پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

مزایا و معایب کلاس های آنلاین
کد خبر: ۳۴۷۵۴۳ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۲۹ ساعت: ۱۱:۵۲ ↗ لینک کوتاه

مزایا و معایب کلاس های آنلاین

کلاس های آنلاین چند سالی است که مخاطبان زیادی دارند و دانش آموزان و دانشجویان در سراسر جهان از آن استفاده می کنند. هر چند استفاده از کلاس های مجازی مشکلاتی را ایجاد کرده است و نیازمند زیرساخت های مناسب می باشد.

 

به گزارش سرویس دانشگاه صبح قزوین به نقل از خبرگزاری علم وفناوری ؛ کلاس های آنلاین چند سالی است که مخاطبان زیادی دارند و دانش آموزان و دانشجویان در سراسر جهان از آن استفاده می کنند. این کلاس های آنلاین معمولاً از کلاس های حضوری راحت تر برگزار می گردد و تعداد زیادی از افراد مایل به استفاده از آن ها هستند. البته این کلاس ها مخالفان خودش را نیز دارند. شواهد موجود نشان می دهد که بازدهی این کلاس ها نیز نسبتاً خوب بوده است اما بهتر است که این نوع روش یادگیری دوباره مورد بازبینی قرار بگیرد.

شیوع ویروس کرونا و تاکید بر فاصله گذاری اجتماعی باعث شده که استفاده از کلاس های آنلاین افزایش پیدا کند. علت آن هم ماهیت خطرناک ویروس کرونا می باشد. در نتیجه بسیاری از مدارس و دانشگاه ها تعطیل شده اند و کلاس ها و امتحانات به صورت آنلاین برگزار می شوند که البته این امر موقتی می باشد. بسیاری از افراد هنوز منتظرند که به کلاس های حضوری خود برگردند. شاید افرادی باشند که در این مورد توانایی انتخاب داشته باشند.

روایت دانشجویان از حضور در کلاس‌های مجازی

مزایای کلاس آنلاین

یکی از رایج ترین دلایلی که افراد دوست دارند در کلاس آنلاین ثبت نام کنند، این است که مجبور نیستند در کلاس حاضر شوند و همچنین می توانند زمان کافی داشته باشند. مثلاً می توانند در رخت خوابشان در کلاس آنلاین شرکت کنند. همچنین می توانند مشخص کنند که چه زمانی این کلا س ها برگزار شود. هر جای دنیا می توانید در هر کلاس آنلاینی مربوط به هر رشته ای که خواستید شرکت کنید و خواهید فهمید که انعطاف پذیری این کلاس های آنلاین با کلاس های حضوری قابل مقایسه نیست.

کم هزینه بودن این کلاس ها نیز یکی دیگر از عواملی است که انعطاف پذیری کلاس های آنلاین را نشان می دهد. تجربه حضور در کلاس های آنلاین می تواند بی نظیر باشد. شاید کلاس های حضوری بیشتر مورد علاقه شما باشد اما این را در نظر بگیرید که هزینه آن ها بالاتر است. بسیاری از افراد برای حضور در کلاس های حضوری در دانشگاه ها مجبور به وام گرفتن می باشند.

در نتیجه برای کلاس های آنلاین در پول شما صرفه جویی می کنند. این افراد معمولاً مجبور نیستند که زیر قولشان بزنند. در نتیجه شهریه آنها کاهش پیدا می کند. کلاس های آنلاین معمولاً نیاز و هزینه کمتری برای خرید کتاب، تسهیلات غذا و حمل و نقل دارد. در نتیجه پول بسیار زیادی ذخیره خواهد شد.

کلاس های آنلاین این اجازه را به شما می دهد که بتوانید در هر کجا، هر زمان و هر طور که خواستید فرصت یادگیری فردی داشته باشید. اینکه اختیار زمان و مکان دست خودتان است، ویژگی فوق العاده کلاس آنلاین محسوب می شود و در نتیجه می توانید هر طور که خواستید برنامه ریزی کنید. اگر یادگیری شما سریع است، پس مجبور نیستید که برای برگزاری کلاس صبر کنید.

اگر روش یادگیری شما کند و آهسته است ، می توانید تا هر زمان که خواستید گوش دادن به کلاس ها را طولانی تر کنید ؛ بدون اینکه فشار یا اجباری روی شما باشد. یکی از بزرگترین فواید یادگیری فردی این است که به شما اجازه می دهد توانایی خود را در یک درس خاص افزایش دهید و به ضعف هایتان غلبه کنید و یادگیری موثر تری داشته باشید . همچنین اعتماد به نفس و حرمت نفس شما را نیز افزایش می دهد.

تعداد زیادی از کالج ها و دانشگاه ها در سراسر دنیا ترم های کوتاهی را به صورت آنلاین به شما پیشنهاد می کنند. به جای این که کلاس های آن ها در 16 جلسه برگزار شود، آن ها را به صورت آنلاین در 8 جلسه کامل می کنند. در واقع زمان شما نصف خواهد شد زیرا در کلاس های حضوری بیشتر زمان بر حضور و غیاب و پرسش های متنوع دانش آموزان خواهد رفت. در بعضی از موارد نیز ممکن است کلاس های جدید هر ماه یا یک ماه درمیان برگزار گردد. در نتیجه این فرصت را خواهید داشت که رشته تحصیلی خود را زودتر به پایان برسانید.

استفاده از لوازم حمل و نقل برای رسیدن سر کلاس هم وقت شما را هدر می دهد و هم نیازمند هزینه می باشد. در نتیجه با کلاس های آنلاین مجبور به پرداخت این هزینه ها نیستید و با مشکلاتی مثل ترافیک، خرابی ماشین، بد بودن آب و هوا و غیره مواجه نمی شوید. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که کامپیوتر خود را روشن کرده و وارد کلاس شوید.

دانش آموزان و دانشجویان می توانند به راحتی به منابع کلاس آنلاین در هر زمانی که بخواهند دسترسی داشته باشند . همچنین می توانند چند رشته را با یکدیگر سپری کنند. تمام چیزی که برای این کار نیاز دارند ، یک کامپیوتر و یک ارتباط اینترنتی می باشد تا بتوانند به چندین رشته آنلاین دسترسی پیدا کنند. همچنین می توانند از مشاوره ها نیز برای انجام دادن تکالیف و خدمات تحصیلی بهره مند شوند.

کلاس آنلاین نه تنها به بچه ها یاد می دهد که درس هایشان را به موقع انجام دهند، بلکه مهارت استفاده از تکنولوژی آن ها را نیز افزایش می دهد. در نتیجه در این راه با نرم افزار ها و عملکردهای اینترنت به طور گسترده تری آشنا می شوند.

از آن جایی که آموزش آنلاین به صورت فردی انجام می شود، در نتیجه کم تر پیش می آید که موضوعی حواس شما را از کلاس پرت کند و از آن عقب بمانید. در نتیجه تمرکز شما هنگام درس، نسبت به کلاس حضوری بیشتر خواهد بود.

معایب کلاس های آنلاین

تعامل اجتماعی یک بخش مهم در تجربه افراد دانشجو می باشد. حضور در دانشگاه فرصتی است که با افراد و دوستان جدید آشنا شوید که این امر در مهارت های اجتماعی شما بسیار تاثیر گذار است. همچنین می توانید در بحث های کلاس شرکت کنید و دیدگاه های جدیدی به دست بیاورید که انجام آن در کلاس های آنلاین تقریباً غیر ممکن خواهد بود.

سطح کلاس آنلاین روز به روز پیشرفت می کنند اما هنوز امکان برقراری آن برای همه رشته ها وجود ندارد . شاید کلاس های آنلاین برای رشته هایی مثل تجارت، تاریخ، اقتصاد و زبان بسیار موثر باشد اما هنوز رشته هایی وجود دارند مثل شیمی، زیست، مهندسی و دیگر رشته های این چنینی که نتوانسته اند از کلاس های آنلاین استفاده کنند. زیرا این افراد نیازمند حضور در آزمایشگاه ها و بررسی های حضوری هستند.

انعطاف پذیری بالا و کمبود اجبار برای پاسخگویی دانشجو یا دانش آموز باعث می شود تا دانشجویان یا دانش آموزان وقت زیادی را هدر بدهند . بسیاری از دانش آموزان انگیزه خود را از دست می دهند و نمی توانند تکالیف خود را به موقع انجام دهند . در نتیجه برای موفق شدن در کلاس آنلاین باید دیسیپلین شخصی یا بالا و مدیریت زمان خوبی داشته باشید و مهارت های خود را نظم و ترتیب بخشید تا در این راه موفق شوید. در غیر اینصورت احتمال افت درسی وجود خواهد داشت.

وضعیت عجیب کودکان سراسر جهان در کلاس‌های آنلاین + تصاویر

ممکن است که بسیاری از افراد ساعت ها در فرمت های مختلف رسانه های اجتماعی کلاس های آنلاین شرکت کنند اما بسیاری از سازمان ها هنوز به اطلاعات، علم و آگاهی افراد فارغ التحصیل از کلاس آنلاین اعتماد کافی ندارند و آن ها را با افرادی که کلاس های حضوری سپری کردند ، مقایسه می کنند. در نتیجه می توان این را یکی از نقاط منفی کلاس های آنلاین دانست.

از آن جایی که فشار معلم روی بچه ها زیاد نیست، در نتیجه خانواده ها باید این کمبود را جبران کنند بعضی از کودکان هستند که در این زمینه ناتوان می باشند و کار والدین چند برابر می گردد.

کلاس های آنلاین نمی تواند تجربه رابطه انسان ها را به خوبی نشان دهد. زمانی که در کلاس درس سنتی هستید، می توانید جسم استاد را ببینید. از زبان بدن او استفاده کنید و با حرکات او خیلی از مفاهیم را درک کنید اما در کلاس آنلاین این امکان وجود نخواهد داشت. در نتیجه ممکن است که سطح یادگیری تا حدی افت داشته باشد و تنها راه ارتباطی شما از طریق نوشتار و مکالمه است.

قطع و وصلی مکرر اینترنت مشکل اصلی دانشجویان و اساتید

به دلیل عدم برقراری ارتباط مطلوب، برخی دانشجویان از سوال کردن در کلاس‌های مجازی صرف نظر می‌کنند.

درباره وضعیت و کیفیت آموزش‌های مجازی ارائه شده از سوی دانشگاه‌ها ، اساتید عمدتا برای متصل شدن به کلاس درس پنج تا ده دقیقه قبل از شروع وارد محیط می‌شوند و این مساله چندان زمانبر نیست، اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد، این است که قطعا نمی‌توان ارتباط مناسبی با دانشجو برقرار کرد، اگرچه این امکان وجود دارد که دانشجویان سوالاتشان را مطرح کنند، اما به دلیل عدم برقراری ارتباط مطلوب، برخی دانشجویان از سوال کردن صرف نظر می‌کنند.

امتیاز آموزش در بستر مجازی این است که ویدئوهای اساتید ثبت می‌شود و در سامانه دانشگاه قرار می‌گیرد. بزرگ‌ترین مشکلی که اساتید و دانشجویان دارند مشکل اینترنت است، اینترنت گاهی اوقات قطع و وصل می‌شود.دانشجویان عمدتا از نقاط مختلف ایران هستند، در برخی نقاط یک ساعت اینترنت خوب و یک ساعت اصلا در دسترس نیست. در بعضی مواقع دانشجویان اردتباط با کلاس را از دست می دهند و مجبور هستند برای بازگشت به کلاس از ابتدا مراحل ورود به کلاس را طی کنند و این امر موجب کاهش تمرکز برخی از دانشجویان می شود.

کاهش کیفیت تدریس در بستر آموزش الکترونیکی

ممکن است دانشجو لپ‌تاپ را روشن کند و وارد محیط نرم‌افزار بشود، ولی به سراغ کار دیگری برود، یا چندان تمرکز داشته باشد و وسط کلاس خوابش ببرد.

بعضی از دانشجویان پس از ده تا دوازده جلسه مجازی تازه امکانات اتصال به کلاس را پیدا می‌کنند؛ ولی در این شرایط چاره‌ای نیست و دانشجویان باید به آن عادت کنند. به هر حال کیفیت تدریس کاهش می‌یابد که به خاطر عدم ارتباط مناسب با دانشجو است.

قطعا کلاس‌های مجازی چالش‌های خاص خود را دارند و ارتباط بین استاد و دانشجو برقرار نمی‌شود. از این رو اساتید متوجه نمی‌شوند که آیا دانشجویانشان در کل کلاس فعال هستند یا نه؛ ممکن است دانشجو لپ‌تاپ را روشن کند و وارد محیط نرم افزار بشود، ولی به سراغ کار دیگری برود و یا چندان تمرکز داشته باشد، یا ممکن است وسط کلاس خوابش ببرد، اینها از مواردی است که در کلاس‌های مجازی اتفاق می‌افتد و قطعا تاثیر می‌گذارد.

دانشجویان یادگیری چندانی طی این مدت نداشته‌اند

در وضعیت آموزش الکترونیکی دانشگاه ها پس از تعطیلی به علت شیوع ویروس کرونا، بسیاری از اساتید تنها به گذاشتن اسلاید و جزوه در بستر آفلاین سایت دانشگاه اکتفا کردند و به شکل مجازی آموزشی نداشتند. دانشجویان هم از میان اسلایدها و متنها سوالاتی داشتند که به علت عدم دسترسی به استاد، باعث شد به یادگیری مطلوب نرسند.

اکنون بیش از ۹۰ درصد کلاس‌های تئوری دانشگاه به شکل مجازی برگزار می‌شود. در همان ساعتی که اساتید کلاس حضوری داشتند، در بستر مجازی آنلاین شده و آموزش را شروع می کنند.

برای درس‌هایی که دانشجویان زیادی دارد، فیلم آموزشی تهیه می‌شود، و این برنامه‌ها باعث شد یک مقداری از مشکلات حل شود، اما وضعیت چندان هم مطلوب نیست، زیرا مشکلاتی متعددی وجود دارد؛ ‌یکی از مشکلات این است که سرعت ارائه دروس بسیار بالا رفته و کلاس‌های آنلاین نیز کیفیت کلاس‌های حضوری را ندارند و طبق آماری که از دانشجویان گرفته‌ شده است، آنها یادگیری چندانی طی این مدت نداشته‌اند.

افزایش حجم درسی به نسبت به ترم‌های قبل

بیش از ۵۰ درصد دانشجویان تصور می‌کنند که حجم درس‌های این ترم به نسبت ترم‌های قبلی خیلی بیشتر شده است.

از طرف دیگر با توجه به اینکه امتحانات در هاله‌ای از ابهام وجود دارد، حجم تمرین‌ها و امتحانات در فضای مجازی بالا رفته و فشار زیادی بر دوش دانشجویان است. طبق نظرسنجی‌هایی که انجام دادیم، بیش از ۵۰ درصد دانشجویان تصور می‌کنند که حجم درس‌های این ترم به نسبت ترم‌های قبلی خیلی بیشتر شده است.

امتحانات به شکل شفاهی است،‌ به این صورت که دانشجو باید به دوربین و یا وبکم لپتاب نگاه کند و اعتماد استاد را جلب کند که به جای دیگری نگاه نمی‌کند، استاد نیز سعی می‌کند نسبتا به دانشجو اعتماد کند،‌ البته سوالات را به سمت تحلیلی پیش می‌برند تا از امکان تقلب کاسته شود.

سامانه وادانا همسو با اهداف آموزشی کشور

دانشگاه آزاد با تعداد بالای دانشجویان و واحد های آموزشی پراکنده در سراسر کشور و شهرهای مختلف ، به منظور سهولت امور آموزشی و دانشجویی ، معمولا زیر ساخت ها و سامانه های الکترونیکی خود را دائما بروزرسانی کرده و بهبود می بخشد . یکپارچه سازی آموزش های غیر حضوری و مجازی سال تحصیلی 99 - 1400 یکی از چالش هایی است که دانشگاه آزاد با آن رو به رو می باشد .

نیمسال دوم سال تحصیلی گذشته دانشگاه آزاد نیز به صورت غیر حضوری و مجازی از طریق سامانه " LMS " دانشگاه آزاد برگزار شد . حال این دانشگاه با بهبود زیر ساخت های این سامانه و یکپارچه سازی هر چه بیشتر آموزش ها و امکانات سامانه وادانا را جایگزین این سامانه کرده است .

یکی از الزامات حضور در کلاس های مجازی، استفاده از اینترنت پر سرعت و مناسب به جهت پیشگیری از به وجود آمودن هر گونه مشکل و قطعی ارتباط می باشد. دانشگاه آزاد اخیرا با ایجاد سامانه وادانا، خود را با اهداف آموزشی کشور همسو ساخته است و بر این اساس دانشجویان این دانشگاه باید به انجام اقدامات لازم برای شرکت در کلاس های آنلاین خود بپردازند.

نرم افزار Adobe Connect جزء 10 ترند برتر جهان

به دلیل بالا رفتن نیاز به برگزاری کلاس های مجازی آنلاین با نرم افزار Adobe Connect ادوبی کانکت و برگزاری جلسات آنلاین سایت های آموزش مجازی روز به روز افزایش چشمگیری داشته است بطوریکه در ابزار گوگل ترند به عنوان 10 ترند برتر در  حوزه برگزاری کلاس آنلاین ، نرم افزار Adobe connect  ادوبی کانکت را شناسایی کرده است.

آموزش برگزاری کلاس آنلاین توسط adobe connect, قابلیت های نرم افزار adobe connect

امروزه استفاده از جلسات مجازی با  نرم افزار Adobe connect   ادوبی کانکت , یادگیری مجازی و نرم افزار برگزاری اموزش انلاین بسیار پرکاربرد شده است. دلیل آن می تواند عدم توانایی بخش وسیعی از جامعه هدف آموزشگاه ها، برای مراجعه حضوری به آموزشگاه و استفاده از دوره های آموزشی باشد. به همین دلیل آموزش آنلاین و داشتن یک سایت آموزش از راه دور و کلاس آنلاین، به یکی از نیازمندی های جدی موسسات آموزشی تبدیل شده است.

این موضوع بیشتر برای افزایش حاشیه سود، مدنظر مدیران آموزش قرار گرفته است. آن ها با استفاده از نرم افزار Adobe connect ادوبی کانکت و  سایت lms می توانند با هزینه پایین تری به جامعه هدف وسیع تری دسترسی پیدا کنند. این موضوع با ایجاد زیرساخت راحت تر برای دانشپذیران جهت شرکت در دوره های آموزشی می تواند آموزشگاه را به کسب درآمد بیشتر نزدیک کند.

حتی موضوع ارزیابی و ازمون انلاین نیز علی رغم اینکه به اندازه ال ام اس و نرم افزار ویدئو کنفرانس تحت وب ( نرم افزار Adobe connect  )، شناخته شده نیست اما نسبت به گذشته کاربرد بیشتری پیدا کرده است. متقاضیان آموزش غیرحضوری یا آموزش از راه دور اکنون با داشته یک سامانه lms و نرم افزار وب کنفرانس، یا نرم افزار Adobe connect ادوبی کانکت به راحتی می توانند از مزایای آزمون انلاین و اموزش انلاین بهره مند گردند.

نرم افزار Adobe connect یا نرم افزار جلسات آنلاین (وب کنفرانس) به شما این امکان را می دهد تا توسط اینترنت و با یک صفحه وب، جلسات، کلاس مجازی و یا کنفرانس های آنلاین خود را صرف نظر از اینکه در کجای ایران یا دنیا قرار دارید، تشکیل دهید. نرم افزار  وب کنفرانس Adobe Connect ادوبی کانکت از معدود سیستم هایی است که خود را با شرایط اینترنت تطبیق می دهد. در این سیستم برای برقراری ارتباط، داده ها بصورت رمز فشرده از طریق اینترنت به مقصد ارسال می شوند. این داده ها بگونه ای ارسال شده تا سرعت ارتباط بر اساس سرعت اینترنت کاربر تنظیم گردد. بنابراین کاربران با سرعتهای پایین مانند سرعت اتصال با مودم و خط تلفن به راحتی میتوان از این سرویس استفاده کرد.

ویژگی های نرم افزار وب کنفرانس Adobe Connect ادوبی کانکت

نرم افزار وب کنفرانس Adobe Connect ادوبی کانکت از  سیستم هایی است که  قابل بهره برداری توسط موسسات علمی و آموزشی داخلی است. با توجه به سرعت پایین اینترنت خانگی در کشور از نگرانی های بزرگ برگزاری کنفرانس های تصویری است. اما نرم افزار Adobe Connect ادبی کانکت این مشکل را برطرف کرده است.

نرم افزار و سیستم وب کنفرانس Adobe Connect به صورتی است که استفاده و کار با آن ساده و روان می باشد. با وارد کردن آدرس اینترنتی آن و داشتن اجازه ورود به برنامه، شما قادر به شرکت در کلاس می باشید. در کلاس افراد گوناگونی با محدودیت های مشخص تعیین شده اند.

آموزش برگزاری کلاس آنلاین توسط adobe connect, قابلیت های نرم افزار adobe connect

ناظران نرم افزار نیز قادر به شرکت در کلاس و بررسی مشکلات مربوطه می باشند. اجازه صحبت و نوشتن در کلاس بوسیله استاد کلاس داده شده و دانشجویان با توجه به این امر، در کلاس قادر به شرکت در بخش های مختلف آن می باشند. نظم کلاس کاملا حفظ شده و در هر زمان قادر به مدیریت بخش های مختلف با توجه به نوع نیاز کلاس می باشید. مثلا در لحظه ای می خواهید تخته white-board در ادوبی کانکت Adobe connect نمایش داده شود و در لحظه ای دیگر می خواهید تصویری جهت تدریس نمایش داده شود. همه این موارد، با استفاده از ابزارهای برنامه قابل مدیریت می باشند. با ابزار مختلف برنامه قادر به بزرگ و کوچک کردن بخش های مختلف برنامه می باشید.

انتهای پیام/1404

دیدگاه ها