پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

سال آینده ؛  سال درخشش توسعه گلخانه ها در استان قزوین خواهد بود
کد خبر: ۳۳۹۸۱۶ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۶ ساعت: ۱۴:۳۹ ↗ لینک کوتاه

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین :

سال آینده ؛ سال درخشش توسعه گلخانه ها در استان قزوین خواهد بود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: سال آینده ؛ شاهد بثمر رسیدن طرح های گلخانه ای و سال درخشش توسعه گلخانه ها در استان خواهیم بود .

به گزارشخبرنگار اجتماعی صبح قزوین  فاطمه خمسه در آئین بزرگداشت تجلیل از تولید کنندگان برتر ملی و استانی بخش کشاورزی که با حضور محمد علی طهماسبی معاون باغبانی وزیر جهادکشاورزی و حضرت آیت ا... عبدالکریم عابدینی امام جمعه قزوین ، جمالی پر استاندار قزوین ، مدیر ان کل استان و دستگاههای وابسته ، کارشناسان و بهره برداران بخش کشاورزی استان قزوین با بیان این مطلب افزود: سیاست اصلی وزارت جهاد کشاورزی توسعه گلخانه هاست که با دستیابی به این مهم ضمن پایدار منابع آب و خاک به صادرات محصولات کشاورزی نیز کمک خواهد کرد .


وی اظهار داشت : در حال حاضر بیش از 166 پروانه گلخانه در استان صادر شده که بالغ بر 132 هکتار می باشد که 15 هکتار آن در دهه مبارک فجر امسال افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید .
به گفته ی وی ؛ 250 میلیارد تومان برای توسعه گلخانه ها در سال آینده تخصیص داده شده که موفقیت چشمگیری در بخش گلخانه ها را شاهد خواهیم بود .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به انتخاب نمونه ها ملی و استانی در بخش کشاورزی در سال جاری اشاره کرد و گفت : در آئین تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی امسال ؛ استان قزوین پیشتاز تعداد نمونه ها در بین استانهای کشور بوده است .
خمسه افزود : بالا بردن ضریب مکانیزاسیون کشاورزی ، استفاده از آخرین یافته های تحقیقاتی و بکارگیری نظر کارشناسی در تولید محصولات کشاورزی رمز موفقیت و دستیابی کشاورزان استان در این مهم بوده است .
وی تصریح کرد : استان قزوین مستعد کشاورزی است و اگر بدنبال امنیت غذایی در کشور هستیم باید از اراضی کشاورزی استان حفاظت و جلوی تغییر کاربری بی رویه این اراضی به صنعتی جلوگیری کنیم .
خمسه خاطر نشان کرد : در حال حاضر تحریمهای سختی بر کشور اعمال شده اما در این میان بخش کشاورزی توانسته بخوبی بدرخشد بنابراین باید تلاش بیشتری شود تا در تولید محصولات استراتژیک به مرز خودکفایی برسیم .
وی اضافه کرد : در این شرایط سخت ؛ تهیه نهاده ها و ماشین آلات کشاورز ی ، مهیا کردن زیر ساخت ها کار دشواری است ولی با روحیه بالای جهادی کارشناسان و بهره برداران بخش کشاورزی استان اتفاقات خوبی در استان شکل گرفته و این نشان می دهد که تحریمها عملا نتوانسته مشکل و خللی در بخش کشاورزی ایجاد کند .


رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به اهمیت بحث آب و خاک در کشاورزی و اقدامات انجام شده اشاره کرد و گفت : در بحث آب و خاک با استفاده از صندوق توسعه ملی توانستیم سیستم های نوین در باغات و مزارع کشاورزی استان اجرا و شاخصهای استان را بالا ببریم .
خمسه افزود : طی دو سال گذشته بیش از 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شد که با عملیاتی شدن آن مصوبه سفر ریاست جمهوری به استان محقق شده است .
وی یاد آور شد : دربحث پایاب بخش کشاورزی ؛ استان قزوین موفق شد بیش از 200 کیلومتر را طی سه سال گذشته با توجه به افزایش قیمت لوله و اتصالات عملیاتی کند که انجام آن در استان بی سابقه بوده است .
به گفته ی این مقام مسئول ؛ اگر اعتبارات خوبی برای استان تخصیص داده شود استان قزوین آمادگی اجرای بیش از 10 هزار هکتار سامانه نوین آبیاری بصورت سالیانه در اراضی کشاورزی را دارد .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به کشت غلات و گندم در استان اشاره کرد و اظهار داشت : با توجه به نوسانات  و پایین بودن قیمت گندم خوشبختانه در سال زراعی جاری 6 درصد نسبت به سال گذشته در دیمزارها گندم کشت شده و پیش بینی می شود بیش از 320 هزار تن گندم از این میزان سطح زیر کشت برداشت شود .
به گفته ی این مقام مسئول ؛ در بحث تولید غلات ؛ استان قزوین جزو 5 استان سطح کشور قرار دارد .


خمسه به داربستی کردن باغات انگور اشاره کرد . گفت : در طرح داربستی کردن باغات انگور جزو استانهای پیشتاز کشور قرار داریم بطوری که در سال گذشته 1000 هکتار در استان عملیاتی شده و بیش از 5500 هکتار به سطح داربستی باغات استان افزوده شده است .
وی یاد آور شد : استان قزوین در بحث دام ، طیور و شیلات نیز موفق بوده و ضمن پایدار تولید توانسته در تولید گوشت سفید ، قرمز ، شیر و تخم مرغ افزایش تولید نیز داشته باشد .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : یکی از دغدغه های استان تعیین تکلیف واحدهای نیمه فعال و راکد در بحث کشاورزی و صنعت است که به حمداله بخش کشاورزی توانسته با جذب تسهیلات کم درصد به بهره برداران این واحدها را فعال نماید .
به گفته ی خمسه ؛ در بحث مکانیزاسیون کشاورزی نیز بیشتز از 100 درصد تسهیلات جذب شده است .
وی بر لزوم اهمیت حفظ و صیانت از اراضی کشاورزی و جلوگیری از تغییر کاربری این اراضی تاکید کرد و گفت : نباید به بهانه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی ؛ زمینهای مرغوب را تغییر کاربری داد بلکه می توان از زمینهای با درجه کیفیت پایین و 5 به بالا به این امر اختصاص داد .
در پایان این مراسم از 10 نمونه ملی و 22 نمونه استانی تجلیل و قدردانی شد .
گفتنی است ؛ رونمایی از دو رقم انگور در استان نیز از دیگر برنامه های این آئین بود .

انتهای پیام /2002

دیدگاه ها