پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

غار قلعه کرد آوج، زایشگاه دو گونه خفاش تهدید شده و آسیب پذیر ایران
کد خبر: ۳۴۵۰۱۹ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۳ ساعت: ۱۰:۵۰ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین خبرداد

غار قلعه کرد آوج، زایشگاه دو گونه خفاش تهدید شده و آسیب پذیر ایران

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: غار قلعه کرد آوج به عنوان زایشگاه دو گونه خفاش تهدید شده و آسیب پذیر ایران شناسایی شد.

حسن عباس‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: غار قلعه کرد آوج به استناد تحقیقات پژوهشگران در رتبه سومین زایشگاه شناخته شده خفاش بال خمیده کمرنگ در ایران قرار دارد.

وی با بیان اینکه دوم مهرماه به عنوان روز غار پاک با شعار "حفاظت از تنوع زیستی غارها" تعیین شده است، افزود: غار‌ها دارای کارکرد‌ها و ارزش‌های متعددی هستند که می‌توان به ارزش زیبایی شناسی و توریستی، باستان شناسی، مطالعات زمین شناسی، غار نوردی و ورزشی و ذخیره منابع آبی، بوم شناسی و تنوع زیستی اشاره کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین ادامه داد: غار‌ها محل زندگی خفاش‌ها بوده و از مهمترین گونه‌های جانوری غار‌ها به شمار رفته که نقش مهمی در اکولوژی حیات پیرامون خود ایفا می‌کنند.

وی تصریح کرد: در استان قزوین تاکنون هفت غار به نام‌های غار، ولی گشنه رود، غار سفید آب، غار قلعه کرد آوج، غار عباس آباد، غار یخی انگول، غار مهاجر بویین زهرا و غار آکوجان شناسایی شده که خوشبختانه در اکثر این غار‌ها انواع خفاش‌ها وجود دارند.

عباس نژاد ضمن اشاره به لزوم تامین اعتبار برای شناسایی و انجام مطالعات در زمینه غارها، تاکید کرد: فراخوان اعلام غار‌های موجود در استان جهت شناسایی از طریق فرمانداران، بخشداران و دهیاران صورت خواهد گرفت و غار‌های معرفی شده در کارگروه غارشناسی استان مطرح و جهت تامین اعتبارات پیگیری لازم صورت خواهد گرفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: دو غار سفید آب و قلعه کرد دارای شرایط لازم برای معرفی به عنوان اثر طبیعی ملی هستند.

عباس نژاد بیان کرد: غار‌ها سرمایه‌های طبیعی و تاریخی هستند که اتفاقات گذشته را به ما نشان می‌دهند و به علاوه پتانسیل‌های گردشگری و کارآفرینی استان هستند و باید برای حفاظت، مطالعه و برنامه‌ریزی آن‌ها توجه ویژه شود.

وی در پایان گفت: در این راستا غار قلعه کرد آوج با تصویب کارگروه غارشناسی استان قزوین، به عنوان اثر طبیعی ملی به سازمان حفاظت محیط زیست کشور جهت طرح در شورای عالی محیط زیست پیشنهاد شد.

انتهای پیام/7003

دیدگاه ها