پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

جایزه بهترین بازیکن فیفا چه تفاوتی با توپ طلا دارد؟
کد خبر: ۳۳۸۸۳۲ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۹/۱۱ ساعت: ۱۶:۶ ↗ لینک کوتاه

جایزه بهترین بازیکن فیفا چه تفاوتی با توپ طلا دارد؟

پایان سال میلادی به معنی فرا رسیدن لحظه اهدای جوایز فردی است. جوایزی که به نوعی پاداشی برای فصل خوب یا عملکرد بازیکنان در سطح فردی و تیمی است.

 
به گزارش سرویس ورزشی صبح قزوین؛بین سال های 2010 تا 2015، دو جایزه توپ طلا و بهترین بازیکن فیفا ادغام شده بود و فیفا و فرانس فوتبال مشترکا مراسم را برگزار می کردند اما حالا طرفین از هم جدا شده اند ، فیفا مراسم بهترین ها را برگزار می کند و فرانس فوتبال هم توپ طلا را اهدا می کند.
 
جایزه بهترین بازیکن فیفا در سال 2016 افتتاح شد. این جایزه به بهترین بازیکن مرد، بهترین بازیکن زن، بهترین مربی مردان و بهترین مربی زنان جهان می رسد. در مرحله اول گروهی از کارشناسان فوتبال جهان، ده نفر را انتخاب می کنند. در مرحله دوم کاپیتان های تیم های ملی، مربیان تیم های ملی، نماینده رسانه ها از هر کشور و هواداران رای می دهند. هر کدام از آنها 25 درصد رای را تشکیل خواهند داد. 

رای گیری توپ طلا هم دو مرحله دارد. در مرحله اول تحریریه فرانس فوتبال لیستی شامل 30 بازیکن را مشخص می کند و در مرحله دوم 176 خبرنگار از 176 کشور مختلف باید به پنج بازیکن منتخب خود به ترتیب رای بدهند. 

امسال، رای گیری بهترین بازیکن فیفا بر اساس عملکرد بازیکنان در فصل گذشته انجام شد و به نوعی بهترین بازیکن فصل فوتبال جهان مشخص شد در حالی که برای فرانس فوتبال عملکرد یک بازیکن در طول یک سال میلادی مهم است یعنی نیمه دوم فصل گذشته و نیمه آغازین فصل جاری.

جوایز بهترین بازیکن فیفا در یازده حوزه مختلف داده شد : بهترین بازیکن مرد ، بهترین بازیکن زن، بهترین مربی مردان، بهترین مربی زنان، بهترین دروازه بان مرد، بهترین دروازه بان زن، جایزه پوشکاش، بهترین هوادار، جایزه بازی جوانمردانه، تیم برتر سال مردان و تیم برتر سال زنان.

فرانس فوتبال جدا از توپ طلای مردان و زنان از سال گذشته جایزه کوپا را برای بهترین بازیکن زیر 21 سال جهان تعیین کرده است. امسال نیز جایزه یاشین به بهترین دروازه بان اهدا می شود.

جایزه بهترین بازیکن فیفا 6.4  کیلوگرم وزن و 31 سانتی متر ارتفاع دارد. این تندیس با الهام از اولین کاپ جام جهانی در سال 1930 ساخته شده و جنس آن از نقره است. توپ طلا اما 7.2 کیلوگرم وزن، 31 سانتی متر ارتفاع و 23 سانتی متر قطر دارد. کل این تندیس با طلا پوشیده شده است. 

جایزه بهترین بازیکن فیفا در سالهای اخیر در زوریخ، لندن (دو بار) و میلان اهدا شده است اما جایزه توپ طلا در سالهای اخیر در فرانسه اهدا شده است. دیدیه دروگبا مجری مراسم امروز در پاریس خواهد بود.
انتهای یپام/1404
منبع: خبرگزاری دانشجو

دیدگاه ها