پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

ضرورت راه‌اندازی پایگاه‌های اورژانس اجتماعی در محلات کمتر توسعه یافته
کد خبر: ۳۴۵۱۴۶ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۹ ساعت: ۱۴:۱۱ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل امور اجتماعی استانداری قزوین تاکید کرد

ضرورت راه‌اندازی پایگاه‌های اورژانس اجتماعی در محلات کمتر توسعه یافته

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین بر ضرورت راه‌اندازی پایگاه‌های اورژانس اجتماعی در محلات کمتر توسعه یافته تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ مریم بیدخام امروز(چهارشنبه) در کارگروه اجتماعی، فرهنگی و سلامت بانوان و خانواده شهرستان تاکستان اظهار کرد: حذف کودکان کار به لحاظ مشکلات اقتصادی امکان‌پذیر نیست و باید کاری شود تا آن‌ها همانند سیستم استاد شاگردی قدیم با آموزش‌های لازم و با حمایت دستگاه‌های متولی، به حقوق تحصیل، تغذیه، امنیت، بهداشت، بیمه و آموزش دسترسی داشته باشند.

وی با بیان اینکه از محل اعتبارات سازمان اجتماعی کشور، اعتباری برای تشکل مردم نهاد چتر مهربانی تاکستان تخصیص یافته است، افزود: این موسسه خیریه توانسته ۴۲ کودک کار را در شهرستان تاکستان شناسایی کند و ظرفیت حمایت و آموزش برای کودکان کار و خانواده‌های آنها را داراست.

بیدخام تصریح کرد: طبق هماهنگی به عمل آمده با فنی و حرفه‌ای مقرر شده تا با شناسایی و بیمه این کودکان مقدمات آموزش در رشته‌های مختلف برای آنها و خانواده هایشان فراهم شود.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری قزوین عنوان کرد: هماهنگی شده تا آموزش تولید قارچ، عروسک سازی و خیاطی از جمله رشته‌هایی باشد که در دستور کار قرار گیرد و فنی حرفه‌ای پس از بیمه و آموزش رایگان این کودکان و خانواده هایشان شرایط را برای اشتغال آن‌ها فراهم کند.

مناطق کمتر توسعه یافته تاکستان با آسیب‌های جدی اجتماعی روبروست

به گفته بیدخام، در گام اول باید فرهنگ سازی شود تا مردم خیری که قصد کمک به نیازمندان دارند به جای کمک به متکدیان، این کمک‌ها را از طریق خیریه‌ها، مراکز نیکوکاری و دستگاه‌های حمایتی و در راستای توانمندسازی این اقشار هزینه کنند.
 
این مقام مسئول در ادامه به مناطق کمتر توسعه یافته شهرستان تاکستان اشاره کرد و گفت: متاسفانه در این محلات با آسیب‌های جدی روبرو هستیم که باید مورد توجه قرار گیرد.

بیدخام اظهار کرد: با توجه به مهاجرت‌های صورت گرفته از روستاها به شهر برای زندگی بهتر، سکونت گاه‌های غیر مجاز در حال افزایش است.

وی به محله‌هایی مانند عاشورا، راه اک، ستارآباد، سید جمال الدین اسدآبادی، سید مصطفی خمینی و نادرآباد اشاره کرد و گفت: سیاست دولت شناسایی، حمایت و توانمندسازی ساکنان محلات کمتر توسعه یافته است و با توجه به اینکه مقابله با حاشیه نشینی از جمله اولویت‌های نظام و جزو آسیب‌های مورد تاکید مقام معظم رهبری است، باید با مشارکت و هم افزایی تمامی دستگاه‌ها ضمن برنامه‌ریزی مدون جهت جلوگیری از مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها اقدام کرد.

به گفته این مقام مسئول، راه‌اندازی پایگاه‌های اورژانس اجتماعی در این محلات ضروری بوده و با پیگیری‌های صورت گرفته از محل اعتبارات سازمان اجتماعی کشور برای اورژانس اجتماعی تامین اعتبار شده است.

اشتغال پایدار در شهرستان تاکستان تقویت شود
بیدخام با بیان اینکه نرخ امید به زندگی در تاکستان حدود ۷۸ سال است؛ اظهار کرد: ظرفیت‌های گسترده در این شهرستان باعث بالا رفتن سطح امید به زندگی شده که لازم است ترویج سبک زندگی سالم در بین مردم این شهرستان تقویت شود.

وی با اشاره به اینکه شهرستان تاکستان ظرفیت‌های بسیار زیادی برای ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری دارد؛ گفت: علاوه بر اینکه تاکستان یک شهر دانشگاهی است، در حوزه‌های مختلف نیز از جمله کشاورزی، صنعت، معدن و خدمات ظرفیت‌های خوبی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین با اشاره به مصوبات کارگروه اجتماعی و فرهنگی استانداری در خصوص اجرای طرح جامع آموزش و توانمندسازی ساکنین محلات کمتر توسعه یافته در استان گفت: ضروری است دستگاه‌های همکار از جمله شهرداری، راه و شهرسازی، اداره کار، کمیته امداد، بهزیستی، بسیج و فنی حرفه‌ای با مشارکت تشکل‌های مردم نهاد نسبت به شناسایی، آموزش، توانمندسازی و بازاریابی برای اشتغال پایدار اقدام کنند.

وی در پایان راه‌اندازی شرکت تعاونی را از جمله راهکارهای مناسب برای برندسازی و ایجاد اشتغال پایدار دانست و یادآور شد: تدابیری اندیشیده شود تا پس از استعدادیابی و آموزش‌های تخصصی، افراد آموزش دیده بتوانند در کمترین زمان ممکن نسبت به تاسیس تعاونی اقدام کنند.

انتهای پیام/2002 

دیدگاه ها