پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

۱۹شهید ترور قزوین، سندی بر حقوق بشر امریکایی
کد خبر: ۳۴۳۲۳۲ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۱۱ ساعت: ۱۰:۱۲ ↗ لینک کوتاه

۱۹شهید ترور قزوین، سندی بر حقوق بشر امریکایی

قزوین هم از طعم تلخ "ترور" در امان نبوده و ۱۹ شهید ترور، بخشی از کارنامه شهدای این استان را به خود اختصاص داده است که در راس آن‌ها شهید رجایی می‌درخشد.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ “حقوق بشر” یکی از حقوق اساسی هر انسانی در روی کره زمین به شمار می‌رود؛ بدون شک خداوند متعال همه انسان‌ها را با حقوقی یکسان آفریده است اما این خود انسان‌ها هستند که برای حقوق یکدیگر متر و معیار قرار می‌دهند و در این میان برخی با خودبرتربینی؛ این اجازه را به خود می‌دهند که بر سایرین مسلط شوند و آنگونه که منافع و میلشان می‌کشد، برای بشریت حق و حقوق تعیین کنند.

“حقوق بشر” امریکایی نمونه بارزی از حقوق ضدبشریت است که صرفا بر پایه منافع و خوی سلطه جویانه امریکا می‌چرخد؛ خروجی سیاست‌های امریکا در طول تاریخ رنگی جز رنگ خون و جنگ‌های ظالمانه نداشته است و ملت‌های زیادی زیر بار زیاده‌خواهی امریکا نابود شده‌اند.

ایران هم در طول تاریخ و تمام دوران‌ها مورد خشونت و ظلم استکبار و قدرت‌های غربی قرار گرفته است و این کینه توزی با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظام جمهوری اسلامی شدت گرفت؛ به طوری که دشمن از هیچ ابزاری برای ضربه به انقلاب و نظام فروگذار نمی‌کرد.

استان قزوین هم به عنوان دیاری شهیدپرور و مهد دین و دین‌داری، به طوری که دارالمومنین نامیده می‌شود نیز در عرصه انقلابی‌گری و مبارزات انقلابی، کارنامه درخشانی دارد، چه بسا اینکه شخصیت‌های بزرگ بسیاری را در خود استان و حتی در نقاط دیگر کشور عرضه کرده و هر کدام نقش بسزایی را در به ثمر نشستن انقلاب داشتند.

قزوین هم از طعم تلخ “ترور” در امان نبوده و 19 شهید ترور، بخشی از کارنامه شهدای این استان را به خود اختصاص داده است که در راس آن‌ها شهید رجایی می‌درخشد که به عنوان دومین رئیس جمهوری نظام جمهوری اسلامی در هشتم شهریور سال 60 در حادثه تروریستی انفجار دفتر نخست وزیری به شهادت رسید.

در ادامه به معرفی اجمالی این شهدای بزرگوار می‌پردازیم؛

شهید قدرت الله چگینی؛ معلم انقلابی که عمر بابرکت خود را صرف تربیت نیروهای انقلابی کرد و در سمت معاون آموزش و پرورش قزوین در دوازدهم شهریور 1360، در قزوین مورد سوء قصد گروه‌های ضدانقلاب قرار گرفت و بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید.

سیدرضا تفرشی، مجرد و تنها فرزند خانواده بود که در بیست و یکم مردادماه سال 60 در خیابان فردوسی قزوین مورد اصابت گولوله منافقین کوردل قرار گرفت به شهادت رسید؛ او در سال‌های انقلاب و بعد از آن از بچه‌های انجمن اسلامی هنرستان بود و سخت شیفته امام و انقلاب، در حالی که برای گرفتن قرآن کریم به منزل دایی خود می‌رفت، هدف گلوله 2 نفر ازمنافقین کوردل قرار گرفته و به شهادت رسید.

شهید مجتبی آقایی، دوم فروردین ۱۳۳۲، در روستای دستجرد علیا از توابع شهرستان قزوین به دنیا آمد. تا پایان دوره متوسطه درس خواند و دیپلم گرفت. پاسدار بود. سال ۱۳۵۲ ازدواج کرد و صاحب دو پسر شد. سی ام مهر ۱۳۶۰، با سمت فرمانده عملیات در قزوین مورد سوء قصد گروه های ضد انقلاب قرار گرفت و بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید.

شهید حجت الاسلام سید مجتبی افضلی موسوی؛ از روحانیون مبارز و انقلابی استان قزوین که فعالیت‌های سیاسی و انقلابی را در راستای مبارزه با رژیم طاغوت و به ثمر نشستن انقلاب اسلامی دارد و در اسفند ماه سال 60 در اتوبان قزوین- کرج مورد اصابت گلوله منافقین قرار گرفت و به شهادت رسید.

شهید مصطفی حق‌شناس، ششم مهر ۱۳۲۴، در شهر قزوین به دنیا آمد. تا پایان دوره کاردانی در رشته عمران درس خواند. سرپرست کمیته انقلاب اسلامی بود. سوم شهریور ۱۳۶۱، در اراک توسط گروه‌های ضدانقلاب مورد سوءقصد قرار گرفت و بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید.

در ادامه اسامی و مشخصات دیگر شهدای ترور استان قزوین را به صورت اجمالی مطالعه می‌کنید؛

*شهید سید رضا موسوی
تولد: 7/1/1342
متأهل و دارای یک فرزند
شغل: عضو سپاه پاسداران
شهادت: 27/03/1364

*شهید حسین حاجی زاده
تولد: 5/8/1333
متأهل و دارای 4 فرزند
شغل: عضو سپاه پاسداران
شهادت: 27/03/1364

*شهید عبداله علمی نسب
تولد: 1/3/1332
متأهل و دارای 6 فرزند
شغل: راننده بسیجی
شهادت: 27/03/1364

*شهید حسین انصاری رامندی
تولد: 4/10/1332
متأهل و دارای 6 فرزند
شغل: عضو سپاه پاسداران
شهادت: 27/03/1364

*شهید محمود رحمانی
تولد: 1/10/1346
مجرد
شغل: کارگر بسیجی
شهادت: 27/03/1364

*شهید نوراله ایراندوست
تولد: 9/1/1321
متأهل و دارای 13 فرزند
شغل: کارگر بسیجی
شهادت: 27/03/1364

*شهید قاسم نقدی
تولد: 4/1/1341
شهادت: 14/7/1360
محل شهادت: قزوین، خیابان بوعلی
نحوه شهادت: اصابت گلوله منافقین
وضعیت تأهل: متأهل و دارای یک فرزند
شغل: پاسدار نیروی انتظامی

*شهید سید علی حصاری
تولد: 4/12/1341
شهادت: 26/6/1360
محل شهادت: قزوین، خیابان فردوسی
نحوه شهادت: اصابت گلوله منافقین
وضعیت تأهل: مجرد
شغل: عضو سپاه پاسداران

*شهید محمدعلی مشاطان
تولد: 21/2/1338
شهادت: 15/8/1360
محل شهادت: قزوین، خیابان منتظری
نحوه شهادت: اصابت گلوله منافقین
وضعیت تأهل: مجرد
شغل: عضو سپاه پاسداران

*شهید حسن محمدبیگی
تولد: 29/12/1324
شهادت: 24/6/1360
محل شهادت: تهران
نحوه شهادت: اصابت گلوله منافقین
وضعیت تأهل: متأهل و دارای 2 فرزند
شغل: پاسدار نیروی انتظامی

*شهید کرمعلی حسن رضایی
تولد: 20/1/1338
شهادت: 3/7/1360
نحوه شهادت: اصابت گلوله منافقین
وضعیت تأهل: متأهل و دارای یک فرزند
شغل: دانشجو
(تنها اولاد خانواده)

*شهید علی اعظم اسدی
تولد: 14/6/1331
شهادت: 15/6/1361
محل شهادت: تهران
نحوه شهادت: بمب گذاری منافقین
وضعیت تأهل: متأهل و دارای 4 فرزند
شغل: پاسدار نیروی انتظامی

*شهید بهزاد بهرامی
تولد: 8/9/1343
شهادت: 2/5/1360
محل شهادت: تهران- رفراندوم
نحوه شهادت: اصابت گلوله منافقین
وضعیت تأهل: مجرد
شغل: محصل بسیجی

كشور ما نیز همواره يكی از قربانيان ترورهای ناجوانمردانه بوده است، بنابراين دور از واقعيت نيست كه آمار شهدای مظلوم ترور در كشورمان همچنان رو به فزونی باشد، ایران اسلامی، قبل از پیروزی انقلاب تا زمان حاضر شهدای زیادی را با این نوع اقدام دشمن، تقدیم اسلام کرده است به طوری که تعداد شهدای ترور كشور از مرز 17 هزار نفر گذشته است. و آخرین بار هم در دی ماه سال 98 داغ ترور سردار سلیمانی و هم‌رزمانش بر دل تمام ملت‌های آزادی‌خواه نشانده شد.

همواره یکی از شگردهای استکبار جهانی، ترور شخصیت‌ها و ترور سیاسی است، هدف‌گیری دشمن هدف‌گیری هوشمندانه و درستی می‌باشد و دشمن قدر و ارزش کار این مردان بزرگ کشورمان را فهمیده‌ است؛ اما ما در برابر توطئه‌های دشمن، ناممکن‌ها را ممکن کردیم.

اگر چه شهدای اين آب و خاك همه مظلوم هستند اما مظلوميت شهداي ترور بيش از هر گروه ديگری از شهدا به چشم می‌آيد، این شهدای بزرگوار در راه اهداف بلند مردم و انقلاب از همه چیزشان گذشتند تا دشمنان را ناکام بگذارند.

شهدایی که به خاطر حضور ارزشمند خود در تمامی صحنه‌های انقلاب و دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی از سوی دشمنان انقلاب شناسایی و با عمل تروریستی منافقین به درجه رفیع شهادت نایل گردیدند.

انتهای پیام/ 1300

دیدگاه ها