پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

خانم ابتکار، در قاموس شما عدالت جنسیتی چه معنایی دارد؟/ سازمان بازرسی به‌موضوع بودجه‌ تخصیص یافته به سمن‌ها ورود کند
کد خبر: ۳۴۷۳۱۱ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۱۸ ساعت: ۱۶:۳۰ ↗ لینک کوتاه

بیانیه جمعی از تشکل‌های فعال حوزه زن و خانواده:

خانم ابتکار، در قاموس شما عدالت جنسیتی چه معنایی دارد؟/ سازمان بازرسی به‌موضوع بودجه‌ تخصیص یافته به سمن‌ها ورود کند

در بیانیه جمعی از تشکل‌ها و سمن‌های فعال حوزه زن و خانواده به بهانه سفر معصومه ابتکار به قزوین آمده است: برای چندمین بار از سازمان بازرسی قزوین درخواست ورود به موضوع بودجه‌های تخصیص یافته به سمن‌ها را داریم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ جمعی از تشکل‌ها و سمن‌های فعال حوزه زن و خانواده به بهانه سفر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به استان قزوین بیانیه‌ای بدین شرح منتشر کردند.

در این بیانیه خطاب به معاونت زن و خانواده ریاست جمهوری آمده است: در آخرین روزهای دولت یازدهم حضور شما در استان قزوین می‌توانست بابی جهت گفت‌وگو پیرامون مسائل و دغدغه‌های زنان استان ما باشد. اما مطلع شدیم طبق معمول شما پشت درب‌های بسته و با اندک افرادی گزینش شده دیدار خواهید کرد که مایه تاسف است. اگر از شعارهای خوش آب و رنگ دولت متبوع شما در خصوص آزادی‌های مدنی برای تمامی احزاب و آزادی بیان برای تمامی تفکرات چشم پوشی کنیم، حداقل انتظار می‌رفت تحت عنوان وظیفه قانونی خود، در این سفر زمینه‌ای برای شنیدن مسائل و مطالبات مربوط به زنان از زبان زنان این استان فراهم کنید.

این بیانیه می‌افزاید: نگارندگان این بیانیه، تعدادی از سازمان‌های مردم نهاد و گروه‌های فعال در حوزه زنان و خانواده هستند که از شما فقط چند سوال دارند؛
1- مقام معظم رهبری در سال 1395 سیاست‌های کلی خانواده را ابلاغ کردند، و خانواده را محور جامعه و سیاست گذاری‌ها اعلام کردند، طی چهار سال گذشته کدام یک از رهنمودهای معظم له در سیاست‌های شما نمود پیدا کرده است؟

2- فرمودید در سند ارتقای زنان عدالت جنسیتی ملاک و مبناست، آیا از دستمزدهای اسفناکی که کارفرمایان به زنان می‌دهند مطلع هستید؟ چرا زنان باید تحت عنوان نیروی کار ارزان شناخته شوند؟

پاسخ این سوال را ما به شما می‌دهیم، وقتی در ابلاغ مهم ترین سیاست گذاری‌ها صرف داشتن شغل برای زنان ارزش تلقی می‌شود، زنان راهی جز داشتن شغل ولو با دستمزد پایین پیش پای خود نمی‌بینند مبادا به قول شما دچار «عقب ماندگی» شوند! در قاموس شما این عدالت جنسیتی است؟ یا همین که ظرفیت آماری اشتغال زنان را تکمیل می‌کنید برای شما کفایت می‌کند؟!

3- چرا در شرایطی که هر روز بر تعداد مجردان قطعی افزوده می‌شود و در ابلاغ مقام معظم رهبری تسهیل در ازدواج جوانان صراحتا قید شده است، هیچ برنامه عملیاتی برای حمایت از جوانان جهت تشکیل خانواده ارائه و اجرا نمی‌شود؟

4- در این که باید از زنان سرپرست خانوار حمایت‌های شایسته صورت بگیرد شکی نیست، اما اگر یک سوم تسهیلات حمایتی که در اختیار این قشر قرار می‌گیرد صرف پیشگیری از امر طلاق می‌شد، بنیان بسیاری از خانواده‌ها از هم نمی پاشید که اکنون زنانی به ناچار سرپرست خانواده باشند و بار خانواده را به تنهایی بر دوش بکشند. چطور در مسئله حمایت از زنان سرپرست خانوار، به سیاست‌هایی اعتماد کنیم که خود، منجر به افزایش خانواده‌های تک والد شده است؟!

5- مگر مسئله ی سلامت، یکی از شاخص‌های اصلی سند ارتقا زنان نیست؟ با این وجود کمبود و عدم توزیع جغرافیایی عادلانه امکانات فرهنگی و ورزشی و رفاهی که رابطه مستقیم با سلامت جسمی و روحی زنان دارد را چگونه توجیه می‌کنید؟

این بیانیه در پایان بیان می‌کند: در پایان باید بدانید زنان سرزمین ما از برخوردهای رادیکال و سلیقه‌ای و سیاست زده به تنگ آمده‌اند! اگر دردی از ما دوا نمی‌کنید، درد دیگری نیفزایید که تبعات آن تا سالیان سال قابل جبران نباشد، حق سوال کردن را از فعالین حقوق زنان گرفته‌اید اما بدانید در مقام پاسخگویی به خداوند متعال و ملت ایران هستید. حضور معاون زن و خانواده ریاست جمهوری در غیاب نمایندگان اقشار مختلف زنان را تاییدی بر برخورد سلیقه‌ای استانداری قزوین با سازمان‌های مردم نهاد می‌بینیم و برای چندمین بار از سازمان بازرسی درخواست ورود به موضوع بودجه‌های تخصیص یافته به سمن‌ها را داریم.

انتهای پیام/7003

دیدگاه ها