پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

افتتاح فاز نخست باغ‌موزه دفاع‌مقدس در سال آینده/ تاکنون بودجه‌ای از تهران برای احداث پروژه اعطا نشده است
کد خبر: ۳۴۵۵۸۸ نویسنده: علی فرخزاد تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۸/۱ ساعت: ۱۵:۳۰ ↗ لینک کوتاه

معاون عمرانی استانداری قزوین خبرداد

افتتاح فاز نخست باغ‌موزه دفاع‌مقدس در سال آینده/ تاکنون بودجه‌ای از تهران برای احداث پروژه اعطا نشده است

معاون عمرانی استانداری قزوین گفت: خردادماه سال آتی مصادف با سالروز آزادسازی خرمشهر، فاز اول پروژه مرکز فرهنگی دفاع مقدس افتتاح می‌شود.

علی فرخزاد در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ درباره پروژه مرکز فرهنگی دفاع مقدس اظهار کرد: پروژه ساخت مرکز فرهنگی دفاع مقدس یا باغ موزه شهدا از ابتدای فعالیت، پیشرفت خوبی داشته و در این پروژه هماهنگی و تقسیم کار بین شهرداری، استانداری و بنیاد حفظ‌ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس انجام شده است.

وی افزود: خردادماه سال آینده مصادف با سالروز آزادسازی خرمشهر، فاز اول پروژه مرکز فرهنگی دفاع مقدس افتتاح می‌شود. مدت زمان معمول تکمیل و افتتاح پروژه پنج سال است که طبق پیش‌بینی انجام شده در کار‌گروه عمرانی استانداری، به شیوه بهره برداری به تفکیک هر فاز است؛ یعنی فاز اول را تکمیل و به بهره‌برداری برسانیم و فازهای بعد را هم به همین شیوه تکمیل کنیم.

معاون عمرانی استاندار قزوین تصریح کرد: برای اجرای پروژه مرکز فرهنگی دفاع مقدس در مرحله اولیه حدود هشت میلیارد تومان توسط اداره کل راه و‌ شهرسازی از طریق واگذاری زمین و همچنین از منبع اعتبارات استانی تامین اعتبار شده است، اما تاکنون تهران هیچ اعتباری بابت احداث پروژه به ما واگذار نکرده است.

وی عنوان کرد: ساختمان باغ موزه شهدا در مساحتی بالغ بر چهار هزار مترمربع در مرحله اسکلتِ سقف در حال ساخت است و با توجه به زمان بندی پیش بینی‌ شده طرح، قصد اتمام ساخت یک طبقه و بهره برداری از آن را داریم و مابقی اعتبار را صرف محوطه سازی می‌کنیم.

این مقام مسئول اضافه کرد: تا پایان سال جاری فاز اول ساختمان اداری را به اتمام رسانده و به موازات آن ساخت بخشی از محوطه را تکمیل می‌کنیم‌. زمین درنظر گرفته شده در ابتدا  ۸/۴ هکتار بود و اکنون تملک ۳/۵ هکتار در دست اقدام است.

وجود توپوگرافی زمین ویژگی خاص و متمایز کننده طرح است

معاون عمرانی استانداری قزوین در ادامه گفت: احداث پروژه در مجاورت گلزار شهدای گمنام، توجه به موقعیت استراتژیک خاص آن، اشراف به منظر شهر قزوین و مسیر ترانزیت و تردد مسافرین بین شهری از اتوبان، عامل بسیار مهم در جهت جذب توریست و گردشگر و در نتیجه رونق اقتصادی و گردشگری در شهر قزوین می‌شود.

وی عنوان کرد: با عملیاتی کردن این طرح شاهد سرویس‌دهی بیشتری در این زمینه نسبت به مرکز شهر و استان قزوین خواهیم بود؛ همچنین می‌توانیم مسافرانی که از غرب کشور، تهران و شهرستان وارد شهر می‌شوند را جهت بازدید به این مکان فرهنگی جذب کنیم تا اهداف ما در حوزه‌های گردشگری، مانند احیای فرهنگ دفاع مقدس محقق شود.

فرخزاد ابراز کرد: مجاورت باغ موزه دفاع مقدس با اتوبان امکان خدمات‌رسانی در سطح فرااستانی را فراهم می‌کند. این منطقه محور گردشگری شهرستان قزوین است که در بالادست آن منطقه تله‌سیژ، بیمارستان هزار تختخوابی توریسم درمانی قرار دارد و مکمل خوبی در موضوعات گردشگری و مذهبی است.

معاون عمرانی استانداری قزوین با اشاره به اینکه در ساخت پروژه هیچ‌گونه حمایتی از سمت تهران به عمل نیامده است، گفت: در سفر اخیر سردار عراقی قول همکاری و مساعدت مالی برای پروژه داده شده است.

وی حضور سردار عبدالله عراقی را از نقاط قوت پروژه دانست و تصریح کرد: سردار عراقی به عنوان نماینده ویژه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در جلسات شورای مرکزی پروژه حضور داشت و در جهت پیشرفت طرح قول مساعدت داد؛ همچنین مرحله اول سرمایه گذاری توسط منابع استانی است ولی در مراحل بعد شاهد پشتیبانی مالی از طرف تهران هم خواهیم بود.

احیای فرهنگ جهاد و شهادت با احداث مرکز فرهنگی دفاع مقدس 

این مقام مسئول با بیان اینکه این پروژه در مقایسه با پروژه‌های هم‌تراز در سطح کشور از لحاظ امکانات و مساحت امتیاز خاصی دارد؛ عنوان کرد: ویژگی خاص این طرح در مقایسه با مدل مشابه در کشور، وجود توپوگرافی و عوارض طبیعی زمین در منطقه مذکور است. در دیگر استان‌ها ساخت پروژه در زمین مسطح و صاف انجام شده و هیچ کدام از سایت‌های موجود این ویژگی را ندارد.

وی اذعان کرد: ما با دراختیار داشتن این ویژگی محیطی می‌توانیم عملیات‌های نظامی تاثیرگذار دفاع مقدس را در مناطق کوهستانی با شرایط طبیعی و نزدیک به واقعیت باز‌سازی کرده و به نمایش بگذاریم.

فرخزاد با تاکید برهمدلی و همراهی بین مسئولین گفت: با استفاده از امکانات موجود دولتی و استانی از جمله مساعدت اداره راهداری و کاهش هزینه تمام شده و تسریع در تکمیل و بهره‌برداری از پروژه، قصد احیای فرهنگ جهاد و شهادت در جامعه را داریم.

وی در پایان بیان کرد: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به عنوان نماینده قوای نظامی است و هماهنگی لازم را با ارائه نظرات فنی و تخصصی خود و اعمال این نظرات در طرح‌های کارگروه عمرانی استانداری با همفکری مسئولان امر در قزوین انجام می‌دهد.

انتهای پیام/2002

دیدگاه ها