پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

کاهش ۱۰۰درصدی سرقت‌های مسلحانه در قزوین/ شهر اقبالیه مامنی برای خریدوفروش اموال مسروقه شده است
کد خبر: ۳۴۳۲۶۳ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۱۲ ساعت: ۱۳:۵ ↗ لینک کوتاه

در جلسه ستاد پیشگیری جرائم مطرح شد؛

کاهش ۱۰۰درصدی سرقت‌های مسلحانه در قزوین/ شهر اقبالیه مامنی برای خریدوفروش اموال مسروقه شده است

رئیس پلیس آگاهی استان قزوین گفت: خوشبختانه در حیطه جرائم خشن و در سرقت مسلحانه کاهش ۱۰۰ درصدی و در سرقت به عنف کاهش ۵۶ درصدی داشتیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، دومین جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با جرائم خاص استان که ظهر امروز(پنج شنبه) در سالن جلسات دادسرای عمومی و انقلاب قزوین برگزار شد.

سرهنگ آرش مرادی در این جلسه درباره وضعیت جرم سرقت در استان اظهار کرد: در سه ماهه ابتدای سال در سطح استان ۱۰ درصد افزایش وقوع سرقت را شاهد هستیم و همچنین ۱۰ درصد هم افزایش کشفیات سرقت را داشتیم.

وی افزود: خوشبختانه در حیطه جرائم خشن و در سرقت مسلحانه کاهش ۱۰۰ درصدی و در سرقت به عنف کاهش ۵۶ درصدی و در سرقت کیف قاپی که سرقت خشن محسوب می‌شود نیز کاهش ۶۷ درصدی داشتیم.

رئیس پلیس آگاهی استان قزوین یادآور شد: عمده سرقت‌ها در سه ماهه ابتدای سال در استان شامل سرقت‌های خرد بوده است؛ سرقت‌های خرد شاید ارزش ریالی بالایی نداشته باشد اما احساس ناامنی را در سطح جامعه و مردم تزریق می‌کند.

این مقام انتظامی استان تصریح کرد: برای کاهش سرقت‌های خرد باید چرخه خرید و فروش اموال مسروقه را برهم بزنیم؛ بخشی هم مربوط به جمع‌آوری معتادین متجاهر است که اقدام به سرقت‌های خرد می‌کنند.

مرادی بیان کرد: در برهم زدن بازار خرید و فروش اموال مسروقه مصوبات زیادی در سطح استان داشتیم که متاسفانه اجرایی نشده و باید فرمانداری و شهرداری قزوین پای کار بیایند.

وی با بیان اینکه اغلب واحدهای خرید ضایعات مجوز ندارند، عنوان کرد: باید بحث ساماندهی اتفاق بی‌افتد چراکه صرفا پلمب یک بحث مقطعی است که جوابگو نیست؛ باید طی ساماندهی نیز دوربین نظارتی در کلانتری مستقر شود.

لیست و مشخصاتی از کودکان کار نداریم

محمد فرج زاده‌ها در ادامه جلسه اظهار کرد: ما دو اتحادیه چینی و بلور و خرید ضایعات آهن را داریم که بحث خرید ضایعات پلاستیک و آهن را انجام می‌دهند و تاکنون ۳۸ واحد برای دریافت مجوز مراجعه کرده‌اند.

رئیس اتاق اصناف قزوین ابراز کرد: طبق بخشنامه به کلیه اتحادیه‌ها ابلاغ کردیم که از خرید اموال مسروقه خودداری کنند؛ به واحدهای فاقد پروانه اخطار می‌دهیم و به اماکن معرفی می‌کنیم.

خلج، سرپرست شهرداری اقبالیه درباره وضعیت این شهر اذعان کرد: در شهر اقبالیه ۶۰ واحد صنفی داریم که ضایعات خرید و فروش می‌کنند که متاسفانه مامنی برای خرید و فروش اموال مسروقه شده است.

وی عنوان کرد: زمینی سه هکتاری را در نظر داریم که همه اصناف خرید و فروش ضایعاتی را به آنجا منتقل کنیم اما دستگاه‌ها همکاری لازم را ندارند؛ برای اجرای پلمب مشکل نداریم اما نیاز به همکاری دستگاه‌ها است.

وحید مقدم سلیمی در پایان این جلسه اظهار کرد: در محدوده شهر قزوین ۶۰ واحد خرید و فروش ضایعات داریم که ۴۰۳ نفر نیرو را به کارگیری کردند که این افراد شناسایی و لیست شده‌اند که دارای مجوز هستند.

معاون خدمات شهری شهرداری قزوین با بیان اینکه نظارت‌های ما امنیتی نیست و بیشتر از لحاظ بهداشتی است، گفت: بهترین کار این است که تفکیک از مبدا داشته باشیم، چراکه وقتی زباله باارزشی در سطل‌های زباله وجود نداشته باشد، دیگر انگیزه‌ای برای جمع‌آوری آن توسط معتادین یا سارقان نخواهد بود.

این مقام مسئول تصریح کرد: مسئله دیگر کودکان کار هستند که لیست و مشخصاتی از آن‌ها نداریم و این اصناف با استفاده از این کودکان نیز اقدام به جمع‌آوری زباله‌ها می‌کنند. لذا اگر تفکیک از مبدا داشته باشیم عملا زباله با ارزشی باقی نمی‌ماند که باعث سوءاستفاده خریداران شود.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

دیدگاه ها