پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

هشدار دامپزشکی قزوین درباره بیماری تب کریمه کنگو
کد خبر: ۳۴۳۴۶۸ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۲۲ ساعت: ۱۱:۵۵ ↗ لینک کوتاه

هشدار دامپزشکی قزوین درباره بیماری تب کریمه کنگو

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین، باتوجه به فرا رسیدن فصل گرما و فعالیت کنه‌ها در باره احتمال شیوع تب کریمه کنگو در استان هشدار داد.

مهدی جلوخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو(CCHF) یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام است که از طریق گزش کنه ناقل بیماری و یا تماس با گوشت دام آلوده، به انسان منتقل می‌شود.

وی افزود: سال زراعی ۹۸-۹۹ به علت ریزش نزولات الهی و افزایش چشمگیر باران و به تبع آن رویش گیاهان مختلف وهوای مناسب، انگل‌های خارجی روی پوست مانند کنه‌ها افزایش یافته‌اند و این کنه‌ها می‌توانند ناقل ویروس CCHF باشند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین اضافه کرد: بیماری تب کریمه کنگو هیچگونه علامتی در دام‌های مبتلا ندارد و باید مردم از کشتار دام به‌صورت سنتی (غیرمجاز) در منزل جلوگیری کنند، زیرا تمامی ترشحات دام مبتلا به بیماری سرشار از ویروس است.

وی با تاکید بر همکاری متقابل بخش خصوصی و دولتی گفت: در کشتارگاه‌های صنعتی دام تمام فرآیند‌های کشتار تحت نظارت کامل کارشناسان دامپزشکی بخش خصوصی مستقر در کشتارگاه انجام می‌شود و گزارش‌ها برای بررسی به اداره دامپزشکی شهرستان ارسال و به صورت دوره‌ای بازدید‌های بهداشتی توسط کارشناسان بخش دولتی صورت می‌گیرد.

جلوخانی افزود: در کشتارگاه‌های صنعتی لاشه دام به مدت ۲۴ ساعت در سالن پیش‌سرد نگهداری می‌شود تا از این طریق سبب از بین رفتن ویروس‌ها شوند.

وی در ادامه گفت: سم‌پاشی دام‌ها و اماکن دامی برای از بین بردن کنه‌ها و خودداری از تردد بدون دلیل در اماکن دامی از جمله راه‌های کنترل بیماری است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین در پایان از دامداران خواست چنانچه متوجه وجود کنه‌ها بر روی بدن دام شدند از له‌کردن کنه‌ها به‌شدت پرهیز و با پنس مخصوص آن‌ها را از بدن دام جدا کنند.

انتهای پیام/7003

دیدگاه ها