۱۴۰۰/۰۱/۲۷ جمعه
صبح قزوین دست‌وپنجه نرم‌کردن یک‌پنجم زوج‌های ایرانی با ناباروری/ ۳مرحله IVF تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد
دست‌وپنجه نرم‌کردن یک‌پنجم زوج‌های ایرانی با ناباروری/ ۳مرحله IVF تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد
کد خبر: ۳۴۷۴۵۵ نویسنده: دکتر فاطمه محمدبیگی تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ ساعت: ۱۵:۳۰ ↗ لینک کوتاه

عضو فراکسیون زنان مجلس درمصاحبه با صبح‌قزوین مطرح کرد

دست‌وپنجه نرم‌کردن یک‌پنجم زوج‌های ایرانی با ناباروری/ ۳مرحله IVF تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد

عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: اکنون یک پنجم از زوج‌ها در کشور با ناباروری دست و پنجه نرم می‌کنند، لذا باتوجه به اینکه این عدد، رقم کمی نیست باید برای درمان ناباروری در جهت رفع مشکلات جمعیتی اقدام جدی صورت گیرد.

فاطمه محمدبیگی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین با اشاره به اقدامات مجلس برای موضوع تنظیم جمعیت اظهار کرد: از آنجایی که نرخ جانشینی جمعیت در دنیا 2.1 است، ایران نرخ 1.6 را تجربه می‌کند، این درحالی‌ است که شیوع بیماری کرونا این عدد را به 1.2 در کشور کاهش می‌دهد.

وی افزود: خطر نابودی جمعیت یک هشدار مهم است؛ بنابراین باید فکر جدی برای آن داشته باشیم. میزان ناباروری در دهه 60 حدود 8 درصد، دهه 80 حدود 12 درصد و در دهه 90 به 21 درصد رسید.

عضو فراکسیون زنان مجلس اذعان کرد: اکنون یک پنجم از زوج‌های ایرانی با ناباروری دست و پنجه نرم می‌کنند، لذا باتوجه به اینکه این عدد، رقم کمی نیست باید برای درمان ناباروری در جهت رفع مشکلات جمعیتی اقدام جدی صورت گیرد.

هزینه‌های سنگین درمان ناباروری

وی با بیان اینکه عمده درمان‌های ناباروری هزینه‌های بالایی دارند، ادامه داد: معمولا زوجین از پس پرداخت این هزینه‌های زیاد برنمی‌آیند، لذا بیمه ناباروری زوجین می‌تواند تسهیل گر این امر باشد؛ اگرچه سال‌های گذشته این طرح به صورت محدود اجرا شد که تنها یک نوبت از درمان زوجین را پرداخت می‌کرد و موفقیت آمیز نبود.

محمدبیگی تصریح کرد: طرح حمایت از خانواده 9سال است در مجلس مطرح شده و در کمیسیون‌های مختلف فرهنگی، بهداشت، بودجه و اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته که در نهایت کلیات طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده با 194رای قاطع تصویب و به صورت اصل ۸۵ به کمیسیون مشترک سپرده شد تا مراحل خودش را طی کند.

وی اضافه کرد: به دنبال این هستیم که با بهبود خدمات ارائه شده به زوج‌های نابارور، میزان ناباروری در کشور را کاهش دهیم، بنابراین اکنون دنبال توسعه خدمات بیمه ناباروری هستیم تا مراجعه مکرر زوجین نابارور را تحت پوشش قرار دهیم.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عنوان کرد: بسیاری از زوجین با مشاوره تغییر سبک زندگی و الگوی تغذیه، مشاوره‌های مربوط به زناشویی و اورولوژی می‌توانند دارای فرزند شوند؛ حتی طب سنتی و ایرانی هم می‌تواند در تقویت اسپرم و تخمک کمک کننده باشد.

خطر نابودی جمعیت یک هشدار مهم است

وی ابراز کرد: مرحله دوم درمان ناباروری هزینه‌های (IVF) است که از آنجایی که فقط 40درصد پاسخگویی دارد، ممکن است زوجی مجبور شوند تا چهار بار آن را انجام دهند، بنابراین تصمیم داریم طبق مستندات علمی به دست آمده، تا حداقل سه جلسه را تحت پوشش بیمه قرار دهیم.

نایب رئیس دوم کمیسیون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده افزود: در این طرح زوایای حمایتی بسیاری برای پدران و مادران نظیر بیمه مادران باردار، صندوق عمر بیمه برای مادران، درنظر گرفتن تسهیلات به ازای هر فرزند برای مادران تدارک دیده شده که البته ارقام هنوز مشخص نیست، اما بسته‌های بیمه‌ای داده شده و ضریب بیمه‌ای برای مادر و پدر دیده شده است.

محمدبیگی گفت: در طرح حمایت از فرزندآوری بر امنیت شغلی مادران شاغل تاکید شده تا بازگشت به کار مادر در جایگاه شغلی مناسب خودش رخ دهد و همچنین در کنار آن تسهیلات بانکی با اولویت خرید مسکن درنظر گرفته شده است و برای پدران و مادران شاغل ضریب افزایش حقوق دیده شده و تسهیلاتی که در مالیات تخفیف ایجاد می‌کند.

مسائل جمعیتی در اولویت برنامه‌های مجلس قرار دارد

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: با توجه به اینکه عده‌ای از افراد در شرکت‌های خصوصی شاغل هستند قوانین طوری در حال تنظیم است که شرکت‌های خصوصی را هم دربربگیرد.

وی ادامه داد: تخفیف مالیات و قراردادن وام برای بخش خصوصی درنظر گرفته شده است که البته در مرحله اول بخش‌های دولتی باید قانون را اجرا کنند.

این مقام مسئول بیان کرد: برای اولین‌بار این قانون جامع در حوزه سلامت و باروری در کشور به تصویب می‌رسد که هر خانمی که می‌خواهد فرزند داشته باشد، روند هماهنگ تا فلوشیب ناباروری به شکل سامانه ارجاع دیده شده و همه ویزیت‌ها و آزمایش و روند درمان ناباروری برای اولین‌بار به صورت جامع تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

وی در پایان گفت: زمان مشخصی برای تصویب این طرح تعیین نشده است، اما از آنجایی که مسائل جمعیتی در اولویت برنامه‌های مجلس قرار دارد، حتما به سرعت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و قانون ذکر شده به ازای تولد فرزند تا حصول فرزندآوری حمایت درمان ناباروری ادامه دارد.

انتهای پیام/1003

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین