پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

قدمت بالای بیمارستان‌ها پاسخگوی نیازهای مردم نیست/ کسب رتبه نخست در تولید تجهیزات مقابله با کرونا توسط قزوین
کد خبر: ۳۴۳۲۲۹ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۱۱ ساعت: ۸:۲ ↗ لینک کوتاه

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

قدمت بالای بیمارستان‌ها پاسخگوی نیازهای مردم نیست/ کسب رتبه نخست در تولید تجهیزات مقابله با کرونا توسط قزوین

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: استان قزوین با توجه به ویترین زیبای حوزه‌ی سلامت از زیرساخت‌های مناسبی برخوردار نیست و ما می‌بینیم که بیمارستان‌های سطح شهر با قدمت بالا دچار فرسودگی شده و پاسخگوی نیازهای مردمی نیستند.

فاطمه محمدبیگی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت صبح‌ قزوین؛ با اشاره به فعالیت کمیسیون بهداشت و درمان اظهار کرد: رسیدگی به امور بهداشت، درمان، امداد، بهزیستی، تامین‌اجتماعی، هلال‌احمر و بیمه‌های تامین اجتماعی از وظایف کمیسیون تخصصی بهداشت و درمان است که امور قانون‌گذاری و نظارت بر این امور نیز توسط همین کمیسیون انجام می‌شود.

وی افزود: قانون‌گذاری و نظارت بر امور تامین داروهای استاندارد و تجهیزات بهداشتی لازم، از دیگر وظایف کمیسیون بهداشت و درمان است که ما در سال جاری با توجه به شیوع کرونا به این نتیجه رسیدیم که تامین دارو‌ی استاندارد یک بحث کاملا استراتژیک است و باید در این خصوص یک برنامه‌ریزی جامع انجام شود که البته این مسئله مرهون ارتباط مفید با شرکت‌های تولید دارو و تجهیزات بهداشتی است.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس اذعان کرد: استان قزوین بخاطر همدلی مردم، مسئولین، نیروهای جهادی و نمایندگان مجلس توانست در بحث کرونا با پروتکل‌های تعیین شده توسط وزارت بهداشت اقدامات خوبی در راستای کسب‌ مجوزهای مربوطه در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دست بیاورد که ماحصل این همدلی‌ها به کسب رتبه اول کشوری استان قزوین در بحث جهش تولید تجهیزات مقابله با کرونا منتهی شد.

این مقام مسئول ابراز کرد: بسیاری از شرکت‌هایی که ما را در بحث تولید تجهیزات مقابله با کرونا همراهی کردند شرکت‌های دانش‌بنیان بودند که ما در تلاشیم با تدوین قوانین در مجلس زمینه‌ی پرداخت تسهیلات یا با رفع موانع کاری این شرکت‌ها زمینه‌ی فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان را فراهم کنیم و با این کار در راستای افزایش چرخه‌ی تولید و اشتغال گام برداریم.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس یازدهم عنوان کرد: با توجه به ظرفیت خوب استان درخصوص صنعت تولید دارو، تجهیزات و شرکت‌های دانش‌بنیان جای خالی دانشکده‌ی داروسازی برای تامین نیروهای داروساز متخصص در استان به خوبی احساس می‌شود.

جای خالی دانشکده‌ی داروسازی در استان

وی گفت: دانشگاه‌های فعلی با توجه به شرایط جمعیتی و صنعت پاسخگوی نیاز تامین نیروهای متخصص داروساز نیستند که ما در تلاشیم طی چهار سال زمان خدمت خود شرایط ایجاد یک دانشکده در استان را فراهم کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به عدم وجود زیرساخت‌های مناسب بهداشت و درمان در استان بیان کرد: استان قزوین با توجه به ویترین زیبای حوزه‌ی سلامت از زیرساخت‌های مناسبی برخوردار نیست و ما می‌بینیم که بیمارستان‌های سطح شهر با قدمت بالا دچار فرسودگی شدند و پاسخگوی نیازهای مردمی نیستند.

وی ادامه داد: تنها بیمارستان بروز استان بیمارستان ولایت است و این درحالی است که بیمارستان‌هایی مانند بیمارستان کوثر که در فرزندآوری نقش بسزایی دارند و یا بیمارستان قدس که در حوزه‌ی تخصصی کودک فعالیت می‌کند از ظرفیت‌های خوبی برخوردار نیستند.

محمدبیگی تصریح کرد: در تلاشیم تا طی سال‌های آتی از طرح‌های ملی برای تکمیل پروژه‌های بیمارستانی و تاسیس بیمارستان جدید استفاده کنیم.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس با اشاره به اجرای طرح پرداخت تسهیلات برای فرزندآوری عنوان کرد: برخلاف تصور عام افزایش جمعیت ارتباط بسزایی در شکوفایی اقتصاد دارد و می‌توان گفت شکوفایی اقتصاد در دست جمعیت است؛ چنانچه می‌بینیم کشورهایی نظیر چین با توجه به جمعیت بالا چطور در چرخه‌ی اقتصاد مشغول فعالیت هستند.

27 درصد از درآمد مردم صرف بیمه می‌شود

وی ادامه داد: با توجه به تاکیدهای رهبر معظم انقلاب به بحث فرزندآوری در تلاشیم تا از دو راه در این مسئله ورود پیدا کنیم اولین مسئله از حوزه بحث تکریم مادر و همسر و دومین مسئله پرداخت تسهیلات، یارانه و مرخصی‌های مربوط به مبحث فرزند آوری است که درصورت تصویب برای اولین بار طرح تکریم مادران و همسران در کشور اجرا می‌شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: ما در تلاشیم تا بتوانیم قوانین مناسبی در حوزه‌ی جمعیت و خانواده از جمله حق بیمه برای زنان خانه‌دار، حق اولاد، پاداش‌ برای فرزندآوری و فرزندپروری را در مجلس به تصویب برسانیم.

وی افزود: مشوق‌های اقتصادی باید زمینه‌ی تشویق مردم به فرزندآوری باشند و مسائلی همچون اهدای پاداش، یارانه، مرخصی و مزایای ویژه برای خانواده‌ها در راستای تحقق قرار بگیرند؛ همچنین قوانینی مانند مرخصی‌های 9 ماهه‌ی مادران باید ضمانت اجرایی داشته باشد.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم با اشاره به خارج شدن بیشتر داروها از حوزه‌ی بیمه عنوان کرد: متاسفانه امروز شاهد آن هستیم که 27 درصد از درآمد مردم صرف بیمه می‌شود و این درحالی است که بیشتر داروهای درمانی از ذیل دفترچه‌های بیمه خارج شده‌است.

وی در پایان گفت: با توجه به عدم توجه بیمه به اقلام دارویی و عدم کاربرد دفترچه‌ی بیمه یکی از عملکردهای مجلس یازدهم گره‌گشایی از این مسائل خواهد بود.
انتهای پیام/3003

دیدگاه ها