پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

شناسایی بیش از ۶۵۰ کودک مبتلا به تنبلی چشم/ ۶۰ هزار کودک قزوینی سنجش بینایی می‌شوند
کد خبر: ۳۴۳۳۶۶ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۱۸ ساعت: ۹:۰ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل بهزیستی استان اعلام کرد

شناسایی بیش از ۶۵۰ کودک مبتلا به تنبلی چشم/ ۶۰ هزار کودک قزوینی سنجش بینایی می‌شوند

مدیرکل بهزیستی استان قزوین با اشاره به آغاز اجرای طرح غربالگری و پیشگیری از تنبلی چشم گفت: پیش‌بینی می‌شود در قالب اجرای این طرح بیش از ۶۰ هزار کودک سه تا شش ساله قزوینی سنجش بینایی شوند.

علیرضا وارثی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین با اشاره به اهمیت اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم در استان اظهار کرد: در كشور ما بيش از يك ميليون فرد مبتلا به تنبلي چشم وجود دارد که اگر اين بيماري به موقع تشخيص و درمان نشود فرد از هر دو چشم كم‌بينا يا نابينا خواهد شد.

وی افزود: برنامه غربالگری و تشخیص زود هنگام آمبلیوپی و سایر اختلالات بینائی در کودکان سه تا شش سال با هدف کاهش بروز آمبلیوپی و سایر اختلالات بینائی از طریق تشخیص و درمان به موقع بیماری در سنین طلائی یعنی زیر 5 سالگی اجرا می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین تصریح کرد: این برنامه در سه سطح اجرا می‌شود که در سطح اول، کودکان توسط مربی و از طریق چارت E یا دستگاه غربالگر بينايي در پایگاه‌های غربالگری یا به صورت سیار در مناطق روستایی مورد معاینه بینائی قرار می‌گیرند.

وی افزود: در صورت عدم همکاری یا مشکوک بودن کودک به تنبلی چشم یا اختلال بینایی به سطح دوم یعنی اپتومتریست ارجاع می‌شود و پس از مشخص شدن وضعیت کودک در صورت لزوم جهت معاینات تخصصی‌تر به سطح سوم یعنی پزشک معرفی می‌شود.

وارثی عنوان کرد: کودکانی که در طول طرح غربالگری تنبلی چشم، سنجش بینائی می‌شوند در صورت نیاز به کمک هزینه عینک و جراحی چشم از طرف سازمان بهزیستی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

این مقام مسئول تصریح کرد: اين طرح به مدت سه ماه در سال در پايگاه‌هاي معرفي شده از سوي سازمان بهزيستي اجرا می‌شود و در طول سال نيز پایگاه‌های دائمی سنجش بینائی با هدف معاينه كودكان جا مانده از طرح فعال است.

پیش‌بینی پوشش 75 درصدی کودکان قزوینی در طرح سنجش بینایی

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در سال گذشته گفت: سال گذشته ۹۶ پایگاه سنجش بینایی در طول اجرای طرح فعال بود و در تمامی روستاهای استان گروه‌های سیار کار معاینه کودکان را انجام دادند.

وارثی با اشاره به پوشش ۶۸ درصدی اجرای طرح غربالگری بینایی در سال ۹۸ عنوان کرد: سال گذشته در راستای اجرای طرح غربالگری بینایی بیش از ۴۰ هزار کودک قزوینی در ۹۸ پایگاه توسط ۱۴۱ مربی سنجش بینایی شدند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین عنوان کرد: در پایان اجرای طرح، سه هزار و ۱۷۰ کودک مشکوک شناسایی شد که از این تعداد دو هزار و ۶۸۰ کودک به سطح دوم غربال و بینایی سنج مراجعه کرده که در نهایت ۶۸۹ کودک مبتلا به تنبلی چشم شناسایی شد که درمان این کودکان تا ۱۰ سالگی پیگیری می‌شوند.

وی با اشاره به اجرای طرح غربالگری سنجش بینایی در سال جاری بیان کرد: برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی‌چشم هرسال در آبان ماه انجام می‌شد که امسال به دلیل شیوع کرونا و احتمال شدت یافتن مجدد آن در شش ماهه دوم سال، زمان اجرای طرح به بازه زمانی ۱۵ تیر تا ۱۵ مهرماه تغییر یافته است.

وارثی تصریح کرد: با توجه به همه‌گیری کرونا امسال طرح سنجش بینایی در مرحله اول فقط با دستگاه غربالگر و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

این مقام مسئول بیان کرد: امسال جامعه هدف برنامه غربالگری و تشخیص زود هنگام آمبلیوپی و سایر اختلالات بینائی شامل ۶۰ هزار کودک است.

وی افزود: تعداد پایگاه‌های پیش‌بینی شده برای انجام غربالگری ۲۶ پایگاه است که توسط ۲۰ مربی و همکاری ۱۸ بینایی سنج انجام می‌شود.

وارثی در پایان گفت: گروه هدف برنامه غربالگری، متولدین فروردین ۹۳ تا پایان ۹۶ بوده و هدف‌گذاری برنامه بر پوشش حداقل ۷۵ درصد کودکان مشمول طرح است.
انتهای پیام/7003

دیدگاه ها