پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

بازگشت یوسف گمگشته از شام بلا پس از ۵ سال/ قزوینی‌ها در میزبانی از آقاذکریا سنگ‌تمام گذاشتند
کد خبر: ۳۴۵۴۸۵ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۲۶ ساعت: ۱۴:۰ ↗ لینک کوتاه

گزارش کامل صبح قزوین از مراسم تشییع و تدفین شهید؛

بازگشت یوسف گمگشته از شام بلا پس از ۵ سال/ قزوینی‌ها در میزبانی از آقاذکریا سنگ‌تمام گذاشتند

مراسم تشییع و تدفین شهید ذکریا شیری امروز همزمان با شهادت حضرت شمس الشموس امام رضا(ع) برگزار خواهد شد و مردم از نقاط مختلف استان قزوین از ساعت‌ها قبل تر در مزار شهدای شهر اقبالیه حاضر شده‌اند تا رسم پذیرایی از میهمان خود را به خوبی به جای بیاورند.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ این روزها خبری در شهر است، خبر بازگشت یک پدر، یک قهرمان، یک شهید! اما بیایید از کمی قبل‌تر شروع کنیم.

آن روزهایی که داعش بخش زیادی از سوریه و عراق را تصرف کرده و برای ایرانمان دندان تیز کرده بود، شهید ذکریا شیری یکی از رزمندگانی بود که به ندای کربلایی سیدالشهدا (ع) گوش سپردند که می‌فرمود:
"مَنْ کَانَ بَاذِلًا فِینَا مُهْجَتَهُ، وَ مُوَطِّناً عَلَى لِقَاءِ اللَّهِ نَفْسَهُ، فَلْیَرْحَلْ مَعَنَا" هرکس می‌خواهد جان خود را در راه ما بذل کند و خود را برای ملاقات با خدا آماده کرده است، با ما کوچ کند.

روزی که اصحاب آخرالزمانی سیدالشهدا (ع) خانه و خانواده را به خدا می‌سپردند و راهی سوریه می‌شدند، شاید هنوز غریب بودند و خیلی از ما نه این کار آن‌ها را می‌فهمیدیم و نه آرمان آن‌ها را.

اما تفاوت‌ شهدا همین بود که تکلیف خود را در لحظه درست تشخیص دادند، سرزنش‌ها و ممانعت‌ها پایشان را نلرزاند و بر آنچه یقین داشتند حق است، ثابت قدم ماندند.

حالا اما، با گذشت سه سال از نابودی سلطه‌ی داعش و آزادی شهرهای عراق و سوریه، حقیقت بیش از پیش درخشان شده و هر بار که شهیدی بازمی‌گردد، بار دیگر برای ما یادآوری می‌شود.

جنگ با داعش تهدیدی بود که همچون دفاع مقدس، گوهر وجودی شهدا را به ما شناساند و چه نیک گفت شهید آوینی که " شهدا از دست نمی‌روند، بلکه به دست می‌آیند".جوان‌هایی متولد دهه شصت و هفتاد که با بذل خونشان اگرچه از میان ما رفتند، اما به جایگاهی رفیع نزد خداوند دست یافتند و واسطه‌ی دستگیری از ما انسان‌های معمولی شدند.

آن‌ها در جهادشان سرزمین‌ها را نجات دادند و پس از شهادت و با بازگشت پیکرشان نیز، دل‌های آلوده به روزمرگی ما را نجات می‌دهند. هر بار که شهیدی باز می‌گردد، حال و هوای شهر تغییر می‌کند و گویی به قلوب زنگار گرفته‌ی ما نظر می‌کنند.

این روزها و در شرایطی که بیماری کرونا توفیقاتی چون پیاده‌روی اربعین و زیارت از نزدیک اهل بیت را از ما سلب کرده، شهدای غریب مدافع حرم بودند که دستی رساندند و به دادمان رسیدند، تا این غربت و تنهایی و بی‌حوصلی روزهای خانه‌نشینی زمین‌گیرمان نکند.

شهید ذکریا شیری جوان دهه شصتی شهر قزوین متولد خدابنده استان زنجان بود از نوجوانی آرزویش شهادت بود، مادرش می‌گوید به حدی این آرزو را تکرار کرده بود که شهادتش برایم غریب نبود.

سال ۹۴ بود که با اصرارهای فراوان شهید با اینکه همسرش محمدصدرا را باردار بود و دختر کوچکی به نام فاطمه داشت همراه دیگر همرزمان شهیدش عازم سوریه شد و پس از چندماه مقاومت و ایستادگی در منطقه خانطومان سوریه به شهادت رسید.

اما، پیکرش در خانطومان ماندگار شد و امروز پس از ۴ سال و ۱۰ ماه به زادگاهش برگشته و امروز مردم قزوین در شهر اقبالیه از شهیدشان به خوبی میزبانی می‌کنند.

مزاری که به زیبایی با گل‌های رنگارنگ تزیین شده تا شهید مدافع حرمی را در آغوش بگیرد که فرشته‌ها برای زیارتش لحظه شماری می‌کنند.

مراسم تشییع و تدفین شهید از ساعت ۱۰ امروز(شنبه) ۲۶ مهرماه همزمان با شهادت حضرت شمس الشموس امام رضا(ع) شروع خواهد شد اما مردم از نقاط مختلف استان قزوین از ساعت‌ها قبل تر در مزار شهدای شهر اقبالیه حاضر شده اند و با رعایت پروتکل‌ها بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی منتظر حضور شهید شیری هستند تا رسم پذیرایی از میهمان خود را به خوبی به جای بیاورند.

می‌گفت کسی بخاطر من خودش را در خطر قرار ندهد

مجید شیری در حاشیه مراسم تشییع پیکر برادرش ذکریا شیری به خبرنگار صبح قزوین؛ درباره ویژگی‌های شهید ذکریا شیری اظهار کرد: از مهمترین ویژگی‌های برادرم، احترام به پدر و مادرمان بود که به نظرم به همین علت این مقام را بدست آورد و به درجه شهادت رسید؛ چراکه از دعای پدر و مادر عاقبت به خیر شد.

وی درباره احساس خود درباره بازگشت پیکر برادرش، افزود: بسیار احساس خوبی دارم که پس از پنج سال پیکر برادرم به وطن بازگشته و چشم انتظاری خانواده، بخصوص مادرم به پایان رسید و امیدوارم چشم انتظاری همه خانواده‌های شهدا از جمله شهید الیاس چگینی، با بازگشت پیکر شهیدشان به پایان برسد.

برادر شهید ذکریا شیری بیان کرد: برادرم همیشه به موضوع پیروی و حمایت از ولایت فقیه تاکید می‌کرد و سعی می‌کرد که حتی در کار خود هم همه افراد را به پیروی از ولایت فقیه دعوت کند.

وی ابراز کرد: ماندگارترین خاطره‌ای که از برادرم به یاد دارم این است که شب ماموریت در جمع دوستانش گفته بود که اگر اتفاقی افتاد، جانباز شدم و پیکرم به زمین افتاد کسی به خاطر پیکر من جان خود را به خطر نیندازد و طبق خواسته خود ذکریا، شهادتش همین گونه رقم خورد و پس از پنج سال پیکرش به وطن بازگشت.

از شرمندگی درآمدیم

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ سرگرد محمد اصلی بیگی در مراسم تشیع پیکر شهید مدافع حرم شهید "ذکریا شیری" در گلزار شهدای شهر اقبالیه که با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، ضمن تسلیت سالروز شهادت امام رضا(ع) خطاب به فرزندان این شهید بزرگوار اظهار کرد: فاطمه عزیز چشمت روشن، محمدصدرای عزیز چشمت روشن که قبل از به دنیا آمدنت پدر به آسمان بال کشیده بود؛ نه پدر شما را دید و نه شما پدر را دیدی و اکنون پنج سال چشم انتظاری به سر آمد.

وی افزود: خاک‌های گرم سوریه با پیکر شهید شیری خداحافظی کردند و این شهید بزرگوار اکنون به آغوش وطن بازگشته است.

فرمانده سپاه ناحیه امام سجاد(ع) استان قزوین ابراز کرد: پنج سال پیش در آذر ماه سال 94 ذکریا را در سوریه جا گذاشتیم و برگشتیم؛ ما شرمنده خانواده شهدا شدیم اما الحمدلله به برکت دعای مادر شهید، ما از شرمندگی درآمدیم و شهید شیری به وطن بازگشت.

اصلی بیگی عنوان کرد: پیکر شهید چگینی هم هنوز در سوریه جا مانده است؛ ما شرمندگی را از امام حسن(ع) که روز گذشته شهادتش بود درک کردیم و امیدواریم این شهید بزرگوار نیز به وطن بازگردد و چشم انتظاری خانواده‌اش به پایان برسد.

این مقام مسئول با اشاره به روحیه بالای مادر شهید تصریح کرد: پنج سال شرمندگی به پایان رسید و برای بیشتر شرمنده نشدن ما، مادر بزرگوار شهید ذکریا شیری به اعضای خانواده گفته بود که "زمانی که سردار آذربایجانی، فرمانده لشکر به خانه ما می‌آید حق ندارید گریه کنید و آن‌ها را شرمنده کنید".

وی در پایان گفت: در استان قزوین ۱۷۲ شهید گمنام و مادران چشم انتظار وجود دارد؛ مادرانی که هر وقت در خانه‌ها به صدا در می‌آید گمان می‌کنند که خبری از شهیدشان رسیده است؛ امیدواریم چشم انتظاری تمامی خانواده شهدا به پایان برسد.

مسئولان همچون شهدا برای مردم خالصانه خدمت کنند

عبدالله کشاورز در حاشیه برگزاری مراسم تشییع شهید ذکریا شیری در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین اظهار کرد: شهدای مدافع حرم برای دفاع از حریم اهل بیت(ع) به سوریه رفتند و شخصی که جانش را برای دفاع از اسلام و اهل بیت به دست می گیرد برای مردم ارزشمند است.

وی افزود: شهدای صدر اسلام، شهدای دفاع از وطن، شهدای مدافع سلامت و دیگر شهدای ایران اسلامی برای مردم ارزشمند هستند و این تاثیر مهمی در جامعه دارد و مردم باید از ایثار شهدا الگو بگیرند.

کارشناس پرستاری تصریح کرد: انتظار شهدا از مسئولان این است که ادامه دهنده راه و منش شهیدان باشند و همانطوری که شهدا برای خدمت به مردم رفتند و شهید شدند از مسئولان هم انتظار دارند خالصانه به مردم جامعه خدمت کنند و جلوی باطل بایستند.

حضور شهید باعث بیداری و هوشیاری شیعیان می‌شود
حسن جعفری در حاشیه برگزاری مراسم تشییع شهید ذکریا شیری در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین اظهار کرد: برای تشییع پیکر شهید شیری و احترام به مقام والای این شهید بزرگوار و هم به عنوان همرزم این شهید در این مراسم شرکت کردم.

وی افزود: ما مدافعان حرم برای دفاع از مقدسات و حریم حضرت زینب(س) که به دست تکفیری‌های داعش افتاده بود به سوریه اعزام شدیم.

رزمنده لشکر فاطمیون بیان کرد: حضور شهدا باعث بیداری و هوشیاری مردم شهیدپرور می‌شود تا مردم به این آگاهی برسند، تکفیری‌ها کسانی هستند که دنیا را ویران کردند و باید جلوی آنها ایستاد. مردم نباید بگذارند این خون‌ها پایمال شود و باید راه شهدا را ادامه دهند.

همه نیازمند تلنگر شهدا هستیم

مریم گروسی در حاشیه مراسم تشییع شهید شیری به خبرنگار صبح قزوین اظهار کرد: همه ما مدیون شهدا هستیم؛ چون شهدا در راه ائمه اطهار(ع) و برای امنیت مردم کشور رفتند و ما هم باید ادامه دهنده راه آنها باشیم.

وی افزود: قطعا اسم شهید و عنوان مدافع حرم بیانگر علت حضور این عزیزان در سوریه است. شهدا حساب شده عمل می‌کردند‌ و عارفانی بودند که مسیر سعادت را خیلی جلوتر از ما دیده و می‌پیمودند.

وی که در دانشگاه تدریس می‌کند، تصریح کرد: این بزرگواران در هر سه حالت اعزام، شهادت و بازگشت به وطن چراغ راه بودند و هرچه به شهدا منتسب است مصباح هدایت است و اکنون هم نیازمند تلنگر شهدا هستیم.

وی در پایان گفت: انتظار شهدا از مسئولان پایبندی به آرمان‌هایی است که برای رسیدن به آن جان خود را فدا کردند. آنها از مسئولین می‌خواهند دچار وا‌دادگی و تبعیت بی‌چون و چرا از بیگانه نشوند و در راه تحقق شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی تلاش کنند.

شهدا امنیت را برایمان به ارمغان آوردند

آیدا کاظمی یکی دیگر از حاضران در مراسم تشییع شهید شیری اظهار کرد: برای خدمت رسانی به استقبال کنندگان از پیکر شهید مدافع حرم زکریا شیری حضور پیدا کردم. شهدا برای اینکه ما در زندگی دچار مشکل نباشیم و همچنین برای حفظ امنیت کشور به سوریه رفتند.

داوطلب هلال احمر قزوین عنوان کرد: بازگشت شهدا به شهر این را به مردم گوشزد می‌کند که هنوز افرادی برای حفظ امنیت کشور وجود دارند و کشور در مقابل هجمه دشمن هنوز قوی است.

وی در پایان گفت: شهدا از مسئولان انتظار دارند که در مقابل مشکلات مقاوم باشند و با آن بجنگند. حفظ حجاب بانوان و رعایت حقوق مردم در ایام کرونا به ترتیب از جمله وظایف مردم و مسئولین در قبال شهدا است.

پیکر شهید شیری در مزار بهشتی خود آرام گرفت

به گزارش صبح قزوین؛ به روزهای پایانی ماه صفر و ایام عزاداری سیدالشهداء نزدیک می‌شدیم و شهر را غبار غم و فراق دلدادگان اهل بیت(ع) فراگرفته بود که امسال محرم و صفر متفاوتی را نسبت به هر سال دیگر تجربه کردند؛ امسال از نعمت عزاداری‌های پرشور و گسترده و از همه مهمتر پیاده روی اربعین بی‌بهره بودیم و گویی همگان محکوم یک ویروس ذره‌بینی شده بودیم تا از بهترین لحظه‌های بندگی و عاشقی جا بمانیم.

اما انگار قرار بود امسال طور دیگری پرونده نوکری هر ساله عزاداران حسینی بسته شود؛ آری باز هم این شهیدان بودند که دستمان را گرفتند و روح تازه‌ای به شهر و دیارمان بخشیدند؛ خبر آمد که هشت شیردل ایرانی از دیار سوریه به وطن باز می‌گردند که نام شهید مدافع حرم استان قزوین هم در میان آن‌ها خودنمایی می‌کرد.

شهید ذکریا شیری، عزم بازگشت به آغوش دیار مینودری را کرده بود تا بار دیگر نفسی تازه به هوای گرفته این دیار شهیدپرور دهد؛ پنج سال چشم انتظاری خانواده این شهید بزرگوار به پایان رسید و استان قزوین فرزند دلیر خود را به آغوش کشید!

گویا خداوند نظری بر دلسوختگان راه سیدالشهداء کرده بود تا در پایان ماه صفر و همزمان با ایام سوگواری رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن (ع) و شهادت هشتمین خورشید آسمان امامت و ولایت؛ حضرت رضا(ع) نیز میهمان شهید ذکریا شیری و مدافع حرم حضرت زینب(س) باشیم.

امروز مردم قزوین با این شهید بزرگوار برای همیشه وداع گفتند و پیکر پاکش را در مراسمی باشکوه و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مزار شهدای شهر اقبالیه که زادگاه شهید ذکریا شیری است، تشییع کردند و تمام قد ایستادند تا بگویند که راه شهدا همواره ادامه دارد.

انتهای پیام/۲۰۰۲

دیدگاه ها