پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

مساجد باید پای کار حل مشکل مردم باشند/ آموزش قرآن در مساجد را تقویت می‌کنیم
کد خبر: ۳۴۵۵۳۱ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۲۸ ساعت: ۱۴:۴۵ ↗ لینک کوتاه

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین:

مساجد باید پای کار حل مشکل مردم باشند/ آموزش قرآن در مساجد را تقویت می‌کنیم

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین گفت: متاسفانه آموزش قرآن در مساجد کمرنگ یا تعطیل شده که باید با استفاده از ظرفیت طلاب، مجدد راه‌اندازی و نوجوانان به این حوزه جذب شوند.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ حجت الاسلام موسوی در مراسم تودیع و معارفه مسئول مرکز امور رسیدگی به مساجد استان قزوین که امروز(دوشنبه) در دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: پیامبر اکرم(ص) در روز اولی که وارد مدینه شدند، اولین کاری که کردند تاسیس مسجد بود و مسجد تبدیل به پایگاه تربیت نیرو شد، به طوری که حتی پیامبر(ص) زمانی که می‌خواستند به جهاد بروند نیز مردم را در مسجد گرد هم می‌آوردند و درواقع یک محور اصلی برای فعالیت‌های پیامبر بود.

وی افزود: متاسفانه در جامعه ما باب شده که دنبال درمان‌های وارداتی می‌روند و مشکلات مردم را می‌خواهند با درمان‌های وارداتی درمان کنند که یک نتیجه ناقص می‌شود درحالی که اگر بخواهیم مشکلات را حل کنیم باید به سراغ نسخه کامل راه حل برویم.

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین ابراز کرد: نسخه کامل اسلام برای حل مشکلات در جامعه اسلامی، مسجد است و پیامبر هم از روز اول نشان دادند که حیات جامعه اسلامی به مسجد است.

این مقام مسئول اذعان کرد: ما در بحث کرونا نشان دادیم که از نسخه اسلامی دور شدیم و نشان داد که مردم هنوز به این نتیجه نرسیدند که دردشان را باید مسجد درمان کند، چراکه وقتی مساجد تعطیل شد، کسی صدای اعتراض بلند نکرد.

وی ادامه داد: منظور ما این نیست که مساجد در شرایط کرونایی به شکل گذشته فعالیت داشته باشد اما نکته این است که چرا با بسته شدن مساجد کسی احساس درد نکرد؟ چون مساجد پای کار حل مشکل مردم نبودند در صورتی که باید این رویه برقرار باشد.

موسوی یادآور شد: هدف از مشکل فقط مشکلات اقتصادی نیست، بلکه بسیاری از خانواده‌ها درگیر مشکلات روانی و اخلاقی و آسیب‌های اجتماعی هستند که درمانش در مساجد است؛ هیچ شخص متدین و انقلابی و شهیدی را سراغ نداریم که با مسجد انس نداشته باشد.

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین اضافه کرد: معتقدم در بحث مساجد کم کاری کردیم و مسجد را نسخه نجات جامعه اسلامی می‌شناسم که اگر همه دست به دست هم دهیم، می‌توانیم در استان قزوین هم این نسخه را پیاده سازی کنیم چراکه مسجد باید پناهگاه مومنین از همه طیف‌ها و سلیقه‌ها باشد.

وی تاکید کرد: محوری‌ترین مسئله‌ای که می‌تواند در مسجد آثار اصلاحی یا تخریبی داشته باشد، امام جماعت است که باید برای ائمه جماعات برنامه‌ریزی کنیم و آموزش ائمه جماعات در اولویت ما قرار خواهد گرفت.

این مقام مسئول بیان کرد: اگر مردم ببینند که مساجد نسخه درمان درد آن‌ها شده‌اند قطعا خودشان هم پای کار خواهند آمد و در این زمینه کمک می‌کنند.

موسوی با اشاره به جمع‌آوری اطلاعات مساجد و روحانیون استان قزوین بیان کرد: تاکنون اطلاعات اولیه حدود دو هزار و ۵۰۰ نفر از روحانیون و طلبه‌های استان قزوین را جمع‌آوری کردیم، چراکه یکی از نیازهای امروز ماست.

مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین عنوان کرد: ما در حوزه آموزش ائمه جماعات هم برنامه داریم و در حوزه آموزش عمومی مردم هم ورود خواهیم کرد که بیش از ۸۰درصد مشکلات مردم ناشی از عدم اطلاعات و مهارت‌های زندگی است که این موارد را می‌توان در مساجد آموزش داد.

وی در ادامه گفت: متاسفانه آموزش قرآن در مساجد کمرنگ یا تعطیل شده که باید با استفاده از ظرفیت طلاب، مجدد راه‌اندازی و نوجوانان به این حوزه جذب شوند.

این مقام مسئول در پایان تاکید کرد: مسجد را باید به مرکز وحدت مجموعه‌های فرهنگی تبدیل کنیم نه اینکه به مرکز اختلاف تبدیل شود؛ تا بتوانیم مساجد آبادی را در تمام نقاط استان داشته باشیم.
انتهای پیام/ ۱۳۰۰

دیدگاه ها