پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

تلاش برای ارتقای سرمایه اجتماعی صرفا با جلسه و صحبت حل نمی‌شود
کد خبر: ۳۳۹۰۵۴ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۹/۲۴ ساعت: ۱۴:۳۲ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل امور اجتماعی استانداری قزوین:

تلاش برای ارتقای سرمایه اجتماعی صرفا با جلسه و صحبت حل نمی‌شود

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: تلاش برای ارتقای سرمایه اجتماعی کار ساده‌ای نیست و صرفا با برگزاری جلسه و صحبت درباره‌ی این موضوع حل نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار دانشگاه صبح قزوین؛ مریم بیدخام در نشست خبری همایش سرمایه اجتماعی بر پایه آموزه‌های اسلامی که ظهر امروز( یکشنبه) در دانشکده علوم و تحقیقات اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین برگزار شد، اظهار کرد: برخی مشکلات و آسیب‌های اجتماعی موجب تحلیل تاب و توان مردم و کاهش سرمایه اجتماعی شده و اکنون حفظ و ارتقای سرمایه اجتماعی یکی از نیازهای مهم ماست.

وی افزود: در ابتدای انقلاب شاهد میزان بالای اعتماد مردم به یکدیگر بودیم که مصداق سرمایه اجتماعی است و در مسایل نظامی و جنگ نیز خود را نشان می‌داد. اکنون باید بررسی کنیم که چرا هرچه جلوتر می‌رویم شاهد کاهش سرمایه اجتماعی هستیم.

این مقام مسئول اذعان کرد: تلاش برای ارتقای سرمایه اجتماعی کار ساده‌ای نیست و صرفا با برگزاری جلسه و صحبت درباره‌ی این موضوع حل نمی‌شود و این همایش کمک می‌کند بررسی علمی صورت گیرد و بر اساس آموزه‌های علمی زمینه مشارکت را فراهم کنیم، باید برنامه‌ریزی بلند مدتی پیش‌بینی کنیم تا اعتماد مردم را به نظام تقویت کنیم.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین تصریح کرد: برای بهبود سرمایه اجتماعی باید از دوقطبی کردن جامعه پرهیز کرده و شایسته‌سالاری و شفافیت را تقویت کنیم. دولت نیز در تدوین سند بیست ساله به این موضوع توجه جدی داشته است.

بیدخام بیان کرد: این مقالات باید تبدیل به راهکار اجرایی شود و وظیفه‌ی هریک از دستگاه‌های حکومتی و سمن‌ها را در آن تعیین کنیم، تجربیات گذشته نیز باید بازخوانی و آسیب‌شناسی شود و در این مسیر از دانشگاه به عنوان مغز متفکر کمک می‌گیریم.

وی تشریح کرد: زمانی بحث آسیب اجتماعی تنها در محافل علمی خاص مطرح می‌شد، اما اکنون در جلسات مختلفی از آن صحبت می‌شود و جزو اولویت‌هاست.

این مقام مسئول عنوان کرد: در موضوع آسیب‌های اجتماعی تکیه ما بر حل معضلات حاشیه‌نشینی است و تفاهم‌نامه‌ای با سازمان فنی و حرفه‌ای منعقد شده که طی آن با حضور مدرسانی در حاشیه شهرها به ویژه به افراد سرپرست خانوار آموزش داده می‌شود؛ در این راستا با چند دانشگاه همکاری شده و قرار است تمامی دانشگاه‌ها به آن اضافه شوند.

بیدخام در پایان گفت: همچنین با همکاری نهاد نمایندگی رهبر انقلاب در دانشگاه‌ها، آموزش‌های پیش از ازدواج گسترش پیدا کرده است و طرح دیگری برای افزایش نشاط اجتماعی در میان نوجوانان داشته‌ایم.
انتهای پیام/۵۰۰۱

دیدگاه ها