پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

برگزاری سوگواره یاس نبوی در ۷۵ امامزاده و بقعه متبرکه قزوین
کد خبر: ۳۳۹۵۷۱ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ ساعت: ۱۰:۵۱ ↗ لینک کوتاه

معاون فرهنگی اوقاف و امورخیریه استان خبر داد

برگزاری سوگواره یاس نبوی در ۷۵ امامزاده و بقعه متبرکه قزوین

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان قزوین از برگزاری سوگواره یاس نبوی در ۷۵ امامزاده و بقعه متبرکه سطح استان خبر داد.

حجت الاسلام رضا نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین اظهار کرد: سوگواره یاس نبوی در ۷۵ امامزاده و بقعه متبرکه استان قزوین که شامل ۴۵ بقعه شهرستان قزوین، ۱۵ بقعه شهرستان بوئین زهرا، ۱۳ بقعه شهرستان تاکستان و ۲ بقعه شهرستان البرز برگزار می‌شود.

وی افزود: این برنامه همچنین به صورت ویژه برنامه در آستان برخی از امامزاده‌های شاخص استان قزوین از جمله امامزاده حسین(ع)، امامزاده سید محمد(ع)، چهار انبیاء و امامزاده اسماعیل(ع) در قزوین به همت اداره اوقاف و امور خیریه از ۲۵ دی ماه لغایت ۴ بهمن ۹۸ برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف و امورخیریه استان قزوین تصریح کرد: در این سوگواره و آیین معنوی خیل مشتاقان ائمه اطهار(ع) و عزاداران این استان با حضور در اماکن مقدس به سوگواری و اجرای برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در رثای حضرت زهرا(س) می‌پردازند.

نوروزی افزود: برگزاری آیین‌های عزاداری توسط موکب عزاداران و هیئت‌های مذهبی در قالب دسته‌های سینه زنی، زنجیز زنی و نوحه خوانی از جمله برنامه‌های معنوی دراین آیین است.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان قزوین گفت: زیارت عاشورا، دعای توسل، دعای ندبه، مدیحه و نوحه سرایی شعرا و ذاکران اهل بیت(ع) در رثای بانوی دو عالم از دیگر بخش‌های این سوگواره است.

وی عنوان کرد: همچنین به مناسبت شب شهادت حضرت فاطمه زهرا(س ) مراسم پیاده‌روی حرم تا حرم دسته عزاداران فاطمی از بقعه متبرکه چهارانبیاء به سمت امامزاده حسین(ع) و مراسم ویژه خواهران با عنوان رهروان یاس نبوی در ساعت ۱۵ روز شهادت و همچنین شام غریبان در بقاع متبرکه و امامزاده‌های شاخص استان قزوین برگزار می‌شود.

وی هدف از اجرای سوگواره یاس نبوی را ترویج فضایل، سیره فاطمی و اقامه عزای حضرت زهرا(س) عنوان کرد.

نوروزی افزود: تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی و ترویج فرهنگ وقف بر اساس اجرای نیات واقف از دیگر اهداف برگزاری سوگواره یاس نبوی است.

وی ادامه داد: در قالب برگزاری مراسم سوگواره یاس نبوی ۳۹ مبلغ دینی در امامزادگان و بقاع متبرکه استان حضور دارند که در شهرستان قزوین ۱۹ مبلغ، شهرستان تاکستان ۸ مبلغ، شهرستان بوئین زهرا ۸ مبلغ و شهرستان البرز ۵ مبلغ خواهد داشت و به فعالیت تبلیغی مشغول هستند و سخنرانی، مداحی، قرائت زیارت نامه فدکیه و خطبه حضرت زهرا(س)، اقامه نماز ظهر و عصر و پاسخگویی به شبهات دینی در قالب خیمه‌های معرفت را برعهده دارند.

به گفته وی در برخی از امامزادگان و بقاع متبرکه استان نیز بر حسب نیت واقفان، عزاداران فاطمی اطعام می‌شوند.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین برپایی ۲۰ خیمه معرفت در سطح امامزاده‌های استان را از دیگر برنامه‌های ایام شهادت فاطمه زهرا (س) عنوان کرد و گفت: با توجه به تقارن ۴۱ سالگی انقلاب اسلامی علاوه بر خیمه‌های معرفت خیمه‌های انقلاب و غرفه‌های ترویج حجاب و عفاف در بقاع متبرکه و شب شعر فاطمی با حضور شعرای برجسته آئینی و محلی استان اجرا می‌شود.

انتهای پیام/7003

دیدگاه ها