پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

اشتباهات نمایندگان دوره دهم، مجلس را از راس امور خارج کرد/ خدمتگذاری و مطالبه‌گری باید اولویت یک نماینده باشد
کد خبر: ۳۴۲۵۱۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۳/۷ ساعت: ۱۱:۴۷ ↗ لینک کوتاه

نمایندگان استان قزوین در دوره یازدهم مجلس می‌گویند:

اشتباهات نمایندگان دوره دهم، مجلس را از راس امور خارج کرد/ خدمتگذاری و مطالبه‌گری باید اولویت یک نماینده باشد

نمایندگان استان قزوین در دوره یازدهم مجلس از رسالت‌های مجلس و ارزیابی عملکرد نمایندگان دوره دهم گفتند.

 
به گزارش خبرنگار سیاسی صبح قزوین؛ انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی در فاصله یک سال پس از پیروزی انقلاب، در روز ۲۴ اسفند ۱۳۵۸ برگزار شد و در این انتخابات حدود ۱۱ میلیون نفر رای دادند و اولین دوره مجلس شورای اسلامی در هفتم خرداد ماه ۱۳۵۹ افتتاح شد.

مجلس مظهر حکومت مردمی (مردم‌سالاری دینی) و اداره‌کننده حقیقی کشور است و جایگاه و مسیر حرکت دولت و ملت را مشخص می‌کند و همچنین مظهر خواسته‌های مردم در زمینه سیاست‌های گوناگون چه داخلی و چه خارجی است.

امروز 7 خرداد 1399 مصادف با سالروز افتتاح اولین دوره مجلس شورای اسلامی به گفتگو با سه نفر از نمایندگان مجلس یازدهم در رابطه با ارزیابی عملکرد مجلس دهم و رسالتی که مجلس یازدهم باید داشته باشد، پرداختیم؛

روح الله عباسپور در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی صبح قزوین؛ درباره رسالت مجلس و هدف آن اظهار کرد: رسالت مجلس قانون‌گذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون است؛ مجلس وظیفه ریل گذاری دارد تا قطار اجرایی دولت، حرکت کند.

وی افزود: مجلس باید در حوزه نظارت، دقیق باشد تا مجریان قانون از ریل قانون‌گذاری خارج نشوند؛ چراکه رسالت مجلس همان ماموریتی است که قانون اساسی تصویب کرده است.

نماینده مردم آوج و بوئین زهرا در دوره یازدهم مجلس ادامه داد: در بحث رای اعتماد به دولت، مجلس در راس همه امور قرار دارد و اگر مجلس یازدهم قصد دارد که عمل مثبت و صحیحی انجام دهد، لازمه‌اش این است که به اولویت‌های کشور توجه کند.

عباسپور تاکید کرد: امروزه مسائل و مشکلات بسیاری در جامعه وجود دارد و راه رهایی از این مشکلات، توجه به موضوع گام دوم انقلاب است؛ پیگیری برنامه‌های اعلامی از سوی مقام معظم رهبری؛ مانند سند تحول آموزش و پرورش و موضوع اقتصاد مقاومتی از جمله مواردی است که مجلس باید در این مسئله، نسبت به مطالبات مردم و رهبری، جدی‌تر عمل کند.

نماینده مردم آوج و بوئین زهرا در مجلس گفت: امروزه که مشکلات مردم در حوزه معیشت و اقتصاد گره خورده است؛ باید مجلس ورود پیدا کند و سه کار اساسی و مهم از جمله رونق تولید، جهش تولید و اجرای بهتر اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کند.

عباسپور با توجه به شعار سال 99 اذعان کرد: مجلس در سال جهش تولید باید قوانینی که می‌تواند در حوزه تسهیل بازار کسب و کار، گره‌گشا باشد را تصویب کند؛ مجلس باید در بحث قانون‌های تصویب شده با موضوع مطالبات مردم، نظارت دقیق و جدی‌تری داشته باشد.

وی درباره ضعف‌های مجلس دوره دهم، عنوان کرد: یکی از ضعف‌های مجلس دوره قبل این است که در تولید قانون بسیار ورود پیدا کرده اما به موضوع نظارت بر حسن اجرای قانون توجه جدی نداشته است؛ مجلس دهم در ماموریت خود از جمله مطالبه از دولت و اجرای قوانین تصویب شده به طور جدی عمل نکرده است.

عباسپور گفت: مجلس دهم نسبت به مطالبات مردم اولویت‌بندی نکرده بود که باید ابتدا به چه کارهایی بپردازد؛ چراکه اگر مجلس درست به وظیفه خود عمل کند؛ مطمئنا دولت‌ها قانونمند خواهند شد و نسبت به وظیفه خود دقیق‌تر عمل خواهند کرد.

در ادامه به سراغ مصاحبه با نماینده منتخب مردم قزوین، البرز و آبیک در دوره یازدهم مجلس رفتیم؛

فاطمه محمدبیگی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی صبح قزوین؛ درباره رسالت و هدف مجلس اظهار کرد: همان طور که امام خمینی(ره) فرمودند؛ مجلس در راس امور است. ما در تمامی فعالیت‌هایی که در کشور رقم خواهد خورد، نظر مجلس را یک نظر اساسی و کلیدی می‎دانیم چراکه مجلس ریل‌گذار حرکت دولت‌ها است.

وی افزود: چشم‌اندازهایی که مجلس به شکل قوانین تنظیم و تصویب می‌کند یا برخی از سیاست‌های کلی کشور و نظام که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ می شود باید در دایره قانون‌گذاری تبدیل به قوانین شود.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس یازدهم ادامه داد: مجلس به این دلیل که در تدوین چشم‌انداز برنامه‌های پیشرفت و الگوهای توسعه بسیار نقش کلیدی دارد، از این رو در تصویب توافق‌نامه‌های بین‌المللی، پیوستن به کمیسیون‌های بین‌المللی و تصمیم‌های مهم ملی نیز نقش آفرینی می‌کند؛ بنابراین مجلس می‌تواند مسیر کشور را تعیین و پایه‌گذاری کند.

محمدبیگی تاکید کرد: نمایندگان مجلس، نمایندگان مردم هستند و جنبه مردمی بودن در مجلس شورای اسلامی باعث شده که ارزش مجلس بسیار ارزشمند باشد؛ نمایندگان وظیفه دارند که از سوی مردم، در مجلس سخن بگویند و پیشنهادات، نظرات و مشکلات مردم را به مسئولین و قوای دیگر منعکس کنند.

نماینده مردم قزوین در مجلس گفت: مجلس شورای اسلامی در جایگاه یکی از سه قوای اداره‌کننده کشور قرار دارد و با توجه به این که مجلس جنبه نظارتی هم دارد، یک نماینده می‌تواند ناظر تمام فعالیت ارگان‌ها باشد. لذا اگر مجلس با پاکدستی، شفافیت و صلابت عمل کند، می‌تواند از بروز فسادهای اداری، اقتصادی و اجتماعی جلوگیری کند.

محمدبیگی عنوان کرد: مجلس می‌تواند در هماهنگی با قوای سه گانه در وضعیت بحرانی کشور، نقش خود را به درستی ایفا و کنترل کند.

وی درباره ارزیابی مجلس دوره دهم، تاکید کرد: نمایندگان مجالس گذشته زحمات بسیاری کشیدند اما همان طور که فعالیت‌های خوبی را انجام دادند، برخی از فعالیت‌های مجالس گذشته ناموفق بوده و با شکست مواجه شده است که همین موضوع در دوره‌های اخیر باعث افت سطح و شان مجلس و نمایندگان شده است که امیدواریم در این دوره جبران شود.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس ادامه داد: در مجلس دهم متاسفانه شاهد بروز مواردی از فساد مالی، فتنه، موارد اخلاقی، رانت و برخی دیگر از جریانات بودیم که باعث شد مجلس از راس امور خارج شود و متاسفانه حضور کمتر مردم در انتخابات اخیر نسب به انتخابات دوره‌های گذشته هم به دلیل عملکرد ضعیف نمایندگان بوده است.

محمدبیگی گفت: امیدوارم که به زودی شاهد مجلسی پویا، قوی و کارآمد باشیم و همچنین امیدوارم که ما بتوانیم سطح اعتماد مردم را به مجلس بالا ببریم تا شاهد ارتقاء شان نمایندگی و مجلس باشیم.

وی بیان کرد: حکومت مردم سالاری دینی نیازمند نمایندگانی از جنس خود مردم، با تلاش برای مردم و با روحیه خدمتگذاری و جهاد برای رضای خدا است.

در پایان به گفت‌وگو با دیگر نماینده منتخب مردم قزوین، البرز و آبیک در دوره یازدهم مجلس پرداختم؛

لطف الله سیاهکلی مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی صبح قزوین؛ درباره رسالت و هدف مجلس اظهار کرد: مجلس ریل‌گذار در حوزه‌های اجرایی است و همه زمامداران باید براساس ریلی که مجلس در باب قانون‌گذاری تعیین می‌کند، حرکت کنند.

وی افزود: نظم هیئت اجرایی کشور با مجلس است و قانون‌گذاری به دلیل اهمیت و تاثیر بر زندگی همه کسانی که ذیل یک حکومت در یک کشور زندگی می‌کنند، نیز تنظیم می‌شود و وضع قانون از ظرافت‌هایی است که نمایندگان باید به کار گیرند تا جامعه از یک نظم همگانی برخوردار باشد.

نماینده مردم قزوین در دوره یازدهم مجلس بیان کرد: مجلس نباید قانون گذاری را ذیل ریاست تعریف کند یا با قانون کار سیاسی انجام دهد. قانون باید در یک بستر منطقی و عقلانی براساس پاسخگویی به نیاز جامعه باشد، اگر ما در وزن قانون سیاسی عمل کنیم و همه قوانین را سیاسی تصویب کنیم، مشکلات بسیاری ایجاد خواهد شد.

وی تاکید کرد: ضعف مجلس دهم این بود که بخشی از امور را همچون قیمت‌گذاری بنزین را به دولت واگذار کرد و مهمترین مشکل این بود که بخشی از وظایف مجلس از خود مجلس فاصله گرفته بود؛ دومین مطلب این است که مجلس دوره دهم باید در حوزه نظارت کمی دقت بیشتری می‌کرد تا مدیران در اجرای قانون و وظایف خود به درستی عمل کنند.

سیاهکلی مرادی ابراز کرد: دولت برای نظم و راهبرد خود از مجلس کمک می‌گیرد، چراکه مجلس به دولت اعتبار و مسئولیت می‌بخشد. مجلس باید دقیق باشد تا دولت را در انجام وظایف یاری و هدایت کند و همچنین در جایی که دولت‌مردان سهوی یا عمدی کم‌کاری دارند باید مجلس نظارت قوی داشته باشد.

انتهای پیام/ 1700

دیدگاه ها