پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

دست‌سازه‌های چرمی، اشتغال خانگی را برایم رقم زد/ اقتصاد مقاومتی هیچ مرزی نمی‌شناسد
کد خبر: ۳۴۲۴۶۳ نویسنده: زهرا صلواتی تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۳/۵ ساعت: ۱۱:۴۹ ↗ لینک کوتاه

بانوی هنرمند قزوینی:

دست‌سازه‌های چرمی، اشتغال خانگی را برایم رقم زد/ اقتصاد مقاومتی هیچ مرزی نمی‌شناسد

بانوی هنرمند قزوینی گفت: دوره‌های چرم دوزی علاوه بر ایجاد سرگرمی در افراد علاقه‌مند، امکان توسعه و اشتغال زایی را هم برای آنها رقم خواهد زد و امروزه بسیاری از بانوان می‌توانند از این طریق ایجاد اشتغال و درآمد کنند که در راستای اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش خبرنگار فرهنگ‌ و هنر صبح قزوین؛ وقتی صحبت از اشتغال بانوان به میان می‌آید، فعالیت زنان کارمند به ذهن متبادر می‌شود، در حالی که بالاترین میزان اشتغال به زنان روستایی و خوداشتغال و کارآفرین شهری اختصاص دارد.

بسیاری از بانوان امروزه با ایجاد نوآوری و خلاقیت، اقدام به ایجاد مشاغل متنوع خانگی کرده‌اند که در این زمینه هم از ظرفیت فضای مجازی بسیار بهره برده و در این بستر اقدام به عرضه محصولات و تبلیغ آن می‌کنند؛ از طرفی هم با توجه به تغییر سبک زندگی در جامعه و روی آوردن به کسب و کارهای مجازی، مردم استقبال خوبی از خرید و فروش کالا در فضای مجازی و مشاغل در این فضا دارند.

زهرا صلواتی بازنشسته فرهنگی، متولد سال ۱۳۴۳ است که اکنون اقدام به دوخت و فروش محصولات چرمی کرده است.

این بانوی هنرمند قزوینی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ‌ و هنر صبح قزوین، درباره فعالیت‌های هنری خود اظهار کرد: از کودکی به کارهای هنری علاقه داشتم و از ۱۸ سالگی به صورت حرفه‌ای خیاطی و گلسازی را آموختم.

وی افزود: سال‌ها به شغل شریف معلمی مشغول بودم اما زمانی که بازنشسته شدم برای پرکردن اوقات فراغت خود، بیکار ننشستم و به کارهای هنری روی آوردم و با این کار توانستم از زمان‌های خالی خود، استفاده بهینه را ببرم.

این بانوی هنرمند قزوینی ابراز کرد: انگیزه‌ام برای شروع کار هنری، پرکردن اوقات فراغت با شغلی که هم سرگرمی و هم منبع درآمد باشد، بود.

صلواتی با اشاره به تامین هزینه مواد اولیه بیان کرد: به دلیل اینکه خرید وسایل مورد نیاز چرم دوزی در قزوین نسبتا هزینه بیشتری در بر دارد، لذا وسایل مورد نیاز را از تهران تهیه می‌کنم تا سود بیشتری برایم داشته باشد.

این بازنشسته فرهنگی ادامه داد: فعلا به تنهایی در منزل کار می‌کنم اما اگر حمایت خوبی از فعالان صنایع دستی شود و بتوانم کارگاهی راه‌اندازی کنم، افراد دیگری را هم مشغول به کار خواهم کرد.

وی تاکید کرد: از آنجایی که به کارهای هنری علاقه دارم، خانواده مخالفتی با کارم ندارند؛ همچنین در کنار چرم دوزی برای رشته‌های هنری مانند نقاشی روی پارچه و ترمه دوزی از فنی و حرفه‌ای مدرک دریافت کرده‌ام.

صلواتی عنوان کرد: در ایام عید که گردشگران به شهر قزوین سفر می‌کنند؛ فروش کارهای چرم نسبت به زمان‌های دیگر بسیار بیشتر می‌شود؛ برای فروش کارهایم معمولا یا در نمایشگاه‌های صنایع دستی شرکت می‌کنم یا اینکه کارهای هنری خود را به فروشگاه‌های سطح شهر عرضه می‌کنم.

این بازنشسته فرهنگی تصریح کرد: اگر حمایت خوبی از ما بانوانی که اقدام به ایجاد مشاغل خانگی کرده‌ایم، شود و بتوانیم کارگاه بزنیم حتی می‌توانیم کلاس آموزش‌های چرم دوزی هم برگزار کنیم.

وی تاکید کرد: دوره‌های چرم دوزی علاوه بر ایجاد سرگرمی در افراد علاقه مند، امکان توسعه و اشتغال زایی را هم برای آنها رقم خواهد زد. چراکه امروزه بسیاری از بانوان خانه‌دار یا علاقه‌مند به کارهای هنری می‌توانند از این طریق ایجاد اشتغال و درآمد کنند که در راستای اقتصاد مقاومتی است.

صلواتی در پایان تاکید کرد: جوانان بدانند که نباید بیکار بنشینند و با استفاده از فکر و علایقی که دارند، برای خودشان یک کار جدید ابداع کنند تا صرفا به مشاغل اداری وابسته نباشند.

انتهای پیام/۱۷۰۰

دیدگاه ها