پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

امروز رسانه مهم‌ترین ابزار تاثیرگذار بر باورها و اعتقادات است
کد خبر: ۳۴۴۹۶۷ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۱ ساعت: ۱۰:۱۸ ↗ لینک کوتاه

امام جمعه محمودآباد نمونه:

امروز رسانه مهم‌ترین ابزار تاثیرگذار بر باورها و اعتقادات است

امام جمعه محمودآباد نمونه گفت: علت اینکه این روزها مقام معظم رهبری بیش از پیش بر تقویت رسانه‌ها تاکید دارند این است که امروزه مهم‌ترین ابزاری که روی باورها و اعتقادات انسان‌ها تاثیر می‌گذارد حوزه رسانه است.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ حجت الاسلام سید داود موسوی در مراسم عزاداری سیدالشهداء که در هیئت‌القلم بسیج رسانه قزوین و با حضور اصحاب رسانه برگزار شد با اشاره به اینکه معیار اسلام در اعمال، قبولی آن است، اظهار کرد: اسلام در اعمال به کثرت و زیادی آن توجه نمی‌کند بلکه به کیفیت آن نگاه می‌کند.

وی با بیان این که در اسلام آمده که تا اعمال شما قبول نشود هر چقدر هم که ادامه بدهید بی‌فایده است، ابراز کرد: درواقع مانند آزمون رانندگی است که اگر شما 100 مرتبه هم آزمون بدهید و قبول نشوید فایده ندارد و اجازه رانندگی به شما داده نمی‌شود و نمی‌توانید گواهینامه دریافت کنید.

امام جمعه محمودآباد نمونه افزود: بیشترین دغدغه انبیاء و اولیاء الهی هم همین بوده است، برای مثال حضرت ابراهیم بعد از بنا کردن خانه کعبه در همان جا دعا کردند که “ربنا تقبل منا” می‌بینیم با این که نقشه این بنا از خداوند بوده و دو معصوم بنا کننده آن بودند باز هم از خداوند درخواست قبولی داشتند.

موسوی با اشاره به اینکه ما شهیدی بالاتر از شهیدان کربلا نداریم، تصریح کرد: زمانی که حضرت زینب(س) در گودال قتلگاه کنار پیکر شهدا افتاده بودند، اینگونه دعا کردند که خدایا این قربانی‌ها را با اینکه کم هستند از ما قبول کن و این خودش نشانه‌ای برای اهمیت قبولی اعمال است.

وی ادامه داد: روایت است شخصی نزد امام صادق(ع) آمد و عرضه داشت که اعمالم خیلی کم است از این بابت نگرانم، امام فرمودند که اگر شخصی اعمالش کم اما همراه با تقوا، اخلاص و قصد قربت باشد از کثرت اعمال بدون معنویت و اخلاص خیلی بهتر است.

امام جمعه محمودآباد با تاکید دوباره بر اهمیت قبولی اعمال اذعان داشت: اگر به عقب‌تر برگردیم می‌بینیم که  قتل هابیل توسط قابیل برای این بود که قربانی یکی قبول شده بود و قربانی دیگری نه و همین شد که اولین قتل روی زمین رخ داد.

موسوی با بیان ای که مرور زندگی انبیاء و اولیاء به ما نشان می‌دهد که توجه آن‌ها هم قبولی و کیفیت عمل بوده و نه کمیت آن، تصریح کرد: امیرالمومنین (ع) فرموده‌اند که اگر کسی دو رکعت نمازش قبول باشد اهل بهشت است و این خودش نشان دهنده اهمیت قبولی اعمال در زندگی امامان است.

مقابله با تحریف مهمترین رسالت امروز رسانه‌هاست

امام جمعه محمودآباد نمونه با اشاره به اینکه قبولی اعمال پنج شرط دارد، اظهار کرد: اولین شرط قبولی اعمال، شرط اعتقادی است یعنی اگر کسی خدا را باور نداشته باشد، اعمالش قبول نمی‌شود؛ حتی اگر کوه‌هایی از طلا انفاق کرده باشد.

وی افزود: این قبولی اعمال که می‌گوییم برای افرادی است که دین دارند زیرا کسانی که دین ندارند به آخرت اعتقادی ندارند که ما بخواهیم در مورد این مسئله صحبت کنیم که فردای قیامت به آن‌ها ثواب داده می‌شود یا خیر و در قرآن هم آمده که خداوند اعمال انسان‌های متقی را قبول می‌کند.

موسوی با تاکید بر اهمیت رسانه‌ها ابراز کرد: امروز می‌بینیم که رسانه‌ها بیشتر روی دین و ارزش‌ها تمرکز کرده‌اند و دلیلش این است که اگر اعتقادات ضعیف شود دیگر توجه به دین معنا پیدا نمی‌کند.

امام جمعه محمودآباد نمونه ادامه داد: علت اینکه این روزها حضرت آقا بیش از پیش بر تقویت رسانه‌ها تاکید دارند هم این است که امروزه مهم‌ترین ابزاری که روی باورها و اعتقادات انسان‌ها تاثیر می‌گذارد حوزه رسانه است.

وی با بیان شرط عبادی به عنوان دومین شرط قبولی اعمال گفت: شرط عبادی یعنی توجه به نماز، در قرآن کریم آمده که اگر شما نماز را ضایع کنید، جامعه شما دچار فساد و تباهی خواهد شد و هزاران عمل انفاقی و مستحبی جای آن را پر نخواهد کرد.

موسوی افزود: مورد دیگر که باعث فساد جامعه می‌شود تبعیت از شهوت است، برای مثال وقتی امروزه به جای ازدواج مشروع، ازدواج سفید صورت می‌گیرد یا بعد از طلاق جشن طلاق گرفته می‌شود این‌ها همه فساد و تباهی را در جامعه گسترش می‌دهند.

امام جمعه محمودآباد نمونه با اشاره به شرط اقتصادی به عنوان شرط سوم قبولی اعمال بیان کرد: باید به کسب و کارها توجه بشود و لقمه‌ای که وارد خانه می‌شود حلال باشد زیرا وقتی گوشت و پوست و استخوان انسان با لقمه حرام رشد کرده باشد دیگر اجازه شنیدن حرف امام را به او نمی‌دهد.

وی با بیان شرط خانوادگی به عنوان شرط چهارم قبولی اعمال، اظهار کرد: روایت داریم که اگر کسی نگاه خشن به پدر خود داشته باشد یا با پدر و مادر وهمسر خود بداخلاقی کند یا همسر آزاری داشته باشد، اعمالش قبول نمی‌شود.

موسوی ادامه داد: آخرین شرط قبولی اعمال شرط اخلاقی است که هر کس باید در حوزه کاری خود رعایت کند و اگر رعایت نکند حتی اگر شب‌ها را به مناجات بپردازد و روزها روزه‌داری کند باز هم اعمالش قبول نمی‌شود.

وی در پایان گفت: در کار رسانه هم موارد اخلاقی از قبیل تحریف، خیانت در امانت، تهمت و افترا، شایعه پراکنی، ریختن آبروی افراد، تزویر و دروغ پردازی و رعایت نکردن حریم خصوصی وجود دارد که اگر از آن‌ها غفلت شویم می‌تواند منجر به گناه کبیره شود.

انتهای پیام/ 1100

دیدگاه ها