پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

احتمالا شاهد شیوع آنفلوانزا در قزوین نباشیم/ پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود از کرونا عبور می‌کنیم
کد خبر: ۳۴۵۳۶۳ نویسنده: جلال رحمانی تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۲۰ ساعت: ۱۲:۲۲ ↗ لینک کوتاه

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان:

احتمالا شاهد شیوع آنفلوانزا در قزوین نباشیم/ پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود از کرونا عبور می‌کنیم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: پیش‌بینی ما این است باتوجه به اینکه مردم در تعاملات اجتماعی به هم دست نمی‌دهند و در مجامع عمومی نیز حضور پیدا نمی‌کنند، شیوع آنفلوانزا را در سال‌‎جاری نخواهیم داشت.

جلال رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت صبح قزوین؛ با اشاره به ضرورت خودمراقبتی در برابر شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: باتوجه به اینکه مواجهۀ خانواده‌ها نسبت به ویروس کرونا افزایش یافته است، در صورت مشاهدۀ مورد مثبتی از ابتلای این ویروس در بین افراد خانواده باید توصیه‌هایی را درنظر گرفت.

وی افزود: اتاق فرد مبتلا به کرونا باید مستقل و دارای فضای جداگانه‌ای با پنجره و هواکش باشد و سایر افراد با این فرد فاصله داشته باشند؛ افراد سالم خانواده در صورت رفت و آمد به اتاق فرد مبتلا حتما باید از ماسک استفاده کنند و دستان خود را با آب و صابون بشویند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین عنوان کرد: ظروف فرد بیمار باید به صورت جداگانه با مایع ضدعفونی شستشو و از سرویس بهداشتی به صورت جداگانه استفاده شود؛ در صورت عدم وجود سرویس بهداشتی جداگانه، سرویس باید بعد از استفادۀ فرد بیمار، گندزدایی شود و رعایت این اصول تا ۱۴ روز و تا زمان بهبود بیماری توصیه می‌شود.

رحمانی با اشاره به اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی بین سالمندان و جوانان بیان کرد: حتما باید فاصلۀ اجتماعی با سالمندان رعایت شود؛ جوانان و افرادی که با بیرون تعامل بیشتری دارند، حتما با سالمندان فاصلۀ اجتماعی را رعایت و از دست دادن و روبوسی پرهیز کنند و ملاقات کمتری با این افراد داشته باشند.

مردم در حوزه مقابله با کرونا سفیر سلامت باشند

وی ادامه داد: امروز آموزش‌ها و توصیه‌های گروهی در صداوسیما، فضای مجازی و پوسترهای سطح شهر بسیار گسترده است؛ اما تنها مشکل اساسی، عمل نکردن به این توصیه‌هاست که مردم آنها را جدی نمی‌گیرند و درخواست داریم این توصیه‌ها جدی گرفته شود.

این مقام مسئول اضافه کرد: اگر مردم تمام توصیه‌ها را رعایت کنند، می‌توانیم از بحران شیوع ویروس کرونا عبور کنیم؛ افرادی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند علاوه بر اینکه سلامتی خود را به مخاطره می‌اندازند، موجب اختلال در سلامتی سایر افراد جامعه نیز می‌شوند لذا این افراد نباید در مقابله با ویروس کرونا و پروتکل‌های بهداشتی، سهل انگاری کنند.

رحمانی تصریح کرد: تقریبا روش انتقال دو ویروس کرونا و آنفلوانزا مشابه یکدیگر است، لذا اگر از ماسک استفاده و از دست دادن پرهیز کنیم، آنفلوانزا منتقل نمی‌شود؛ پیش‌بینی ما این است باتوجه به اینکه مردم به هم دست نمی‌دهند و در مجامع عمومی نیز حضور پیدا نمی‌کنند، شیوع آنفلوانزا را در سال‌‎جاری نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: افرادی که مشکل خاصی ندارند و بدن آنها کمبودی ندارد، استفاده از غذاهای روزانه برای آنها کفایت می‌کند، اما افرادی که مشکل تغذیه دارند می‌توانند با پزشک مربوطه خود مشورت کنند و موادی که کمبود دارند را جبران کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در پایان ضمن توصیه‌هایی یادآور شد: همۀ مردم، خود به نوعی سفیر سلامت باشند؛ اگر در مکانی وارد شدند که پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک رعایت نشد، در مرحلۀ اول تذکر دهند و اگر این تذکر مؤثر واقع نشد، از آن محل خارج شوند و سلامتی خود را به مخاطره نیاندازند.

انتهای پیام/4006

دیدگاه ها