۰۱/جمادى الأول/۱۴۴۳

-

۱۴۰۰/۰۹/۱۴ یکشنبه

صبح قزوین جنب و جوش خبری در آلماتی یک روز پیش از شروع گفت‌وگوها
کد خبر: ۳۴۴۷ تاریخ انتشار: // ساعت: : ↗ لینک کوتاه

جنب و جوش خبری در آلماتی یک روز پیش از شروع گفت‌وگوها

هر چند قرار است امروز (جمعه) مذاکره میان نمایندگان ایران و ۱+۵ برگزار شود اما امروز نیز آلماتی صحنه دیدارهای دوجانبه دبیرشورای عالی امنیت ملی کشورمان و بیان دیدگاه های جمهوری اسلامی از زبان او بود.

جنب و جوش خبری در آلماتی یک روز پیش از شروع گفت‌وگوها
به گزارش صبح قزوین به نقل از فارس، میز مذاکره نمایندگان ایران و گروه 1+5 قرار است جمعه صبح بار دیگر در پایتخت سابق قزاقستان یعنی آلماتی چیده شود تا در این دور از گفت وگوها دو طرف مجددا شانس خود را برای دستیابی به توافق و حل مسائل مورد اختلاف موجود به بوته آزمایش گذارند.
برای این منظور بود که هیئت ایرانی چهارشنبه شب به سرپرستی سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان و رئیس تیم مذاکره کننده ایران وارد آلماتی شدند و قرار بود عصر امروز (پنجشنبه) نیز کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که سخنگوی 1+5 در گفت و گوها به شمار می یاد نیز وارد این شهر شود.
البته سفر جلیلی به آلماتی صرفا برای مذاکره با نمایندگان 1+5 برنامه ریزی نشده و او ظهر امروز ابتدا با «کوژام کوژاروف»، همتای قزاق خود و سپس با «ادریسف»، وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت وگو کرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در دیدار نخست، پیشنهاد ایران برای تعیین آلماتی به عنوان محل مذاکرات را ناشی از نگاه به جایگاه ویژه و ارزنده قزاقستان دانست و در دیدار با ادریسف، ضمن تشکر از میزبانی گرم و صمیمانه دولت و ملت قزاقستان برای میزبانی دور دوم گفت و گوها، به تبیین نگاه ایران درباره عملکرد برخی کشورهای غربی پرداخت و گفت: «توسعه کمی و کیفی تروریسم و مواد مخدر در افغانستان نشانگر عدم خواست و یا عدم توانایی برخی قدرت ها از جمله آمریکا برای مقابله با این گونه پدیده های ضد امنیتی در منطقه است که در هر دو صورت آنها نمی توانند طرف های قابل اتکا و اعتمادی باشند.
» سخنان جلیلی در این راستا، به همین حد محدود نبود و او در سخنرانی عصر امروز خود در دانشگاه ملی فارابی قزاقستان نیز در جمع استادید و دانشجویان این دانشگاه اظهار داشت:  «آمریکا امروز نمی تواند مدعی امنیت در موضوع هسته ای باشد.
» وی یک روز مانده به برگزاری مذاکرات آلماتی 2، به طرف های غربی توصیه کرد، از 34 سال گذشته درس بگیرند و دچار اشتباه محاسباتی نشوند.
رئیس تیم مذاکره کننده ایرانی، نشست فردا را آزمونی بزرگ برای رفتارهای آمریکا قلمداد کرد و گفت: در این دیدار مشخص می شود آیا آمریکا حق غنی سازی اورانیوم که موضوعی پذیرفته شده در ان پی تی است، را می پذیرد و یا بار دیگر می خواهد حق بدیهی ملت ما را انکار کند.
جلیلی در این سخنرانی نیز مانند همیشه بر نگاه جمهوری اسلامی ایران در قبال بحث تسلیحات هسته ای تاکید کرد و اظهار داشت: «ما می‌گوییم هیچکس در جهان نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد و باید حرکت جهانی برای خلع سلاح و جلوگیری از اشاعه این سلاح‌ها صورت گیرد.
» به این ترتیب امروز سعید جلیلی برخی دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران را پیش از برگزاری مذاکرات با 1+5 در آلماتی تبیین کرد.
با این حال، باید منتظر ماند و دید نهمین دور از گفت وگوهای تهران و غرب به کجا می انجامد.
انتهای پیام/

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان