پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

احداث بیمارستان‌های صحرایی با بیش از ۷۵۰۰ تخت بستری و نقاهتگاهی
کد خبر: ۳۴۱۰۲۳ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱/۵ ساعت: ۲۱:۱۵ ↗ لینک کوتاه

پشتیبانی سپاه از جبهه ملی مقابله با کرونا ادامه دارد؛

احداث بیمارستان‌های صحرایی با بیش از ۷۵۰۰ تخت بستری و نقاهتگاهی

از زمان شیوع کرونا در کشور تاکنون، نیروی زمینی سپاه پاسداران با احداث و تجهیز بیمارستان های صحرایی در نقاط مختلف کشور در امدادرسانی و درمان بیماران مبتلا به کرونا به یاری دستگاه‌های دیگر شتافته‌ است.

به گزارش سرویس اجتماعی صبح قزوین؛ با شیوع بیماری کرونا در ایران، سپاه پاسداران نیز با همه تجهیزات و در بالاترین سطح امدادرسانی برای کمک به درمان بیماران مبتلا به کرونا، علاوه بر حضور در عرصه‌های تولید و توزیع اقلام بهداشتی نظیر ماسک و مواد بهداشتی و کمک به ضدعفونی معابر و اماکن در شهرهای مختلف کشور، اقدام به راه‌اندازی بیمارستان‌های صحرایی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بیشترین تجهیزات و امکانات مدرن کرده است.

تاکنون چندین بیمارستان صحرایی در 19 استان کشور با بیش از هفت هزار و 500 تخت بستری و نقاهتگاهی به بهره‌برداری رسیده و تعدادی دیگر نیز در دست احداث است. 

علاوه بر این، بهیاران و پرستاران سپاه نیز به منظور مقابله با ویروس کرونا در بیمارستان‌های مختلف سراسر کشور امدادرسانی می‌کنند.

در تهران، دانشگاه بقیه‌الله همزمان با بحران کرونا مشغول ارائه خدمات بوده، همچنین تمام مراحل تبدیل وضعیت، جابجایی وسایل، تجهیز و آماده‌سازی و تحویل پارکینگ‌های طبقاتی این بیمارستان برای تبدیل به نقاهتگاه بیماران کرونایی ظرف 42 ساعت انجام شد، این نقاهتگاه با ظرفیت 300 تخت مشغول ارائه خدمات است.

در قم نیز بیمارستان سیار سپاه با ظرفیت 800 تخت بستری و نقاهتگاهی در مجتمع یاوران مهدی (عج) راه‌اندازی شده است.

همچنین، در گیلان بیمارستان سیار نیروی دریایی سپاه با ظرفیت 120 تخت در محوطه بیمارستان رازی رشت به بهره‌برداری رسیده است.

علاوه بر این، در گلستان بیمارستانی با ظرفیت 350 تخت‌خواب، در کاشان، بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا(س) به استعداد 150 تخت‌خواب، در خراسان رضوی و شهر مشهد بیمارستانی با ظرفیت 200 تخت‌خواب و نقاهتگاه 400 تخت‌خوابی، در مازندران (شهرهای بابل و و قائمشهر) نقاهتگاه به ظرفیت 390 تخت ایجاد شده است.

سپاه امیرالمومنین(ع) ایلام همزمان با ستاد پیشگیری از کرونا به ریاست استاندار اقدام به ایجاد قرارگاه شفا کرده است و همسو با دستورات ستاد استانی مصوبه های مشابه نظامی را به ریاست فرمانده سپاه استان اجرا می ‌کند.

از ابتدای شیوع بیماری کرونا در ایلام تاکنون دو پزشک متخصص و چهار پرستار در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفته‌اند و همچنین بخشی از نیروهای درمانی، حراست و مدیریت نقاهتگاه 200 تختخوابی سالن ورزشی شهدای قلاویزان هم توسط سپاه تامین شده است.

در استان خراسان شمالی سپاه تعداد 100 تخت بیمارستانی و 120 دست پتو و تشک بیمارستانی به بیمارستان امام حسن بجنورد که محل استقرار بیماران کرونایی است تحویل داده است.

از طرفی در محل نمایشگاه بین المللی بجنورد محوطه ای به ظرفیت 100 تخت به عنوان نقاهتگاه (در صورت افزایش تعداد بیماران) در نظر گرفته شده است.

در آذربایجان غربی نیز بیمارستانی با 200 تخت بستری افتتاح شده و بیمارستان دیگری به استعداد 120 تخت در حالت آماده باش قرار گرفته است.

در استان آذربایجان شرقی بیمارستان شهید محلاتی سپاه 50 درصد ظرفیت خود را در اختیار بیماران کرونایی قرار داده است.

همچنین 150 تخت نقاهتگاهی هم در تبریز آماده شده تا بیماران بعد از ترخیص از بیمارستان، مدتی در این نقاهتگاه دوره نقاهت را پشت سر بگذارند.

از سوی دیگر، 50 درصد از ظرفیت بیمارستان شهید محلاتی سپاه هم در آمل برای کمک به بحران کرونای مازندران اعزام شدند و ظرفیت درمانگاه‌های سپاه در هشت شهرستان استان نیز در اختیار تشخیص و درمان کرونا قرار گرفته است.

یک بیمارستان صحرایی با ظرفیت 150 تخت و در شهر تبریز توسط نیروی زمینی سپاه برای مقابله با ویروس کرونا مستقر شده است.

همچنین در استان خوزستان بیمارستانی با 100 تخت بستری، استان کرمان نقاهتگاهی به استعداد 83 تخت، در استان سیستان و بلوچستان و شهر زاهدان بیمارستان و نقاهتگاه نیروی زمینی سپاه به استعداد 100 تخت راه اندازی شده است. 

در استان کرمانشاه نیز یک بیمارستان صحرایی به استعداد 100 تخت توسط بیمارستان امام حسین (ع) نیروی زمینی سپاه راه‌اندازی شده است.

نخستین نقاهتگاه شهدای جامعه پزشکی استان یزد نیز به همت سپاه الغدیر و با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی با ظرفیت 60 تخت آغاز بکار کرد و بیماران دوران نقاهت را بعد از بیمارستان در این مکان طی می‌کنند.

در استان چهارمحال و بختیاری ساختمان کمیته امداد امام خمینی (ره)این استان که پیش از این خوابگاه دانش‌آموزی بوده به همت سپاه و با ظرفیت 50 تخت جهت نقاهتگاه آماده سازی شده است.

در استان اردبیل هم دو نقاهتگاه توسط سپاه احداث شده است؛ نقاهتگاه شهید پیرزاده با 150 تخت و همچنین نقاهتگاه دیگری با ظرفیت 150 تخت در مجتمع آموزشی، فرهنگی و ورزشی حضرت ابوالفضل علیه السلام.

 در استان قزوین نیز نیروی زمینی سپاه بیمارستان 45تخت‌خوابی صحرایی این استان را تجهیز کرد.

شایان ذکر است در شهرها و استان‌های دیگر کشور نیز در مجموع نزدیک به سه هزار تخت بیمارستانی و نقاهتگاهی برای بیماران کرونایی در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/۲۰۰۲

دیدگاه ها