پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

توانستیم با طرح "پلانو" در مدیریت شهری رتبه برتر کشور را کسب کنیم/ مسئولان برای جلوگیری از فرار مغزها، در روش‌های نخبه‌پروری بازنگری کنند
کد خبر: ۳۴۵۱۴۷ نویسنده: احسان درزی رامندی تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۹ ساعت: ۱۴:۴۰ ↗ لینک کوتاه

دانشجوی نخبه دانشگاه پیام نور در مصاحبه با صبح قزوین:

توانستیم با طرح "پلانو" در مدیریت شهری رتبه برتر کشور را کسب کنیم/ مسئولان برای جلوگیری از فرار مغزها، در روش‌های نخبه‌پروری بازنگری کنند

دانشجوی نخبه دانشگاه پیام نور قزوین گفت: مسئولان برای جلوگیری از فرار مغزها در روش‌های نخبه پروری بازنگری کنند؛ زیرا اگر دانشگاه‌های کشور حمایت نسبی از ایده خام دانشجویان داشته باشند نتایچ پرباری حاصل می‌شود.

به گزارش خبرنگار دانشگاه صبح قزوین؛ احسان درزی رامندی دانشجوی مقطع کارشناسی رشته حقوق از دانشگاه پیام‌نور قزوین در هشتمین جشنواره ملی رویش ویژه دستاوردها و توانمندی‌های کانون‌های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی (رویش) دانشگاه ‌های سراسر کشور با ارائه طرح "پلانو" با محوریت مدیریت شهری توانست مقام برتر را در بخش ایده و طرح از آنِ خود کند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه صبح قزوین با اشاره به برگزاری این رویداد ملی اظهار کرد: جشنواره رویداد و حرکت هر ساله در دانشگاه‌های سراسر کشور در دو سطح کشوری و ملی برگزار می‌شود که جشنواره رویش بیشتر شامل موارد فرهنگی و اجتماعی بوده اما جشنواره حرکت در مورد اختراعات و طرح‌ها و ایده‌ها و مواردی از این قبیل است.

این دانشجوی نخبه قزوینی بیان کرد: جشنواره در سطح ملی در همین بخش‌ها برگزار می‌شود؛ ضمن اینکه همه دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی در آن شرکت کرده و بهترین طرح‌ها و کارهای هر دانشگاه‌ که در جشنواره‌های کشوری صاحب مقام شدند برای رقابت در بخش ملی به این جشنواره ارسال می‌شود.

وی بیان کرد: طرح ما نیز در پارک علم و فناوری خوزستان در جشنواره‌ای که با محوریت موضوع مدیریت شهری یا ایتاب سال گذشته برگزار شد توانست حائز رتبه برتر شود که زمان ارسال طرح برای جشنواره رویش ملی، مسئولان فرهنگی دانشگاه پیام نور طرح ما را ارسال کردند که توانست حد نصاب امتیازات جشنواره را کسب کند.

درزی رامندی عنوان کرد: سطح رقابتی جشنواره ملی خیلی بالاست زیرا طرح‌های ارسالی از نظر کمی و کیفی باید بالاترین سطح علمی و اعتبار سنجی آن طرح را داشته باشد تا بتواند به مرحله رقابتی جشنواره راه پیدا کند.

وی اضافه کرد: بیش از چند هزار طرح به این جشنواره ارسال شد که در بخش ایده و طراح یا فناوری هفت طرح در نهایت با انتخاب داوران معرفی شد که طرح من نیز یکی از طرح‌های حائز رتبه برتر بود.

این دانشجوی قزوینی در ادامه توضیح داد: ایده من بیشتر در مورد مدیریت شهری است و قابلیت و پتانسیل اجرایی دارد و این امکان را به مسئولان می‌دهد که هم آلودگی هوا را تحت کنترل داشته باشند و همچنین این ایده در زیباسازی فضای شهری و خانگی موثر بوده و فضای شغلی مناسبی برای یک مجموعه بزرگ ایجاد می‌کند.

وی بیان کرد: این ایده یک سیستم عرضه و تقاضای فضای سبز است و یک اپلیکیشن اختصاصی برای آن طراحی شده که فرد با ورود به این اپلیکیشن به طور مثال تقاضای گیاه تصفیه کننده هوا برای آپارتمان خود می‌کند که در این اپلیکیشن پارامترهای مختلفی از شرایط آپارتمانی مشخص شده که فرد متناسب با شرایط آپارتمانی و آب و هوای منطقه خود می‌تواند گیاه مورد نظر را انتخاب کند و در نهایت این گل یا از گلخانه‌ مجموعه ما انتخاب می‌شود و یا از گلخانه‌های که طرف قرارداد ما هستند تهیه می‌شود.

این دانشجوی نخبه در ادامه گفت: در واقع ایده ما امکان ایجاد شغل برای گلخانه‌ها و گل فروشی‌ها و مراکز پرورش درخت را دارد؛ همچنین فرد می‌تواند انتخاب کند که کارشناسان مجموعه برای کاشت گیاه انتخابی اقدام کنند ضمن اینکه این ایده امکان سفارش سازی خیلی بالایی دارد.

درزی رامندی عنوان کرد: ایده ما برای شهرداری‌ها و سازمان‌های زیباسازی شهری در کاشت گیاه مناسب در مناطق مورد نظر هم بسیار کارکرد دارد. این ایده به بحث سالم سازی محیط و رفع آلودگی هوا هم کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: در طرح "پلانو" به ازای فروش هر درخت یا درخچه که از اپلیکیشن انجام شود یک درخت در سطح شهر کاشته شده و گزارش سالیانه آن هم در مورد میزان فروش و تعداد درختان کاشته شده ارائه و کلیپ آن در سایت بارگذاری می‌شود.

این دانشجوی قزوینی بیان کرد: خوشبختانه داوران و متخصصانی که این ایده را مشاهده کردند بر قابلیت اجرایی شدن و پتانسیل لازم آن تاکید داشتند که به راحتی شغل ایجاد کرده و ارز آوری دارد و می‌تواند نمونه صادراتی هم داشته باشد؛ یعنی می‌توانیم این ایده را در قالب کشورهای همسایه نیز اجرایی کنیم.

وی در ادامه با اشاره به جوایزی که در مسابقات و جشنواره‌های استانی و کشوری کسب کرده؛ عنوان کرد: کسب رتبه سوم در رویداد اینو مکث قزوین، رتبه اول جشنواره ایتاب خوزستان، رتبه برتر جشنواره ملی رویش و حرکت همچنین رتبه دوم عکاسی و رتبه دوم طراحی پوستر در جشنواره رویش کشوری از جمله جوایز کسب شده در دوران تحصیلم است.

درزی رامندی بیان کرد: برخی دانشگاه‌های ایران در زمینه ایده پروری و پرورش نخبه و فعال کردن موتور ذهن دانشجویان فعالیت‌های خوبی انجام می‌دهند؛ اما تعداد زیادی از دانشگاه‎‌ها اینگونه نیست.

وی تصریح کرد: ما واقعا لازم داریم برای جلوگیری از فرار مغزها در روش‌های نخبه پروری بازنگری کنیم زیرا اگر دانشگاه‌های کشور حمایت نسبی از ایده خام دانشجویان داشته باشند نتایچ پرباری حاصل می‌شود و بسیاری از همین ایده‌های خام، پتانسیل تبدیل شدن به یک استارتاپ خیلی موفق را خواهند داشت.

حائز رتبه برتر در جشنواره ملی رویش گفت: اگر واقعا به جوانان بها داده شود گام‌های مثبتی برداشته می‌شود و نیازی به اقتصاد نفتی نخواهیم داشت؛ زیرا در اقتصاد استارتاپی ارزآوری و تقاضا به شدت بالاست.

وی بیان کرد: متاسفانه اکثر دانشجویان از روز اول به دنبال گرفتن مدرک دانشگاهی برای جذب در ادارات و استخدام در سازمان‌ها بوده و در حقیقت به دنبال پشت میزنشینی هستند.

درزی رامندی تاکید کرد: ضرورت دارد در روش‌های نخبه پروری دانشگاه‌ها چارت جدیدی ترسیم شود و مثلا جشنواره‌ها و استارتاپ ویکند‌های مختلف برای تشویق دانشجویان به کارآفرینی برگزار شود.

وی اضافه کرد: با این حرکت دانشجویان به جای پشت میزنشینی به کارآفرین تبدیل می‌شوند؛ چراکه به طور مثال تدوین ایده فیس بوک از خوابگاه دانشجویی هاروارد بوده و قطعا اگر به دانشجویانی ایرانی پتانسیل اجرایی و بها داده شود و از آنها حمایت صورت گیرد می‌توانند اقدامات بزرگی انجام دهند.

این دانشجوی نخبه قزوینی در پایان گفت: دانشگاه‌ها طرح‌های مشارکتی استارتاپی راه اندازی کنند و از دانشجویان حمایت کنند خوشبختانه دانشگاه پیام نور قزوین در این زمینه خوب عمل کرده و قدم مثبتی برای پرورش ایده و تجاری سازی آن برداشته است.
انتهای پیام/7003

دیدگاه ها