۱۴۰۰/۰۱/۲۷ جمعه
صبح قزوین حضرت زهرا(س) نسبت به اتفاقات زمان آگاهی کامل داشت/ ظلم‌ستیزی ویژگی برجسته این بانوی برجسته است
حضرت زهرا(س) نسبت به اتفاقات زمان آگاهی کامل داشت/ ظلم‌ستیزی ویژگی برجسته این بانوی برجسته است
کد خبر: ۳۴۷۴۹۸ نویسنده: زیبا اورنگ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۲۷ ساعت: ۱۴:۴۵ ↗ لینک کوتاه

کارشناس مسائل فرهنگی درمصاحبه با صبح‌قزوین:

حضرت زهرا(س) نسبت به اتفاقات زمان آگاهی کامل داشت/ ظلم‌ستیزی ویژگی برجسته این بانوی برجسته است

کارشناس مسائل فرهنگی گفت: با اینکه حضرت زهرا(س) عمرکوتاهی داشت؛ اما در همان عمر کوتاه بقدری پرمعنا زندگی کرد که می‌توان به عنوان یک الگوی همیشگی از منش ایشان بهره برد.

زیبا اورنگ در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین درباره سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) اظهار کرد: سبک زندگی این بانوی مکرم اسلام یقینا براساس مبانی دینی پدربزرگوار ایشان است؛ آن حضرت همه مسائل زندگی خود را از جمله انتخاب همسر، نحوه تربیت فرزندان و نوع برخورد با دیگران را براساس مبانی قرآنی دنبال می‌کرد.

وی افزود: حضرت فاطمه زهرا(س) سبک زندگی خود را براساس دین توحیدی که قرآن اشاره می‌فرماید قرار داد؛ زیرا حفظ دین و رضایت خداوند مسئله اصلی در زندگی آن حضرت بوده است.

کارشناس مسائل فرهنگی در ادامه گفت: حضرت زهرا(س) در همه ابعاد زندگی از جمله میدان مبارزه، سیاست، جنگ با مخالفین، تربیت فرزندان و همسرداری به نحو شایسته عمل می‌کند؛ اگر بخواهیم بارزترین سبک زندگی ایشان را نام ببریم باید از بصیرت و آگاهی کامل آن حضرت نسبت به زمانه خود یاد کنیم؛ بطوریکه در هر موقعیتی با اشراف کامل حضور داشت.

اورنگ یادآور شد: حضرت فاطمه(س) از جامعه و مسائل عصری که در آن می‌زیست دور نبود؛ حتی با سیره و روش مخالفانی که به دنبال کمرنگ‌کردن خدامحوری بودند آشنایی داشت و با آنها برخورد می‌کرد.

داشتن الگو، یک اصل اساسی در زندگی

وی تصریح کرد: بطور کلی انسان در زندگی نیازمند الگو است؛ قرآن نیز به صراحت به این مسئله اشاره می‌فرماید؛ حتی حضرت صاحب الامر(عج) روایتی دارد که می‌فرماید: حضرت فاطمه زهرا(س) الگو و اسوه من هستند؛ بنابراین بحث الگو داشتن لازمه زندگی است؛ زیرا انسان هدفمند نمی‌تواند بدون الگو باشد.

این فعال فرهنگی افزود: امروز ما می‌بینیم نوجوانان در تمام کره زمین هنرمندان و ورزشکاران را الگوی خود قرار‌ می‌دهند. دخترهای این دوره نیز از این مسئله مستثنی نیستند؛ بنابراین توصیه می‌کنم همه به ویژه بانوان شرح حال زندگی حضرت فاطمه(س) را مطالعه کنند.

اورنگ بیان کرد: زندگی حضرت به دو بخش بیرون و خارج از خانه تقسیم می‌شود؛ زمانی که فرزندان ایشان به خانه می‌آمدند، درباره کلام پدرشان در بالای منبر از آنها می‌پرسید؛ این کار اول بیان کننده روش تربیتی و سپس نشان دهنده اشراف کامل ایشان به مسائل بیرون از خانه است.

وی با بیان اینکه حضرت زهرا(س) درخانه بسیار مهربان و صبور بود؛ ادامه داد: ایشان در هر دو بعد خارج و داخل منزل به اوج رسیده بود؛ به همسر و فرزندان خود بسیار توجه می‌کرد؛ در این‌باره مولا علی(ع) می‌فرماید: وقتی که من وارد خانه می‌شدم و چشمم به چهره حضرت فاطمه(س) می‌افتاد تمام مبارزات و مخالفت‌هایی که در بیرون خانه، دربرابر من انجام می‌شد را فراموش می‌کردم.

حضرت فاطمه(س) یک الگوی همیشگی

اورنگ افزود: با اینکه حضرت زهرا(س) عمر کوتاهی داشت؛ اما در همان عمر کوتاه بقدری پرمعنا در زندگی حرکت می‌کند که می‌توان به عنوان یک الگوی همیشگی از منش ایشان بهره برد.

کارشناس مسائل فرهنگی درباره لزوم الگوبرداری از شیوه زندگی حضرت فاطمه(س) گفت: اگر هر انسانی برای خود ارزش قائل باشد، یک الگوی مناسب انتخاب می‌کند؛ زیرا نداشتن الگو باعث به هدر رفتن وقت و جوانی ما می‌شود؛ نه تنها جامعه ما بلکه همه جوامع به این الگو نیازمند هستند؛ زیرا دشمن دین در پی بد جلوه دادن اسوه‌های دینی است.

وی در پایان با اشاره به اینکه درعصر ما بسیاری از مردم به آن دغدغه‌مندی که حضرت زهرا(س) را الگوی خود قرار بدهند رسیدند؛ تصریح کرد: تمام تلاش دشمن، به انحراف کشاندن دختران جوان و به هدر دادن عمر آنها بود که خوشبختانه موفق نشد؛ بنابراین به نسبتی که تلاش دشمن بیشتر می‌شود، الگوبرداری از زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) نیز پررنگ‌تر می‌شود.

انتهای پیام/2002

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین