پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

۱۳نفر از عاملین سوزاندن بقایای کشاورزی به دادگاه قزوین معرفی شدند
کد خبر: ۳۴۴۱۲۵ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۵/۲۳ ساعت: ۱۲:۵۵ ↗ لینک کوتاه

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قزوین:

۱۳نفر از عاملین سوزاندن بقایای کشاورزی به دادگاه قزوین معرفی شدند

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قزوین از معرفی ۱۳نفر از عاملین سوزاندن بقایای کشاورزی به دادگاه قزوین خبر داد.

احمد زارعی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: سوزاندن بقایای کشاورزی چون کاه و کلش براساس عادتی قدیمی و ناصحیح موجب آلودگی محیط زیست شده که به سبب همین زیان‌های زیست محیطی جرم محسوب می‌شود.

وی افزود: بر همین اساس به استناد قانون هوای پاک که در ۲۵ تیرماه ۹۶ به تصویب رسید، در روزهای اخیر 13 فرد متخلف در شهرستان قزوین به دادگاه معرفی شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قزوین تصریح کرد: در سال‌های اخیر تمامی دستگاه‌های مربوطه طی هماهنگی و آموزش، اقداماتی را برای ارتقای آگاهی کشاورزان در ارتباط با مضرات و در راستای جلوگیری از آتش زدن کاه و کلش انجام داده‌اند.

وی در خصوص انجام اقدامات پیشگیرانه اذعان کرد: اکنون گشت‌های مشترکی از سوی یگان حفاظت محیط زیست شهرستان قزوین مستقر در الموت غربی، الموت شرقی و طارم سفلی انجام و متخلفان به دادگاه معرفی می‌شوند.

این مقام مسئول بیان کرد: برخی کشاورزان منطقه براساس بعضی از باورهای غلط چون تقویت زمین‌های کشاورزی، از بین رفتن آفات و ارزان و سریع بودن این روش برای پاکسازی مزرعه اقدام به آتش زدن کاه و کلش باقیمانده از برداشت محصول می‌کنند.

وی در پایان گفت: آتش زدن کاه و کلش باقیمانده از برداشت محصول با انتشار گازهای سمی از قبیل مونوکسید کربن، اکسیدهای گوگرد و ازت تاثیر بسیار بدی بر کیفیت هوای تنفسی مردم منطقه داشته و همچنین با از بین بردن جانوران، حشرات و ارگانیسم‌های موجود در خاک باعث آسیب رساندن به تنوع زیستی و به هم خوردن اکوسیستم منطقه می‌شود.

انتهای پیام/7003

دیدگاه ها