پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

موقوفه ملاعلی واعظ قزوینی موقوفه‌ای برای توسعه روستاها
کد خبر: ۳۳۹۷۲۵ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۲ ساعت: ۱۱:۰ ↗ لینک کوتاه

معرفی موقوفات شاخص استان قزوین؛

موقوفه ملاعلی واعظ قزوینی موقوفه‌ای برای توسعه روستاها

حاج ملاعلی واعظ قزوینی، ۱۱ پارچه آبادی را در وقف‌نامه متعدد در سال‌های ۱۲۷۸ ه.ش تا سال ۱۲۹۵ ه.ش که به رحمت الهی رفت در راه منافع عام وقف کرده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ عالم جلیل‌القدر، خطیب بی‌بدیل، حاج ملاعلی واعظ قزوینی(ره) از علمای به نام زمان خود و فرزند عالم بزرگ منطقه الموت غربی مشهور به امام محمد در روستای هیر بوده است، که در سن ۱۳ سالگی به قزوین هجرت کرده و در حوزه‌های علمیه‌ی نجف اشرف، کربلای معلی و قم به تحصیل علوم اسلامی و علی‌الخصوص تبهر در منبر و خطابه پرداخت.

وی در میانسالی به مدت کوتاهی وزیر دارایی محمدعلی شاه قاجار می‌شود، ولیکن به دلیل دخالت مستقیم اجانب انگلیسی در اقتصاد کشور و عدم تحمل این دخالت‌ها و خیانت‌ها از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.
 
ملاعلی دارای ۳ فرزند بود. میرزا علی‌اکبر سرهنگ مقتدر قزاق می‌شود؛ ولی همچون پدر در سن ۳۵ سالگی در راه مبارزه با دخالت‌های انگلیس توسط اجانب انگلیسی به شهادت می‌رسد.
 
فرزند دوم ایشان شیخ عبدالحسین واعظ راه پدر را ادامه داده و لباس روحانیت به تن می‌کند و فرزند سوم میرزا عبدالله در حوزه‌های مالی و اقتصادی فعالیت می‌کند.
 
حاج ملاعلی واعظ قزوینی(ره) ۱۱ پارچه آبادی را در وقف نامه متعدد در سال‌های ۱۲۷۸ ه.ش تا سال ۱۲۹۵ ه.ش که به رحمت الهی رفت در راه منافع عام وقف کرد، که از آن جمله می‌توان از روستاهای نظیر سالارکیا در الموت غربی، مدان در الموت شرقی، دودهه و لوشکان در رامند، سعیدآباد و سولیقان در دشتابی غربی، خرم آباد تاکستان و مزارعی نظیر حنبرآباد، قدیم آباد و علی آباد نام برد.
 
هم‌اکنون تولیت موقوفات ملاعلی واعظ قزوینی طبق وقف‌نامه برعهده اولاد ذکور ارشد از ۳ نسل است  که فریدون پروینیان از نسل میرزا علی‌اکبر و کریم پروینیان از نسل میرزاعبدالله متولی آن بوده  و فرزانه پروینیان به عنوان وکیل تولیت مشغول به فعالیت است.
 
خانم فرزانه پروینیان در تشریح عملکرد موقوفه و اجرای نیت واقف اظهار کرد: موقوفه ملاعلی واعظ قزوینی دارای هزار و یک رقبه اعم از زراعی، مسکونی و آموزشی است که در حوزه‌های مختلف اجرای نیت می‌کند.
 
راه‌اندازی کانون خلاقیت در روستای سعیدآباد
وی افزود: در حوزه عمران و آبادانی در راستای کمک به بنگاه‌های اقتصادی کوچک، گسترش دامپروری روستایی، کمک و تجهیز استخرهای پرورش ماهی روستایی، جذب سرمایه‌گذار و تسریع در روند دریافت مجوزهای فعالیت‌های مذکور اقدامات خوبی صورت گرفته است.
 
وکیل تولیت موقوفه ملاعلی واعظ قزوینی تصریح کرد: از دیگر اقدامات حوزه عمران و آبادانی می‌توان به ساخت خانه عالم و خادم و سنگ فرش امامزاده عقیل(ع) روستا اشاره کرد.
 
وی در ادامه گفت: خدمات رایگان پزشک خانواده شامل پزشک عمومی، دندانپزشکی و زنان در خانه بهداشت روستا، مشاوره رایگان حقوقی و مشاوره رایگان خانواده انجام می‌شود.
 
پروینیان از راه‌اندازی کانون خلاقیت در روستای سعیدآباد خبر داد و گفت: به منظور کشف، رشد و شکوفایی استعدادها و خلاقیت‌های دانش‌آموزان روستا با حضور مربیان مجرب و فراهم کردن امکانات آموزشی و پژوهشی به منظور اعزام به المپیادهای علمی، کانونی تحت عنوان کانون خلاقیت در روستا راه‌اندازی شده است.
 
وی پخش لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار آموزشی در بین دانش‌آموزان، حمایت مالی، معنوی و فرهنگی از ۲۰ دانش‌آموز کم‌بضاعت و بی‌بضاعت تحت تکلف موقوفه، برگزاری و تهیه بسته‌های فرهنگی در مناسبت‌های مختلف فرهنگی و مذهبی و ملی، کمک هزینه ازدواج و اشتغال جوانان از دیگر فعالیت‌های این موقوفه عنوان کرد.
 
پروینیان درخصوص اجرای نیت و فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه کمک به فقرا و سادات اظهار کرد: ابتدا فقرا و سادات با توجه به حفظ کرامت انسانی شناسایی و بررسی می‌شوند، افرادی هستند که تحت پوشش کمیته امدادامام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی نیستند، سپس در راستای حل مشکلات و معظلات آنها در حوزه‌های مختلفی نظیر حوزه درمانی، آموزشی، مالی و فرهنگی اقدام می‌شود.
 
وی ادامه داد: سهم سادات و فقرا ۱۰ درصد از درآمد موقوفات است که در این راستا با توجه به نیاز و مشکلات افراد اقدام می‌شود به عنوان مثال تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال در حوزه درمانی عمومی و یا تشکیل گروه بیماران صعب‌العلاج (دیالیز، دیابت، سرطان، بیماری‌های قلبی و مغزی و حرکتی) و درمان رایگان آنها و یا تهیه و ارسال رایگان ولیچر تلاش می‌شود.
 
آزاد 8 زندانی غیرعمد با کمک موقوفه ملاعلی واعظ قزوینی
وکیل تولیت موقوفات ملاعلی واعظ قزوینی در خصوص فعالیت‌های قرآنی صورت گرفته بیان کرد: تهیه و توزیع ۲۵۰ جلد مصحف شریف، حمایت از جلسات قرآنی خانگی بانوان و تشویق قاریان و حافظان قرآن کریم از عمده فعالیت‌های این حوزه است.
 
پروینیان در تشریح عملکرد واحد حقوقی موقوفه عنوان کرد: ۲۱۳ پرونده مطروحه در دادگاه داریم که ۱۹۲ مورد از این پرونده‌ها به نفع موقوفه مختومه شده است که از این تعداد ۵۲ موضوع مربوط به ابطال سند و ۷۰ مورد خلع ید بوده و مابقی پرونده‌های مربوط به سال ۹۸ نیز در حال رسیدگی در محاکم قضایی است.
 
وی ادامه داد: در حوزه ثبتی تاکنون ۲۰ فقره سند ثبتی تک برگی به مساحت ۸۸.۰۵ هکتار شش‌دانگی و ۲۶۰ هکتار دودانگی دریافت شده است.
 
وکیل تولیت موقوفه ملاعلی واعظ درباره آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد بیان کرد: این موقوفه در آزادی ۸ زندانی به صورت مستقل و ۳۱ زندانی به صورت مشارکتی سهیم بوده است.
 
پروینیان در پایان گفت: تنها راه احیاء و اداره موقوفات کسب اعتماد عمومی، جذب سرمایه‌گذار و کمک مردم است، سه روشی که موقوفه ملاعلی واعظ قزوینی از آن بهره می‌برد و خود را از تولد تا مرگ درکنار مردم می‌بیند، مردم نیز این حضور را درک کرده و کوچکترین مشکل در راه عمران و آبادی روستا و چه کمک‌های مادی و معنوی را با ما در میان می‌گذارند.
انتهای پیام/7003

دیدگاه ها