پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

دولت حمایت جدی از صادرکنندگان بخش کشاورزی داشته باشد/ دونرخی بودن قیمت کودها خسارت‌آور است
کد خبر: ۳۴۴۷۶۱ نویسنده: روح‌الله عباسپور تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۶/۲۳ ساعت: ۱۲:۸ ↗ لینک کوتاه

نمایندۀ مردم بوئین‌زهرا در مجلس:

دولت حمایت جدی از صادرکنندگان بخش کشاورزی داشته باشد/ دونرخی بودن قیمت کودها خسارت‌آور است

نمایندۀ مردم بوئین‌زهرا در مجلس گفت: مصرف و خرید برخی از مواد کشاورزی همچون کود باید براساس استاندارد صورت بگیرد؛ دونرخه بودن این مواد خسارت‌آور است و باید کنترل‌هایی در این بخش و فعالیت واسطه‌گران و سودجویان انجام شود.

روح‌الله عباسپور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین با اشاره به رویکرد مجلس در ادوار مختلف در بخش کشاورزی اظهار کرد: در دوره‌های قبلی مجلس، قانون خرید تضمینی برخی از محصولات کشاورزی وجود نداشت که البته اصلاح این قانون در دوره‌های بعدی مجلس محقق شد.

وی افزود: دولت باید همکاری لازم را در بخش کشاورزی داشته باشد؛ وزارت جهادکشاورزی، کمیسیون کشاورزی مجلس و برنامه و بودجه در برخی از محصولاتی همچون گروه‌های فسفاته و پتاسه که از خارج وارد می‌شود ورود و اقدام کنند.

نمایندۀ مردم بوئین‌زهرا و آوج در مجلس تصریح کرد: مصرف و خرید برخی از مواد کشاورزی همچون کود باید براساس استاندارد صورت بگیرد؛ دونرخه بودن این مواد خسارت‌آور است و باید کنترل‌هایی در این بخش و فعالیت واسطه‌گران و سودجویان انجام شود. مسائل مربوط به کود باید با نظارت دقیق و مستمر و با پیگیری مسئولان ارشد استان و نمایندگان مجلس صورت بگیرد.

عباسپور عنوان کرد: استان قزوین در درجه نخست یک استان کشاورزی و در درجۀ دوم یک استان صنعتی است، ما در بخش صنعتی نیز باید فعالیت کنیم و صنایع تبدیلی را در استان رونق دهیم چراکه استان در این حوزه ضعیف است.

40 درصد سهم اشتغال در بخش کشاورزی است

این مقام مسئول اضافه کرد: صنابع تبدیلی در کشاورزی مانند صنایع تبدیلی در نفت است؛ در بخش کشاورزی نیز می‌توان از محصولات کشاورزی برای صنایع تبدیلی استفاده کرد.

وی در ادامه گفت: جهاد کشاورزی، شوراهای کشاورزی، تولید و استانداری باید فعال باشد و جمع بندی خود را به نمایندگان اعلام کنند تا نمایندگان در مجلس پیگیر قوانین باشند.

عباسپور مطرح کرد: باتوجه به اینکه 30 الی 40 درصد اشتغال در بخش کشاورزی بوده و استان قزوین نیز دارای شرایط کشاورزی است، اگر به بخش کشاورزی توجه کنیم شاهد اشتغال‌زایی مناسبی در این زمینه خواهیم بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بیان کرد: در سطح کلان رضایت مطلوبی از بخش کشاورزی از سوی مردم نیست اما نسبتا فعالیت‌هایی انجام شده و شاهد صادرات غیرنفتی در این بخش بودیم.

وی ادامه داد: در بخش صادرات برخی از محصولات کشاورزی باید مسئولان کشوری پای کار بیایند و وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت امور خارجه در این بین حمایت‌هایی را انجام دهند.

عباسپور در پایان با بیان اینکه باید صادرکنندگان را در فروش محصولات کشاورزی تشویق کرد؛ یادآور شد: مسائل استان نیز مرتبط با مسائل کشور است؛ در حوزۀ واردات کود باید نظارت صورت بگیرد.

انتهای پیام/۴۰۰۶

دیدگاه ها