۰۶/شوّال/۱۴۴۵

-

۱۴۰۳/۰۱/۲۷ دوشنبه

صبح قزوین ناباروری، سرطان و کاهش رشد کودکان از اثرات «وای‌فای»/ قوانین محدودکننده کشورهای غربی برای استفاده از وای‌فای
کد خبر: ۳۴۴۱۲۷ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۵/۲۳ ساعت: ۱۳:۱۷ ↗ لینک کوتاه

کارشناس فضای مجازی:

ناباروری، سرطان و کاهش رشد کودکان از اثرات «وای‌فای»/ قوانین محدودکننده کشورهای غربی برای استفاده از وای‌فای

یک کارشناس فضای مجازی با اشاره به تأثیرات مخرب امواج «وای‌فای» بر انسان گفت: این امواج تأثیرات منفی بر روی مغز به‌خصوص برای کودکان می‌گذارد و می‌تواند موجب ناباروری و ضعیف‌شدن تخمدانها و افزایش سرعت رشد سرطان و تومور در بدن انسان شود.

ناباروری، سرطان و کاهش رشد کودکان از اثرات «وای‌فای»/ قوانین محدودکننده کشورهای غربی برای استفاده از وای‌فای

به گزارش سرویس علم و فناوری صبح قزوین؛ سید علیرضا آل‌داوود درباره برخی اثرات مخرب «وای‌فای» بر انسان از جمله تأثیرات آن بر ناباروری اظهار کرد:  سازمان سلامت جهانی (Global Health Center) مدتی پیش درباره وای‌فای گزارشی منتشر کرد که نشان می‌دهد که از سال 2007 دانشمندان به تحقیق و پژوهش درباره اثرات امواج وای‌فای بر انسان پرداخته‌اند و تا‌کنون به نتایج جالبی نیز دست یافته‌اند.

سردرد، خستگی و مشکلات گوارشی اثرات مخرب "وای‌‌فای" به‌ویژه در کودکان

این کارشناس فضای مجازی افزود: از جمله مواردی که دانشمندان به آن دست یافتند این است که امواج وای‌فای از جنس امواج الکترومغناطیسی هستند که این امواج با میزان مختلفی بر روی بدن تأثیر می‌گذارند؛ این امواج تأثیرات منفی بر روی مغز به‌خصوص برای کودکان می‌گذارد؛ سردرد، خستگی، مشکلات گوارشی، اختلالات خواب، ضعف و اختلال در عملکرد مغز و موارد دیگر از جمله تأثیراتی است که امواج الکترومغناطیسی بر روی بدن می‌گذارد.

وی با اشاره به اینکه این امواج در کودکان و کسانی که سیستم بدنی ضعیف‌تری دارند، آثار مشهودتری دارد، خاطرنشان کرد: به‌عنوان مثال امواج الکترومغناطیسی می‌تواند بر روی سیستم خواب تأثیر بگذارد و فرد را دچار بیخوابی کند که این موضوع در کودکان و کسانی که سیستم بدنی ضعیف‌تری دارند، بیشتر دیده می‌شود.

رشد گیاه بدون امواج وای‌فای و توقف رشد گیاه با این امواج

این کارشناس فضای مجازی عنوان کرد: سازمان سلامت جهانی مدتی پیش، آزمایشی بر روی گیاهان انجام داد که آثار مخرب امواج وای‌فای بر روی آنها را نشان داد؛ در این آزمایش سازمان سلامت جهانی دو گیاه یکسان را در دو اتاق متفاوت قرار داد که یکی از اتاقها دارای امواج وای‌فای و دیگری خالی از هرگونه امواج بود؛ بعد از دو هفته، گیاهی که در اتاق خالی از امواج وای‌فای بود، رشد کرده بود اما گیاهی که در اتاق همراه با این امواج بود، رشدی نداشت.

وی با اشاره به اینکه محققان استرالیایی در سال 2009 نقش امواج وای‌فای بر روی کودکان را بررسی کردند، یادآور شد: این محققان پس از انجام آزمایشها به این نتیجه رسیدند که امواج وای‌فای می‌تواند بر روی سنتز پروتئین کودکان تأثیر بگذارد؛ سنتز پروتئین یکی از عوامل حیاتی در تولید پروتئین و به‌طور کلی، رشد بدن است و اگر این سنتز تحت تأثیر قرار گیرد، موجب می‌شود که رشد کودکان را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

ناباروری و شکسته‌شدن DNA، اثرات مخرب امواج تولیدشده توسط مودم‌های وای‌فای

آل داوود با اشاره به اثرات وای‌فای بر روی زنان متذکر شد: از آنجایی که بیشتر کسانی که از وای‌فای استفاده می‌کنند، خانمهای خانه‌دار هستند، تحقیقات دیگری به عمل آمد که نشان داد، امواج وای‌فای می‌تواند فعالیتهای ذهنی خانمها را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

وی درباره نابارور شدن افراد از طریق امواج وای‌فای تصریح کرد: آثار مخرب این امواج تنها به این موارد ختم نمی‌شود، این امواج می‌تواند موجب ناباروری و ضعیف شدن تخمدانها شود؛ طبق تحقیقات به عمل آمده امواج وای‌فای بر روی تحرک اسپرم بدن تأثیر می‌گذارد و سبب شکسته شدن DNA در بدن می‌شود.

افزایش سرعت رشد سرطان و تومور در بدن انسان با امواج وای‌‌فای

این کارشناس فضای مجازی با اشاره به دیگر آثار مخرب وای‌فای بر بدن انسان متذکر شد: تحقیقاتی که تا به حال درباره امواج الکترومغناطیسی به عمل آمده، نشان می‌دهد که این امواج می‌تواند موجب افزایش سرعت رشد سرطان و تومور در بدن انسان نیز شود؛ نکته مهم اینجاست که این امواج به وای‌فای ختم نمی‌شود، نسل سوم و چهارم اینترنت تلفنهای همراه هم امواج قوی‌تری نسبت به وای‌فای دارد که آثار آن نیز مخرب‌تر از امواج وای‌فای است.

SAR طول موج‌سنجی که در کشور ما وجود ندارد

آل‌داوود با اشاره به امواجی که تلفنهای همراه تولید می‌کند، گفت: در کشورهای غربی یک میزان‌سنجشی به‌نام SAR وجود دارد که میزان سنجش دریافت تشعشعات تلفن همراه توسط بدن را نشان می‌دهد، البته لازم به ذکر است که سازمانهای انرژی اتمی کشورهای غربی متولی این سنجش هستند که متأسفانه ما این سنجش را در کشور نداریم.

وی درباره این سنجش و عملکرد آن افزود: سازمانهای انرژی اتمی کشورهای غربی یک میزان مشخصی برای طول موج تولیدشده از گوشیهای موبایل مشخص می‌کنند و میزان تشعشعات گوشیهای موبایل را بر اساس این میزان می‌سنجند که از یک حد مجازی بالاتر نروند که در غیر این‌صورت اجازه ورود این گوشیها به کشور را نمی‌دهند؛ ضمن اینکه این میزان در کشورهای مختلف، متفاوت است و عدد مشخصی ندارد؛ مسئله SAR، مسئله مهمی است که ما باید در کشور آن را پیگیری کنیم که راه‌اندازی شود.

عدم‌تحریم تکنولوژی در سخت‌ترین شرایط تحریم

این کارشناس فضای مجازی با تأکید بر "اکثر گوشیهایی که در بازار کشور ما به فروش می‌رسند، قاچاق هستند"، اذعان داشت: از آنجایی که این گوشیها قاچاق هستند، SAR آنها در محدوده بسیار خطرناکی قرار دارد و امواج با طول موجهای خطرناک تولید می‌کنند؛ به‌راحتی می‌توان گفت که برای مردم کشور ما توطئه‌ای چیده شده که ما با استفاده از تکنولوژیهای روز دنیا به‌سمت بیمار شدن حرکت کنیم.

وی ادامه داد: بسیار مشهود است که در سخت‌ترین شرایط تحریم کشورمان توسط آمریکا و کشورهای غربی، اینترنت نسل چهارم و وای‌فای برای ایران تحریم نشد و حتی مورد آزمایش هم قرار نمی‌گیرند؛ پس صد‌در‌صد دلیلی دارد که کشورهای غربی با وجود تحریمهای سخت در حوزه‌های مختلف، جدیدترین تکنولوژیها را در اختیار ما قرار می‌دهند.

راهکارهای کشورهای غربی برای استفاده محدود از وای‌فای و آموزش‌های کاربردی به مردم

آل‌داوود در پاسخ به این سؤال که کشورهای غربی برای مقابله با اثرات این امواج چه اقداماتی انجام می‌دهند، یادآور شد: کشورهای غربی برای کاهش این آسیبها، قوانین مشخصی دارند؛ یکی از این قوانین استفاده محدود از وای‌فای و استفاده از کابل اینترنت به‌جای وای‌فای است یا یکی دیگر از قوانین این کشورها، اختصاص دادن نقاط مخصوص برای استفاده از وای‌فای است.

وی افزود: نکته مهمی که کشورهای غربی رعایت می‌کنند این است که به کاربران خود، نحوه استفاده صحیح از وای‌فای را آموزش می‌دهند، به‌عنوان مثال در قسمت تنظیمات مودم، قسمتی وجود دارد که می‌توان سیگنالهای وای‌فای را تا حد استانداردی کاهش داد به‌گونه‌ای که امواج آن از بدن عبور کند؛ این موضوع در کشور ما اطلاع‌رسانی نشده و هیچ‌کس از چنین موضوعی خبر ندارد.

لزوم تغییر طول موج مودم وای‌فای از بالاترین میزان به حداقل

این کارشناس فضای مجازی با اشاره به اینکه سیگنال تمام مودمها به‌صورت پیش‌فرض در بالاترین درجه قرار دارد، تصریح کرد: بنابراین دو نکته را در استفاده از وای‌فای باید رعایت کرد؛ اولاً برای استفاده از وای‌فای باید در قسمت تنظیمات، سیگنال آن را کاهش داد (باید در قسمت وایرلس مودم، از حالت High به Low تغییر کند)، ثانیاً به هیچ وجه نباید آن را در اتاق خواب استفاده کرد.

استفاده از اینترنت شب به‌صورت رایگان یا انتخاب سلامت خانواده

آل‌داوود خاطرنشان کرد: یکی دیگر از نکاتی که مردم رعایت نمی‌کنند، عدم خاموش کردن مودم در شب برای استفاده از اینترنت رایگان شب است؛ باید دقت شود که اینترنت رایگان ارزش بیماری خانواده را ندارد؛ در واقع باید سطح سواد رایانه‌ای مردم را افزایش و استفاده صحیح از وای‌فای، گوشیها و تلویزیونهای هوشمند، اینترنت نسل سوم و چهارم را در اختیار مردم قرار داد چرا که در صورت عدم استفاده درست از این ابزار، ممکن است اثرات جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد.

وی ادامه داد: این موضوع برای خانواده‌هایی که دارای فرزند کوچک زیر 12 سال هستند، مهمتر است چرا که این امواج بر روی کودکان اثرات مخرب مشهودتری دارد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/2002

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان