۱۳/ذو القعدة/۱۴۴۲

-

۱۴۰۰/۰۴/۰۲ چهارشنبه

صبح قزوین حضور فداکارانه تیم پزشکی در مقابله با کرونا مصداق اقامه نماز است/ مراقب باشیم در مسائل قرآنی اظهارنظر شخصی نکنیم
حضور فداکارانه تیم پزشکی در مقابله با کرونا مصداق اقامه نماز است/ مراقب باشیم در مسائل قرآنی اظهارنظر شخصی نکنیم
کد خبر: ۳۴۳۲۶۴ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۱۲ ساعت: ۱۳:۳۴ ↗ لینک کوتاه

نماینده ولی فقیه در استان قزوین:

حضور فداکارانه تیم پزشکی در مقابله با کرونا مصداق اقامه نماز است/ مراقب باشیم در مسائل قرآنی اظهارنظر شخصی نکنیم

نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: حرکت مواساتی مردم در کمک به نیازمندان و همچنین حضور فداکارانه و جانانه تیم پزشکی بیمارستان‌ها در مقابله با کرونا همان مصداق اقامه نماز بود‌.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ آیت الله عبدالکریم عابدینی امروز(پنج شنبه) در جلسه شورای فرهنگ عمومی با عرض تبریک ایام میلاد حضرت شمس الشموس با بیان اینکه برای بزرگداشت هفته دفاع مقدس باید برنامه ریزی مجزایی داشته باشیم، اظهار کرد: شاید نسل امروز درباره جنگ و اتفاقات دهه ۶۰ سوالاتی مطرح کنند، اگر کلمه دفاع مقدس که در استمرار آن امروز به دفاع از حرم تبدیل شده، بتوانیم برای نسل جوان صادقانه تبیین کنیم آنها درک خواهند کرد که به چه میزان تهاجم فرهنگی دشمن علیه ما فعال است.

امام جمعه قزوین اذعان کرد: دست نشانده‌های توطئه امریکایی از ابتدای انقلاب وارد شهرهای ما شده و در فضاهای مختلف نفوذ کرده‌اند، که ما با دفاع مقدس مقابل این تحرکات ایستاده ایم. در دفاغ از حرم هم در سطوح جهادی مردان جهادگر ما توانسته اند اقتدار و عزت نظام ما را به جهانیان نشان دهند.

وی ابراز کرد: توطئه دیگر دشمن در جنگ نرم، اقدام از طریق رسانه‌های استکباری آنهاست که حقایق را وارونه جلوه می‌دهند و به دروغ پردازی و سم پراکنی مشغول می‌شوند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اذعان کرد: ما در دفاع مقدس شاهد نوعی سبک زندگی قرآنی بودیم، تعاملی که رزمندگان با یکدیگر و حتی با اسرای دشمن داشتند، نوع اخلاقیات و روحیات، ایثار و شجاعت که در جبهه‌ها از خود به یادگار گذاشتند که همه نشان دهنده یک سبک زندگی ویژه از دوران دفاع مقدس است.

عابدینی ادامه داد: البته مقاومت و تحمل شکنجه‌ها و زندان‌ها مجاهدان پیش از پیروزی انقلاب رنگ و بوی قرآنی داشت و شاهد بودیم که هر پیامی که از قرآن مورد توجه ما قرار گرفته برایمان سرافرازی و سربلندی به دنبال داشته داشت و هرکجا بی توجهی کردیم دچار آسیب شدیم.

وی با اشاره به شاخصه‌های سبک زندگی قرآنی عنوان کرد: زندگی فردی و اجتماعی ما باید به گونه ای باشد که به جهانیان نشان دهیم که ما اهل قرآن و اسلام هستیم و آنها شیرینی رفتارهای نظامات دینی را بچشند و درک کنند.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: برای اینکه ما بتوانیم سبک زندگی خود را قرآنی کنیم باید زندگی خود را به تک تک آیات قرآن عرصه کنیم تا ببینیم چه سنخیتی با پیام‌های قرآنی داریم. اگر ما فکر و عملکرد و رفتار خود را با قرآن نسنجیم اما سبک زندگی قرآنی را به مردم توصیه کنیم دچار نفاق شده ایم و قرآن ما را لعنت خواهد کرد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ابراز کرد: در آیه دوم سوره انفال می‌خوانیم که مومن حقیقی کسی است که زمانی نام خدا به میان می‌آید دلش دچار لرزش شده و وقتی آیات الهی را می‌شنود ایمانش افزوده می‌شود و بسیار به خدا توکل می‌کند. این آیه یک نوع سبک زندگی قرآنی را به ما نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: در آیات دیگر قرآن کریم می‌خوانیم که می‌دانید رفتار مومنان باهم چگونه است؟ یک مومن نسبت به مومن دیگر رفتار ولایی و خیرخواهی و دلسوزی و حمایتگرانه و نصرت دارد. اهل امر به معروف و نهی از منکر هستند و باهم هم افزایی دارند.

عابدینی تاکید کرد: در آیه ۶۷ سوره توبه درباره ویژگی‌های منافقین می‌خوانیم که مثل چوب خشک هستند که همیشه باید به جایی تکیه کنند تا توان ایستادگی داشته باشند. این عده در صدر اسلام به یهودی‌ها تکیه می‌کردند و امروز هم به امریکا و اسراییل تکیه دارند. این منافقین به بدی فرمان می‌دهند و از خوبی ممانعت می‌کنند.

امام جمعه قزوین با بیان اینکه صداقت اصلی ترین ویژگی اهل ایمان است، تاکید کرد: در آیه ۱۱۹ سوره توبه می‌خوانیم که انبیا و ائمه پیشکسوتان جبهه صداقت و درستی و پیشکسوتان جبهه کفر و نفاق، مستکبران عالم هستند. قرآن کریم به ما می‌گوید جبهه خود را مشخص کنید، یعنی برای داشتن سبک زندگی اسلامی ابتدا باید جبهه خود را مشخص کنید و بدانید طرفدار چه کسانی هستید.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اجرای طرح مواسات در قزوین ابراز کرد: در قرآن کریم می‌خوانیم که خدای متعال در میان مال شما حقی را برای نیازمندان و محرومان مشخص کرده است، این موضوع نشان می‌دهد که ما نباید از روی ترحم و رفتاری تحقیرآمیز به مستمندان کمک کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ابراز کرد: یکی دیگر از پیام‌های قرآنی این است که دنیا محل ولایت شیطان و ولایت کفر است که ما با مشخص کردن جبهه خودمان در یکی از این دو ولایت قرار می‌گیریم. ولایت ایمانی و دینی همان ولایت خدا و پیامبر و ائمه است که اگر این ولایت را نپذیریم تحت ولایت اولیای طاغوت هستیم.

عابدینی عنوان کرد: با پذیرفتن ولایت خدا تنها یک ولی خواهیم داشت، اما با پذیرفتن ولایت طاغوت چندین ولی خواهیم داشت که باید دنباله روی هرکسی باشیم. اولیای طاغوت فقط به دنبال استثمار ما هستند اما خدای متعال فقط به ما خیر می‌رساند.

وی یادآور شد: در آیات دیگری می‌خوانیم که منافقین را بشارت دهید که عذاب شدیدی در انتظار آنهاست، در آیه ۱۳۹ سوره نساء درباره ویژگی منافقین می‌خوانیم کسانی که کافران را ولی و دوست خود قرار می‌دهند، آیا این افراد عزت را از غیرمومنان می‌جویند در صورتی که عزت و ذلت تنها نزد خداست.

امام جمعه قزوین ادامه داد: ابتدای سوره صف می‌خوانیم که چرا سخنی را که در عمل و فکر اعتقادی به آن ندارید بر زبان جاری می‌کنید؟ چرا سخنی را که به آن عمل نمی‌کنید بر زبان جاری می‌کنید؟ بسیار قبیح است که به چیزی که به آن التزام عملی ندارید بر زبان جاری می‌کنید؟ این آیات سبک زندگی دینی را به ما نشان می‌دهد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: در سوره حج می‌خوانیم که اهل ایمان کسانی هستند که با داشتن امکانات به اقامه نماز می‌پردازند، اقامه نماز غیر از نماز خواندن است. ممکن است کسانی نماز بخوانند اما اهل خیانت و دزدی و ظلم باشند. اما محال است کسی اقامه نماز کند و اهل ظلم و گناه باشد.

وی عنوان کرد: در آیات سوره عنکبوت می‌خوانیم که نماز را اقامه کنید، نمازی که اقامه شود صاحبش را از فحشا و منکر دور می‌کند، اقامه شدن نماز به معنای اقامه دین است و همین حرکت مواساتی مردم در کمک به نیازمندان و همچنین حضور فداکارانه و جانانه تیم پزشکی بیمارستان‌ها در مقابله با کرونا همان مصداق اقامه نماز بود‌.

عابدینی ابراز کرد: فرزندان ایران اسلامی در دوران دفاع مقدس نماز را اقامه کردند که عزت و استقلال اسلام حفظ شد و در دوران دفاع از حرم نیز شهدای مدافع حرم و امثال شهید سلیمانی اقامه کننده نماز بودند.

امام جمعه قزوین اضافه کرد: امکاناتی که در اختیار ما قرار می‌گیرد ممکن است رسانه، فضای مدیریتی، حق امضا، نفوذ کلام باشد که همه باید در اقامه نماز به کار برده شود و دغدغه همه ما باید دین باشد تا کارها به سرانجام برسد.

وی عنوان کرد: باید مراقب باشیم که در اظهارات خود در مسائل قرآنی چگونه برخورد می‌کنیم، گاهی در حالت خشم آیات رحمانی خدا را تعطیل می‌کنیم و گاهی هم به حدی مهربان می‌شویم که آیات خشم و عذاب خدا را به تعطیلی می‌کشانیم و گاهی مردم دوست می‌شویم که عدالت را نسبت به اجراکنندگان حدود الهی نادیده می‌گیریم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: اگر با بی دقتی، سلیقه ای درباره احکام و آیات الهی سخن بگوییم با تمسک به یک آیه قرآن به آیات دیگر خدشه وارد خواهیم کرد که در این صورت سخنان ما خارج از مهندسی الهی و دینی می‌شود بنابراین باید تمام شئونات الهی را رعایت کنیم.
انتهای پیام/۲۰۰۲

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین