پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

ثبت اطلاعات در سامانه الکترونیکی "سلامت" ضروری است/ فقط ۲۵درصد قزوینی‌ها وارد این سامانه شده‌اند
کد خبر: ۳۴۰۸۹۹ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ ساعت: ۱۰:۲۷ ↗ لینک کوتاه

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان قزوین:

ثبت اطلاعات در سامانه الکترونیکی "سلامت" ضروری است/ فقط ۲۵درصد قزوینی‌ها وارد این سامانه شده‌اند

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان قزوین گفت: ثبت اطلاعات تمام هم استانی‌ها در سامانه غربالگری الکترونیکی "سلامت" در راستای رصد سریع و کامل استان و شناسایی افراد مشکوک ضرورت دارد.

دکتر علیرضا مهرعلیان در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت صبح قزوین؛ درباره وضعیت بیماری کرونا در استان قزوین و تدابیر اتخاذ شده در این حوزه اظهار کرد: سامانه salamat.gov.ir توسط وزارت بهداشت برای غربالگری و مراقبت کرونا جدید طراحی شده و از هم استانی‌ها درخواست داریم همچون سایر استان‌ها به طور گسترده به این سامانه مراجعه و اطلاعات خود را ثبت کنند.

وی ادامه داد: با مراجعه به این سامانه پرسش نامه‌ای در اختیار فرد قرار می‌گیرد که با تکمیل آن پیامکی به شخص ارسال شده و فرد بیمار‌، مشکوک و یا سالم تلقی می‌شود و درصورت نیاز افراد به مراکز جامع سلامت شهری یا نزدیک‌ترین مرکز بهداشت ارجاع داده می‌شوند.

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان قزوین ابراز کرد: در مرحله بعدی مراقبین سلامت اطلاعات تکمیلی را دریافت و درصورت نیاز مراجعات بعدی را تنظیم و فرد را برای بررسی بیشتر به پزشک ارجاع داده تا معاینات، آزمایش و حتی اگر لازم بود تجویز دارو و مراجعه به بیمارستان و اقدامات بیشتر برای آن‌ها انجام شود.

وی افزود: ما در این راستا به همکاری عمومی مردم نیاز داریم، در سایر استان‌ها از جمله زنجان و گیلان همکاری خوبی در این زمینه صورت گرفته است، اما در قزوین این اقدام کمرنگ بوده و صرفا 20 تا 25 درصد از هم استانی‌ها اطلاعات خود را در سامانه ثبت کرده‌اند.

این مقام مسئول با بیان فواید مراجعه به سامانه سلامت گفت: آگاهی از شرح حال خود و عدم مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها و مدیریت و غربالگری دقیق از جمله مزایای ثبت اطلاعات در سامانه است، پس از آن شرایط افراد به‌طور الکترونیکی تا محرز شدن سلامت و بهبود یافتن پیگیری می‌شود.

مراجعه غیرضرور به مراکز درمانی انتشار آلودگی را دامن می‌زند

وی افزود: تردد و مراجعه غیرضرور به مراکز درمانی به انتشار آلودگی دامن می‌زند و رفتار درستی نیست، با عدم انجام آن وقت کادر درمان صرف افرادی می‌شود که به‌طور جدی درگیر ویروس هستند.

مهرعلیان تاکید کرد: ثبت اطلاعات در سامانه بسیار ساده بوده و حتی با گوشی‌های تلفن همراه امکانپذیر است و با پوشش 100درصدی غربالگری از طریق آن شرایط استان به سرعت رصد و موارد مشکوک پیگیری می‌شوند که برای رسیدن به این نقطه و آگاهی آحاد جامعه، رسانه‌ها نیز نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

وی عنوان کرد: افراد هر 24 ساعت می‌توانند اطلاعات را مجدد در سامانه ثبت کنند و پس از اولین مراجعه که برای همه ضرورت دارد باید درصورت بروز علامت‌هایی از قبیل تنگی نفس، سرفه خشک، گلو درد و تب نسبت به ثبت مجدد اطلاعات و غربالگری الکترونیکی اقدام کنند.

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان قزوین گفت: لازم است اطلاعات خود را از وضعیت موجود افزایش داده و در منزل بمانیم، اما شاهد این هستیم که افراد بدون توجه و استفاده از وسایل حفاظت شخصی از منزل خارج می‌شوند.

وی ادامه داد: درصورت خروج ضروری از منزل نیز باید شرایط را با این فرض که تمام شهر آلوده است و امکان مواجهه با فرد مبتلا به ویروس وجود دارد، درنظر گرفته و ضمن رعایت تمام نکات بهداشتی از زمان خروج از منزل تا بازگشت از ماسک و دستکش نیز استفاده شود.

ضرورت گندزدایی کامل و صحیح پس از ورود به منزل

این مقام مسئول با توضیح شرایط گندزدایی هنگام ورود به منزل اظهار کرد: پس از ورود به منزل باید کفش‌ها خارج از ورودی با مواد گندزدای ساده که متشکل از 20 سی سی وایتکس در یک لیتر آب است ضدعفونی شود، همچنین باید تمام مسیر حرکت حیاط تا در ورودی نیز گندزدایی شود.

وی افزود: البته باید توجه داشت که وایتکس رقیق شده با آب تا 24 ساعت قابل استفاده است و پس از آن باید محلول جدید برای گندزدایی تهیه شود.

مهرعلیان عنوان کرد: همچنین لازم است پس از ورود به منزل لباس‌ها تعویض و شست‌وشو شده و باتوجه به نداشتن کلاه و امکان آلودگی به ویروس درصورت امکان استحمام نیز توصیه می‌شود.

وی ابراز کرد: لازم است افراد علامت دار و مشکوک در منزل نیز تمام نکات را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنند، باید توجه داشت که سرعت گردش ویروس در کشور بالا بوده و با رعایت نکات و عدم خروج از منزل این سرعت کاهش پیدا می‌کند.

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان قزوین در پایان گفت: با کاهش سرعت گردش ویروس در کشور فرصت درمان بهتر برای افراد با تست مثبت فراهم می‌شود، درغیر این صورت و با افزایش بیماران بیش از ظرفیت، در سیستم درمان اختلال ایجاد شده و درمان با مشکل مواجه می‌شود.
انتهای پیام/۶۰۰۶

دیدگاه ها