پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

بیش از ۱۸ هزار کودک قزوینی سنجش بینایی شدند
کد خبر: ۳۴۴۹۷۷ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۱ ساعت: ۱۳:۵۷ ↗ لینک کوتاه

معاون پیشگیری بهزیستی استان:

بیش از ۱۸ هزار کودک قزوینی سنجش بینایی شدند

معاون توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی استان قزوین گفت: ۱۸ هزار و ۷۳۲ کودک قزوینی امسال در طرح غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال معاینه و مورد سنجش قرار گرفتند. .

زهرا غلامرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ اظهار کرد: برنامه پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلالات بینایی ویژه کودکان ۳ تا ۶ ساله از تیرماه همزمان با سراسر کشور در قزوین در حال انجام است. 

وی با بیان اینکه تاکنون هزار و ۳۷۰ کودک مشکوک به تبنلی چشم جهت بررسی‌های تکمیلی به بینایی سنجان ارجاع داده شده‌اند، افزود: برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلالات بینایی ویژه کودکان هرساله در آبان ماه انجام می‌شد که امسال به دلیل شیوع کرونا و احتمال شدت یافتن مجدد آن در ۶ ماهه دوم سال، زمان اجرای آن به تیرماه تغییر یافته است.

معاون توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: تعداد کودکان معاینه شده توسط بینایی سنج ۶۹۹ نفر و از این تعداد ۱۲۸ کودک مبتلا به تنبلی چشم شناسایی شده و تحت درمان قرار گرفته‌اند که به نظر می‌رسد با توجه به تعداد ۶۰ هزار کودک مشمول طرح هنوز تعداد زیادی از کودکان جهت معاینه مراجعه نکرده‌اند که علت اصلی آن نگرانی خانواده‌ها از شیوع کرونا است.

این مقام مسئول بیان کرد: غربالگری بینایی کودکان براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده از ۱۵ تیرماه آغاز شده بود و امسال طرح‌های غربالگری در پایگاه‌های دائم سنجش بینایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فقط با دستگاه غربالگر بینایی صورت می‌گیرد.

سنجش بینایی کودکان در 26 پایگاه ثابت و سیار

غلامرضایی عنوان کرد: غربالگران در ۲۶ پایگاه در سطح استان به صورت ثابت و در روستاها به صورت سیار  کودکان را معاینه می‌کنند.

وی در خصوص نحوه اجرای این طرح در ایام کرونا گفت: طرح‌های غربالگری پیشگیری از معلولیت‌ها با توجه به پروتکل‌های تدوین شده از سوی بهزیستی کشور اجرا می‌شود و خانواده‌ها با توجه به اهمیتی که اجرای این طرح در پیشگیری از نابینایی و کم بینایی در بزرگسالی دارد باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به پایگاه‌های تعیین شده در هر شهرستان مراجعه و از سلامت چشمان کودک خود مطمئن شوند.

معاون توسعه پیشگیری اداره کل بهزیستی قزوین در پایان گفت: با توجه به مذاکرات صورت گرفته بین دفاتر تخصصی کشور در صورت تمایل مدیران مهدهای کودک، اجرای طرح غربالگری پیشگیری از معلولیت‌ها در مهد های کودک بلا مانع است.

انتهای پیام/7003

دیدگاه ها