پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

بلاتکلیفی مرغداری‌ها بر اثر عدم توازن در توزیع نهاده‌ها/ با افت شدید تولید مواجه هستیم
کد خبر: ۳۴۴۷۴۷ نویسنده: منصور بارزدار تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۶/۲۲ ساعت: ۱۵:۱ ↗ لینک کوتاه

رئیس اتحادیۀ مرغ تخمگذار استان مطرح کرد

بلاتکلیفی مرغداری‌ها بر اثر عدم توازن در توزیع نهاده‌ها/ با افت شدید تولید مواجه هستیم

رئیس اتحادیۀ مرغ تخمگذار استان قزوین گفت: با وضعیت موجود و به علت نبود نهاده‌های دامی، بیشتر مرغداری‌های پرورش مرغ گوشتی، نسبت به جوجه ریزی اقدام نمی‌کنند و با افت شدید تولید روبه‌رو هستیم.

منصور بارزدار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی صبح قزوین؛ با اشاره به وضعیت توزیع نهاده‌های دامی اظهار کرد: با وضعیت موجود بازار نهاده‎‌های دامی، بسیاری از واحدهای مرغداری در بلاتکلیفی هستند.

وی افزود: دولت از یک سو اعلام می‌کند نهاده‌های دامی به اندازۀ کافی در اختیار واحدهای فعال مرغداری قرار دارد، این در حالی است که ما به دنبال تأمین نهاده‌ها هستیم و این نهاده‌ها به راحتی در اختیار واحدهای مرغداری قرار نمی‌گیرد.

رئیس اتحادیۀ مرغ تخمگذار استان قزوین بیان کرد: هم‌اکنون هزینۀ تمام شدۀ تولید تخم مرغ بالای 14 هزار تومان و هزینۀ تولید مرغ گوشی از 15 هزار الی 17 هزارتومان برای مرغدار و واحدهای تولیدی است.

مسئولان به وعده‌های خود عمل کنند
بارزدار گفت: با وضعیت موجود و به علت نبود نهاده‌های دامی از جمله سویا و پروتئین، بیشتر مرغداری‌های پرورش مرغ گوشتی، نسبت به جوجه ریزی اقدام نمی‌کنند و با افت شدید تولید روبه‌رو هستیم؛ مسئولان وعده‌هایی می‌دهند اما در عمل هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه وضعیت استان قزوین در تأمین نهاده‌های دامی نیز تابع وضعیت کشور بوده و مشکل نهاده‌های دامی یک مشکل سراسری است، عنوان کرد: این در حالی است که ظرفیت قزوین در تولید تخم مرغ مرغ تخمگذار، پنج میلیون قطعه به صورت روزانه است.

رئیس اتحادیۀ مرغ تخمگذار استان قزوین بیان کرد: اگر آزادسازی نهاده‌های دامی از سوی دولت صورت بگیرد مسلما این امر بر روند فعالیت واحدهای تولیدی مرغداری اثرگذار خواهد بود و رشد مناسبی در این حوزه صورت می‌گیرد.

بارزدار تصریح کرد: قیمت تمام شدۀ نهاده‌های دامی برای واحدهای فعال مرغداری، تقریبا کیلویی چهار هزار تومان است که اگر قیمت آنها آزادسازی شود دانۀ مصرفی به مبلغ 6 هزار تومان می‌رسد.

وی در پایان یادآور شد: اگر با شرایط موجود دولت 50 درصد نهاده‌های را تامین کند و 50 درصد نهاده‌ها نیز به صورت آزاد تامین شود، قیمت تمام شدۀ مرغ کیلویی از 14 هزار و 500 تومان الی 14 هزار و 900 تومان برای مرغدار خواهد بود.

انتهای پیام/4006

دیدگاه ها