پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

امریکا و استراتژی سوخته تهدید_مذاکره
کد خبر: ۳۳۹۴۳۵ نویسنده: صادق شاهوارپور تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ ساعت: ۲۰:۴۴ ↗ لینک کوتاه

امریکا و استراتژی سوخته تهدید_مذاکره

پس از ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق که پرنفوذترین ژنرال نظامی چند دهه گذشته خاورمیانه بود امریکایی‌ها با دو راهبرد به دنبال کاهش هزینه‌های اقدام احتمالی ایران هستند.

به گزارش سرویس سیاسی صبح قزوین؛ پس از ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق که پرنفوذترین ژنرال نظامی چند دهه گذشته خاورمیانه بود امریکایی‌ها با دو راهبرد به دنبال کاهش هزینه‌های اقدام احتمالی ایران هستند.

 راهبرد اول تهدید ایران به جنگ در صورت پاسخ به ترور سردار سلیمانی است که شخص ترامپ مسئولیت آن را برعهده گرفته است و راهبرد دوم فشار سیاسی به ایران برای کاهش تنش در خاورمیانه و متقاعد کردن ایران به پرهیز از اقدام نظامی می‌باشد که پمپئو وزیرخارجه ایالات متحده آن را دنبال می‌کند.

در رابطه با راهبرد اول که مبتنی بر تهدیدات پی در پی ایران و اخیرا عراق است اگر نگاه واقع بینانه و جامعی به شرایط منطقه و جهان داشته باشیم در می‌یابیم که تهدیدات رئیس جمهور امریکا صرفا در راستای تأثیرگذاری بر اراده مقامات ارشد و ملت ایران است تا بتواند آن‌ها را از اتخاذ یک تصمیم قاطع دور کند. 

ایالات متحده علی رغم تهدیدات مکرر ترامپ در شرایط یک جنگ فراگیر نیست؛ رقابت سنگین با قدرت‌های نوظهور اقتصادی مانند چین، روسیه و امریکا را بشدت دست به عصا کرده است چنانکه همین امروز روسای جمهور روسیه و چین در پیام‌هایی آمادگی خود را برای پر کردن جای امریکا در عراق و کمک به توسعه این کشور اعلام کردند؛ از طرفی تعداد زیادی از پایگاه‌ها نظامی امریکا اهداف اولیه‌ای هستند که در صورت حمله به آن‌ها تلفات سنگینی را به این کشور تحمیل خواهند کرد.

‌اختلال شدید در عرضه نفت به بازارهای بین المللی؛ شکست پروژه‌های سرمایه گذاری صدها میلیارد دلاری امریکایی‌ها در خاورمیانه و... از دیگر عواقب عملی کردن هرکدام از تهدیدات ترامپ علیه ایران است.

اما راهبرد دوم امریکا که مبتنی بر رایزنی با کشورهای هم پیمان آن‌هاست عملا دستاورد خاصی برای جلوگیری از اقدام تلافی جویانه ندارد چرا که ایرانی‌ها پیش از این با پذیرش توافق برجام جز محدودیت‌های هسته‌ای هیچگونه دستاورد دیگری از مذاکرات طولانی با بلوک غرب نداشته‌اند لذا بنظر می‌رسد دول اروپایی؛ عربی و ژاپن در اقناع مسئولین ایرانی برای جایگزینی مذاکره به جای انتقام ناکام خواهند بود و ایران این بار مسیر اقدام عملی را در پیش خواهند گرفت که قطعا هرگونه اقدام ایران سرآغاز تحولات سیاسی-اقتصادی تازه‌ای در منطقه و جهان خواهد شد.

صادق شاهوارپور

انتهای پیام/7003

 

دیدگاه ها