پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

مشاهده کوچکترین پستاندار ایران در قزوین
کد خبر: ۳۴۴۰۸۴ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۵/۲۱ ساعت: ۱۷:۳۸ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خبرداد

مشاهده کوچکترین پستاندار ایران در قزوین

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: حشره‌خوار کوتوله به عنوان کوچکترین پستاندار ایران در استان قزوین توسط محیط‌بانان اداره حفاظت شهرستان تاکستان، مشاهده شد.

حسن عباس‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: بر اساس گزارش و تصاویر ارسالی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تاکستان و تایید کارشناسان، اولین مشاهده گونه حشره‌خوار کوتوله به عنوان کوچکترین پستاندار ایران در استان قزوین توسط محیطبانان اداره حفاظت شهرستان تاکستان، تایید و ثبت شد.

وی تصریح کرد: این مشاهده در یکی از روستاهای بخش اسفرورین شهرستان تاکستان صورت گرفته است که پس از مشاهده و گزارش یکی از اهالی روستا، با مراجعه محیطبانان شهرستان تاکستان در محل از این گونه تصویربرداری شده است.

عباس‌نژاد ادامه داد: حشره‌خوار کوتوله با نام علمی Suncus etruscus که در علفزارها، زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها زندگی می کند، به عنوان کوچکترین پستاندار شب‌گرد و قلمرو طلب شناخته شده است و طول عمر این‌ گونه که طول بدن آن ۳۶ تا ۵۶ میلی متر، طول دم آن حدود ۲۱ تا ۳۰ میلی متر و وزنش 1.5 تا 2.5 گرم است، حدود 15 ماه است و به لحاظ وضعیت حفاظتی در طبقه "کمترین نگرانی" (LC) در فهرست سرخ IUCN قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین بیان کرد: جثّه بسیار کوچک این پستاندار باعث شده که مدام باید در حال خوردن باشد، به طوری که روزانه حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد وزن بدن خود غذا می‌خورد، زیرا سوخت‌وساز بدن این حیوان بسیار بالا است، حشره‌خوار کوتوله از حشرات و بندپایان تغذیه می‌کند و دندان‌های تیز و مخروطی آنها برای شکار حشرات سازگاری یافته است.

انتهای پیام/3003

دیدگاه ها