هیئت باید هیئت بماند یعنی: بساط اختلاف برچیده شود و فضای همدلی و اتحاد ایجاد شود.

 هیئت باید هیئت بماند یعنی: معارف نهج البلاغه و صحیفه سجادیه باید در هیئت اهمیت داده شود.

 هیئت باید هیئت بماند یعنی: سنّت‌ها به اسم نوآوری تعطیل نشوند.

 هیئت باید هیئت بماند یعنی: جامعه مداح احساسات را کنار بگذارد و عاقلانه در مسیر اخلاص و عرض ادب قدم بردارد.

انتهای پیام/7003

دیدگاه ها