پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

هیچ منطقه سفیدی نداریم و استان قزوین، قرمز با مرز پرخطر است/ به‌شدت با کمبود کپسول اکسیژن مواجه‌ایم
کد خبر: ۳۴۵۵۲۳ نویسنده: منوچهر حبیبی تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۲۸ ساعت: ۱۲:۰ ↗ لینک کوتاه

جانشین ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین:

هیچ منطقه سفیدی نداریم و استان قزوین، قرمز با مرز پرخطر است/ به‌شدت با کمبود کپسول اکسیژن مواجه‌ایم

جانشین ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین گفت: هیچ منطقه سفیدی در استان قزوین نداریم و استان به طور کامل در وضعیت قرمز با مرز پرخطر است؛ لذا باید جدی‌تر عمل شود.

منوچهر حبیبی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین از اعمال محدودیت‌های کرونایی خبر داد و اظهار کرد: مسئله مهار کرونا از لحاظ گستردگی حجم و دامنه آن صرفا در توان دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشت و درمان نیست؛ موضوع مهار کرونا امروز در سطح مدیریتی و حاکمیتی مطرح است.

وی افزود: بالاترین مقام مدیریتی استان، شهرستان و بخش باید پای کار باشد و از تمام ظرفیت‌ها و امکانات جهت مهار کرونا استفاده کند. همه دستگاه‌ها، ادارات، نیروهای مسلح، لشکری و کشوری باید نیروی انسانی خود را در اولویت مهار بیماری کرونا به کار گیرند. دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز جهت درمان بیماران و تجهیز بیمارستان‌ها و تخت‌های بیمارستانی تلاش می‌کند.

جانشین ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین تصریح کرد: میزان پذیرش بیماران کرونایی از ۴۰۰ نفر بیشتر شده به طوریکه ۴۰۰ تخت بیمارستانی برای پذیرش بیماران کرونایی در استان درنظر گرفته شده بود که ظرفیت آن تکمیل شد.

حبیبی بیان کرد: با کمک تمامی ارگان‌های دولتی و نظامی فقط ۲۰۰ تخت به مجموعه تخت‌های بیمارستانی استان اضافه شد که نشان دهنده افزایش شیب بیماران کرونایی است؛ با توجه به این امر باید امکانات پزشکی و ظرفیت پذیرش بیماران را افزایش دهیم.

وی در ادامه گفت: افزایش یک تخت اضافه معادل به کارگیری یک نیروی پرستار و همچنین امکانات بیشتر و تحمیل هزینه بالایی است؛ از این ۲۰۰ تخت، ۴۰ تخت در اختیار بیمارستان رحیمیان قرار گرفت. ما در شهرستان‌ها وضعیت سفید نداریم؛ زیرا بیماران شهرستانی با مراجعه به قزوین به نام بیمار قزوینی درمان می‌شوند.

با متخلفان به شدت برخورد می‌کنیم

جانشین ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین اذعان کرد: درمان اصلی بیماری کرونا اکسیژن رسانی به بیماران کرونایی است و وجود اکسیژن برای بیماران کرونایی حائز اهمیت است که به شدت با کمبود اکسیژن مورد نیاز این بیماران مواجه‌ایم. مجبور به تهیه کپسول اکسیژن از واحدهای تولیدی کپسول اکسیژن به صورت امانت شدیم تا در صورت کمبود اکسیژن از آنها استفاده کنیم چراکه دستگاه اکسیژن ساز اصلا پاسخگوی نیاز ما نیست.

حبیبی اضافه کرد: اهمیت، جدیت و حساسیت کار افزایش یافته و همه باید با جدیت تلاش کنند؛ اهمیت جلسات ستاد کرونا در سطح شهرستان مورد تاکید است و باید افزایش یابد. خوشبختانه وضعیت کرونا در روستاها مطلوب است؛ ولی با توجه به شرایط موجود و خانه‌نشینی و تعطیلی مدارس، خانواده‌ها به سمت روستا حرکت می‌کنند و این امکان آلودگی برای روستاها را فراهم می‌کند.

این مقام مسئول اظهار کرد: هیچ منطقه سفیدی در استان قزوین نداریم. استان به طور کامل در وضعیت قرمز در مرز پرخطر است. باید جدی‌تر عمل شود و دانشگاه علوم پزشکی از هیچ شهرستانی به تفکیک اعلام وضعیت نکند.

وی عنوان کرد: محدودیت‌ها برای هفته سوم با اعمال تغییرات در استان تمدید شد؛ البته ممنوعیت کاری نداریم بلکه محدودیت زمان کار وجود دارد. تالارها با ۳۰ درصد ظرفیت به فعالیت خود ادامه می‌دهند و در سالن‌های ورزشی به ازای هر ۱۰ مترمربع یک نفر اجازه فعالیت دارد و اگر رعایت نشد با مدیر سالن ورزشی برخورد نمی‌شود و فقط با مدیر اداره ورزش برخورد می‌کنیم؛ همچنین در مورد تالارها و سالن‌های زیبایی و آرایشگاه‌های زنانه این روند اجرا می‌شود.

زمان اخطار و تذکر تمام شده است

این مقام مسئول بیان کرد: زمان اخطار و تذکر تمام شده است و باید از مرحله اعلام وارد اقدام شویم؛ لذا اگر مغازه‌داری رعایت نمی‌کند مغازه پلمب می‌شود. دستور قضایی و مجوز هم توسط نماینده دادستان صادر شده است.

وی ادامه داد: شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه بدون اخذ نظر ستاد کرونا و دانشگاه علوم پزشکی نباید در خصوص برگزاری نماز جماعت و مصلاها اقدام کند.

جانشین ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین گفت: تاکنون نگران بیماران کرونایی بودیم ولی از این به بعد باید نگران بیماران غیرکرونایی هم باشیم؛ طبق آمارها همه بیمارستان‌ها آلوده هستند و بیماران کلیوی، قلبی ترس مراجعه به بیمارستان را داشته و دچار مشکل می‌شوند؛ بنابراین در تلاشیم تعدادی بیمارستان برای بیماران کرونایی و تعدادی‌ هم بیمارستان پاک برای بیماران غیرکرونایی داشته باشیم.

حبیبی عنوان کرد: از ظرفیت هلال احمر و بسیج هم برای اعمال تذکرات در سطح شهر و معابر پرتردد استفاده کنیم. ماموریت محوله باید شفاف و روشن باشد و این کار وظیفه مدیر ارشد شهرستان یعنی فرماندار و بخشدار است تا از ظرفیت همه‌ی دستگاه‌ها استفاده شود.

وی اضافه کرد: درمانگاه‌های سپاه و فرهنگیان در طرح غربالگری با ستاد کرونا و دانشگاه علوم پزشکی همکاری کنند. حجم مراجعات به بیمارستان‌ها زیاد شده و افرادی که نیاز به تشخیص بود به بیمارستان ارجاع شوند.

حبیبی اظهار کرد: واکسن آنفلوانزا شامل افراد در خطر مانند زندانیان، مادران باردار، سالمندان، کودکان زیر پنج سال می‌شود که طبق لیستی در قالب سامانه در اختیار معاونت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی است که در اختیار روسای بهداشت شهرستان‌ها قرار می‌گیرد. اگر فردی از گروه هدف به واکسن آنفلوانزا دسترسی پیدا نکرد، می‌تواند از طریق شبکه بهداشت و درمان پیگیری کند.

وی در پایان گفت: دانشگاه علوم پزشکی برای شش ماهه دوم سال و با توجه به شروع فصل سرما میزان ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی مورد نیاز استان را پیش‌بینی کنند، سازمان صمت هم مکلف به تامین این موارد است.

انتهای پیام/2002

دیدگاه ها