پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

اعزام ۱۷۰۰ کامیون کمک‌های مردمی قزوین در یک روز به جبهه‌ها در کشور زبانزد شد/ مردم در جنگ گوی سبقت را از مسئولان ربودند/ مدیران فقط در حرف ادعای خادمی نکنند
کد خبر: ۳۴۵۰۵۶ نویسنده: محمود فرهنگ دوست تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۵ ساعت: ۱۳:۵۸ ↗ لینک کوتاه

دبیر ستاد پشتیبانی جنگ دوران دفاع مقدس در قزوین:

اعزام ۱۷۰۰ کامیون کمک‌های مردمی قزوین در یک روز به جبهه‌ها در کشور زبانزد شد/ مردم در جنگ گوی سبقت را از مسئولان ربودند/ مدیران فقط در حرف ادعای خادمی نکنند

دبیر ستاد پشتیبانی جنگ دوران دفاع مقدس در قزوین گفت: مردم در دوران دفاع مقدس گوی سبقت را از مسئولان می‌ربودند، فقط کافی بود نیازهای رزمندگان را با مردم در میان بگذاریم، آنها هم برای کمک تا پای جان در صف بودند.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین، دوران هشت سال دفاع مقدس یادآور ایثار و شهادت بزرگ مردانیست که برای دفاع از ارزش‌های الهی، مردانه در میدان جنگ حضور داشته و برای نیل به آرزوهای ناب محمدی، ذره‌ای از مجاهدت دریغ نکردند.

هرچند هشت سال دفاع مقدس، جنگی بسیار ناجوانمردانه‌ای از سوی دشمن بود و تمام قوای نظامی دشمن و سراسر دنیا برای تجاوز به این مرز و بوم، صف‌آرائی کرده بودند اما لطف الهی، قدرت ایمان و فرهنگ عاشورایی ملت انقلابی هیمنۀ این دشمنان را در هم شکست و رزمندگان ایرانی توانستند با پیروزی از این جنگ سخت عبور کنند.

فداکاری و حمایت خالصانۀ مردم و خیرین در دوران دفاع مقدس در پیروزی این کشور بی‌تأثیر نبوده، به گونه‌ای که مردم و خیرین پابه‌پای رزمندگان، از جان و مال خود ایثار می‌کردند.

محمود فرهنگ دوست دبیر ستاد پشتیبانی جنگ دوران دفاع مقدس در قزوین و از جمله رزمندگانی بوده که شیرینی این دوران و مجاهدت رزمندگان و حمایت خیرین را تجربه کرده است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین اظهار می‌کند: جنگ تحمیلی در 31 شهریور سال 59 شروع شد، در 13 شهریور همان سال با یک مینی‌بوس به همراه مرحوم آیت‌الله باریک‌بین و چند نفر دیگر برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی و خیرین به کردستان اعزام شدیم.

وی می‌افزاید: مرحوم برادران برای کمک‌های مردمی در کردستان مستقر شد و ما هم برای پیگیری سایر امور به قزوین برگشتیم و کمیتۀ ارزاق را راه‌اندازی کردیم.

دبیر ستاد پشتیبانی جنگ دوران دفاع مقدس در قزوین عنوان می‌کند: در اواخر سال 59 رسما وارد سپاه شدم و تا پایان جنگ در سپاه حضور داشتم، چند ماه بعد از دوران دفاع مقدس، متناسب با تخصصم در زمینۀ ساخت و ساز ساختمانی از سپاه استعفا دادم که البته این استعفا به معنای استفعا از از ارزش‌های دفاع مقدس نبود.

دفاع مقدس، یادآور همدلی صادقانۀ مردم

فرهنگ دوست با اشاره به نقش خیرین در دوران دفاع مقدس مطرح می‌کند: در این دوران، تمام مردم پای کار بودند؛ کارمندان و کارگران شرکت‌های مختلف حقوق خود را در راه دفاع مقدس و جنگ ایثار می‌کردند و بازاری‌ها هم از هیچ کمکی دریغ نمی‌کردند.

وی اضافه می‌کند: حتی افراد میانسال نیز در حد توان خود کمک می‌کردند؛ گاها پیرزن‌ها بستۀ تخم مرغ و بادامشان را برای رزمندگان می‌فرستادند؛ بانوانی هم که بضاعت مالی نداشتند درسایر امور از جمله پاک کردن برنج و بسته‌بندی وسایل بهداشتی حمایت می‌کردند.

رزمندۀ دوران دفاع مقدس می‌گوید: یک همدلی خاصی در بین مردم، خیرین وجود داشت و هرکسی متناسب با تخصص و توان خود از هیچ حمایتی دریغ نمی‌کرد.

وی یادآور می‌شود: کارخانجات بهداشتی اقلام بهداشتی خود را در اختیار رزمندگان به صورت رایگان قرار می‌دادند و مکانیک‌ها هم به صورت دوره‌ای در منطقه حضور داشته و ماشین‌های منطقه را تعمیر می‌کردند.

دبیر ستاد پشتیبانی جنگ دوران دفاع مقدس در قزوین اظهار می‌کند: آرایشگران نیز برای اصلاح رزمندگان، خیاطان برای دوخت لباس، کفاشان برای تعمیر کفش، آشپزها برای آشپزی و نیروهای فنی در جبهه حضور داشتند و کمک‌ها به اندازه‌ای بود که تعداد خیرین در اواخر جنگ به 38 الی 40 میلیون نفر می‌رسید.

فرهنگ‌دوست اضافه می‌کند: زمانی که دبیر ستاد پشتیبانی جنگ دوران دفاع مقدس در قزوین را برعهده داشتم، قزوین تقریبا 1400 روستا داشت؛ به همراه چند نفر از همرزمان دیگر، تصمیم گرفتیم یک‌هزار و 500 کامیون کمک‌های مردمی را در یک روز به منطقه ارسال کنیم.

وی ادامه می‌دهد: در ابتدا، پیش‌بینی اعزام یک هزار و 400 کامیون به منطقه غیرممکن و دور از ذهن بود؛ حاج ناصر همافر از خیرین بازار به عنوان مسئول کمیتۀ ارزاق و چند خیر دیگر، نذورات و کمک‌های مردمی و خیرین را جمع‌آوری می‌کردند.

فرهنگ‌دوست یادآور می‌شود: مرحوم آیت‌الله باریک بین به عنوان نمایندۀ ولی فقیه و امام جمعۀ قزوین که به شرایط اشراف کاملی داشت، پنج میلیون تومان قرض‌الحسنه از بازاریان تحویل می‌گرفت و جنس به منطقه ارسال می‌کرد و با پول‌های جمع‌آوری شده، این قرض‌الحسنه را بازمی‌گرداند.

قدرت ایمان و فرهنگ عاشورایی مردم، هیمنۀ دشمن را درهم شکست

این رزمنده اظهار می‌کند: نیروها برای کمک‌های مردمی و خیرین در بوئین زهرا، آبیک و تاکستان مستقر شدند و بیش از 135 میلیون تومان پول نقد توسط مردم و خیرین به حساب مرحوم آیت‌الله باریک بین واریز و یک‌هزار و 700 کامیون جنس به منطقه ارسال شد.

دبیر ستاد پشتیبانی جنگ دوران دفاع مقدس در قزوین بیان می‌کند: وقتی یک‌هزار و 700 کامیون را به منطقه اعزام می‌کردیم، آقای عزیزی نمایندۀ مجلس وقت اتوبان را بست و حجم کامیون‌های محمولۀ کمک‌های مردمی و خیرین به انداز‌ه‌ای بود که این کامیون‌ها از میدان مینودر تا شهرستان آبیک صف کشیده بودند.

فرهنگ‌دوست تصریح می‌کند: مرحوم حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی که جانشین فرماندۀ کل قوا در آن زمان بود، بیان می‌کرد ملتی که در یک روز 1700 کامیون جنس به منطقه می‌فرستد این ملت از جنگ خسته نیست و این حرکت خیرین قزوین محرکی برای کمک سایر استان‌های کشور شد.

این رزمنده یادآور می‌شود: تمام خاطرات دوران دفاع مقدس برایم شیرین است؛ شب عملیات کربلای 4 باید نیروها را از اروند عبور می‌دادیم، قایق اول که رفت، تقریبا 30 الی 40 متر جلوتر حرکت کرد و موشک‌های عراقی آن را هدف قرار داده و زدند و قایق با تمام نیروها در داخل آب غرق شد.

وی اضافه می‌کند: قایق دوم، سوم و چهارم نیز به همان روال حرکت کرده و مورد هدف عراقی‌ها قرار گرفت و در آب غرق شد اما با این وجود حتی یک نفر از رزمندگان از حرکت منصرف نمی‌شدند و به حرکت خود ادامه می‌دادند.

فرهنگ‌دوست عنوان می‌کند: در عملیات خیبر جزیرۀ مجنون، قتله‌گاهی به پا شد و عراقی‌ها رزمندگان را به رگبار بسته بودند؛ یکی از رزمندگان به نام آقای عزیزی که در اثر پرتاب نارنجک زخمی شده بود نمی‌توانست حرکت کند، وی را داخل برانکارد گذاشته تا بتوانیم به عقب بازگردانیم.

دبیر ستاد پشتیبانی جنگ دوران دفاع مقدس در قزوین اضافه کرد: شدت تیراندازی عراقی‌ها به اندازه‌ای بود که از ساعت 8 صبح تا 2 بعدازظهر نتوانستیم آقای عزیزی را از خط عبور دهیم و به عقب برگردانیم.

وی ادامه می‌دهد: نباید به مردم آدرس اشتباه بدهیم که تنها یک فرد و خیر خاصی در دفاع مقدس پای کار بود و نقش داشت بلکه همۀ مردم از پیر و جوان، مرد و زن و کودک و نوجوان با تمام توان خود در عرصه حضور داشته و خالصانه به رزمندگان کمک می‌کردند.

در گفتار و رفتارمان با مردم صادق باشیم

فرهنگ‌دوست اضافه می‌کند: مردم در دوران دفاع مقدس گوی سبقت را از مسئولان می‌ربودند و امثال افرادی مثل من که ادارۀ جنگ را مدیریت می‌کردیم، از مردم عقب‌تر بودیم، کافی بود که نیازهای رزمندگان را با مردم در میان بگذاریم آنها هم برای کمک تا پای جان در صف بودند.

این رزمنده دوران دفاع مقدس عنوان می‌کند: اخلاص دوران دفاع مقدس با دنیای امروز غیرقابل مقایسه است؛ فراموش نکنیم مردمِ زمان امروز ما همان مردم دوران دفاع مقدس هستند و اگر به بخشش یک ریال از سرمایۀ خود نیستند، برگرفته از کوتاهی مسئولان است و ما مسئولان این شرایط را برای مردم به وجود آوردیم.

وی عنوان می‌کند: مردم همان مردم زمان جنگ هستند و اگر جنگ هم شود این مردم همانند دوران دفاع مقدس برای حفظ کشور ایستادگی خواهند کرد.

فرهنگ‎‌دوست اضافه می‌کند: اگر امروز اندکی در فرهنگ مردم تغییری صورت گرفته ما مسئولان این شرایط را فراهم کردیم و امروز مردم برای آیندۀ خود احساس آرامش اقتصادی ندارند.

دبیر ستاد پشتیبانی جنگ دوران دفاع مقدس در قزوین اظهار می‌کند: این قدرت مردم است که در برابر دشمن تا دندان مسلح می‌ایستد نه قدرت نظامی؛ نیروی ایمان، قدرت مردم و فرهنگ عاشورا و تقابل 72 نفر در برابر چندین هزار نفر موجب شد تا مردم و رزمندگان در دوران دفاع مقدس در عرصه حضور داشته و از تمام توان خود برای پیروزی در برابر دشمن استفاده کنند.

وی اضافه می‌کند: برای اینکه بتوانیم مردم را تشویق به حمایت کنیم باید با آنها صادق باشیم؛ تکلیف خودمان را مشخص کنیم که یا خادم مردم هستیم یا نیستیم؛ اگر خادم مردم نیستیم به امور خود بپردازیم و اگر خادم مردم هستیم، همانگونه که رهبری کمک مؤمنانه را مطرح کردند، پای کار باشیم.

فرهنگ‌دوست در پایان می‌گوید: ما باید وظیفۀ خود را به خوبی انجام دهیم و نگران اسلام و حضور مردم نباشیم؛ چراکه مردم پیشقدم‌تر از امثال بنده هستند و این مردم از مشکلاتی که توسط دشمن به وجود آمده است، آگاهند.
انتهای پیام/4006

دیدگاه ها