۱۴/صفر/۱۴۴۳

-

۱۴۰۰/۰۶/۳۰ سه شنبه

صبح قزوین خروج بی‌ضابطه دام از قزوین ممنوع است/ برخورد قاطع با متخلفان
خروج بی‌ضابطه دام از قزوین ممنوع است/ برخورد قاطع با متخلفان
کد خبر: ۳۴۲۶۲۹ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۳/۱۳ ساعت: ۱۰:۱۷ ↗ لینک کوتاه

دادستان مرکز استان:

خروج بی‌ضابطه دام از قزوین ممنوع است/ برخورد قاطع با متخلفان

دادستان عمومی و انقلاب قزوین از ممنوعیت خروج بدون مجوز دام و برخی اقلام استراتژیک کشاورزی از جمله گندم و برخورد قاطع با متخلفان خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، محمد قاسمی صبح امروز(سه‌شنبه) در اولین نشست شورای مسئولان قضایی استان که در اداره‌کل تعزیرات حکومتی قزوین برگزار شد، اظهار کرد: فرهنگ و اقتصاد همواره مورد توجه و از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب بوده و هست و در پیام ایشان برای آغاز بکار مجلس یازدهم نیز به این دو مورد اشاره و تاکید شده است.

وی افزود: اما آنچه که حائز اهمیت است، توجه و اهتمام تمامی دستگاه‌ها و نهادها برای بهبود و ارتقاء این دو مقوله است و باید به فراخور وظایف و تکالیف سازمانی، در این راستا حرکت شود و یقیناً تحقق آن، ما را به اهداف مورد نظر حاکمیت و اعتلای نظام سوق خواهد داد.

قاسمی در ادامه به اهمیت تکریم ارباب رجوع در دستگاه‌ها اشاره کرد و افزود: امروزه بیشترین نارضایتی مردم در مراجعه به دستگاه‌ها، از حیث نحوه برخورد و رفتار با آنها است، به همین دلیل کاهش نارضایتی‌ها و تکریم ارباب رجوع باید مورد توجه مدیران ارشد هر دستگاه قرار گیرد و شخصاً نسبت به اجرای دقیق آن در مجموعه تحت مدیریت، نظارت داشته باشد و این موضوع از برنامه‌های راهبردی ریاست قوه قضائیه هم بشمار می‌رود.

مبارزه با فساد ابتدا باید از درون دستگاه‌ها آغاز شود

دادستان قزوین بیان کرد: فساد ستیزی و مبارزه با فساد ابتدا باید از درون دستگاه‌ها آغاز شود و سپس در سطح جامعه اجرایی شود و اگر هرچقدر بتوانیم در کشف، شناسایی و برخورد با گلوگاه‌های فساد و تخلفات درون سازمانی در راستای پیشگیری از وقوع جرم، موفق عمل کنیم، قطعا اعتماد عمومی نسبت به آن مجموعه بیشتر جلب خواهد شد.

این مقام قضایی استان اذعان کرد: اداره کل تعزیرات حکومتی استان در بحث پیشگیری از کرونا، کنترل و نظارت بر بازار، گشت‌های مشترک و برخورد با متخلفان عملکرد خوب و قابل تقدیر دارد، اما ظرفیت‌ها و عده و عُده این سازمان محدود است، به همین خاطر دستگاه‌های مختلف بخصوص در حوزه اصناف باید اقدامات نظارتی خود را تشدید کنند و از آن غافل نشوند و قبل از وقوع جرم و تخلف ورود کرده و جلوگیری کنند.

قاسمی در ادامه راه‌اندازی قریب الوقوع اداره تعزیرات حکومتی در شهرستان البرز با توجه به تولیدی و صنعتی بودن این شهرستان را در راستای پیشگیری از وقوع جرم، کشف تخلف، تسریع در رسیدگی‌ها، نظارت‌های مستمر و دقیق و کاهش اطاله دادرسی ضروری دانست.

دادستان مرکز استان قزوین قاچاق را یکی از موانع مهم تحقق رونق و جهش تولید دانست و تاکید کرد: قاچاق و خروج بدون ضابطه دام و برخی اقلام کشاورزی از کشور، یکی از برنامه‌های دشمن برای ضربه زدن به اقتصاد داخلی و معیشت مردم، طی سال‌های گذشته بود و در مقاطعی با کمبود و یا افزایش قیمت بی‌رویه برخی کالاها مواجه بودیم که با ورود به موقع دستگاه‌های نظارتی در تمامی استان‌ها، از این نقشه شوم دشمن نیز جلوگیری شد.

وی اظهار کرد: با توجه به تدابیر اندیشیده شده، خروج بدون مجوز دام از استان قزوین ممنوع است و افراد برای جابجایی دام می‌بایست با ارائه مستندات، مبدا و مقصد انتقال را مشخص و سپس اقدام به اخذ مجوز لازم از سوی دستگاه‌های متولی از جمله سازمان جهاد کشاورزی و اداره‌کل دامپزشکی کنند و خروج بدون مجوز، از مصادیق قاچاق خواهد بود و این موضوع شامل کالاهای استراتژیک کشاورزی از جمله گندم نیز می‌شود.

راه‌اندازی اداره تعزیرات حکومتی در شهرستان البرز

قاسمی اعلام کرد: در راستای پیشگیری از وقوع جرم و همچنین جلوگیری از خروج دام و برخی اقلام کشاورزی و با توجه به تهمیدات اندیشیده شده در استان، دادستانی، تعزیرات حکومتی، نیروی انتظامی، سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل دامپزشکی طرح‌ها و برنامه‌های متعددی را در دست اقدام دارند.

وی عنوان کرد: دستگاه قضایی در صورت وقوع هرگونه جرم و تخلف در این حوزه، با متخلفان بدون اغماض و قاطعانه برخورد خواهد کرد و با کسانی که با اقدامات منفعت طلبانه، معیشت مردم را تحت الشعاع قرار می‌دهند، تعارف نخواهیم داشت.

دادستان قزوین با گلایه از وضعیت انبارهای استان، گفت: متاسفانه وضعیت نظارت بر انبارهای استان مطلوب نبوده و برخی انبارها به صورت غیررسمی فعالیت دارند و به سامانه جامع انبارهای کشور نیز متصل نیستند که همین موضوع امکان وقوع تخلف از جمله احتکار کالا و اقلام ضروری را افزایش می دهد.

وی تصریح کرد: باید توسط دستگاه‌های مربوطه، کلیه انبارهای استان شناسایی و در سامانه ثبت شود، تا نظارت دقیقی نسبت به فعالیت آنها صورت گیرد و در صورت شناسایی انبار متخلف، دستگاه متولی به دلیل کوتاهی در اقدامات نظارتی خود، باید پاسخگو باشد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین بیان کرد: گزارشات و آمارهایی که مسئولان مربوطه از وضعیت بازار بخصوص قیمت کالاها در نشست‌ها ارائه می دهند، نشان دهنده وضعیت مطلوب بازار است که با رصد میدانی قیمت‌ها در بازار، شاهد مغایرت آن با آمارهای اعلامی از سوی مسئولان متولی هستیم و همین موضوع، عدم نظارت دقیق و مستمر و همچنین غفلت و کوتاهی دستگاهای متولی را نشان می‌دهد که اصلا قابل اغماض نیست.

قاسمی در پایان تاکید کرد: در بحث کنترل بازار، اقدامات سلبی و برخوردی ضروری است و بازدارنده خواهد بود، اما تبیین اقدامات پیشگیرانه از سوی دستگاه‌های متولی از جمله سازمان صمت، تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف و اتحادیه‌ها موثرتر خواهد بود و این موضوع باید در دستور کار قرار گیرد و اقدامات پیشگیرانه خیلی کم هزینه‌تر و البته کارسازتر خواهد بود.

انتهای پیام/7003

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین