پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

شورای شهر پاسخگو باشد/ علت مغایرت مدرک تحصیلی شهردار منتخب با بخشنامه وزارت کشور چیست؟
کد خبر: ۳۳۸۰۹۸ نویسنده: حنانه امیری تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۸/۱ ساعت: ۱۵:۲۰ ↗ لینک کوتاه

حواشی دنباله‌دار شهرداری و شورای شهر قزوین؛

شورای شهر پاسخگو باشد/ علت مغایرت مدرک تحصیلی شهردار منتخب با بخشنامه وزارت کشور چیست؟

با توجه به بخشنامه وزارت کشور اعضای شورای شهر قزوین باید پاسخگو باشند که بر چه اساسی سیاوش طاهرخانی که مدرک تحصیلی وی با آنچه در این بخشنامه گفته شده مغایرت دارد به عنوان شهردار منتخب معرفی شده است؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ سال جاری با حواشی زیادی در حوزه شهرداری و شورای شهر قزوین روبرو بود به گونه ای که پخش شایعاتی در فضای مجازی در مورد ماندن و رفتن شهردار قزوین بدون هیچگونه پاسخی از سوی روابط عمومی شهرداری قزوین روبرو بود و اعضای شورای شهر نیز خود را ملزم به پاسخگویی در این خصوص نمی‌دیدند.

بالاخره پس از کش و قوس‌های فراوان علی صفری که حدود یک سال سکاندار شهرداری قزوین بود بدون توضیحی درباره وضعیت ایجاد شده و حواشی شکل گرفته در اول مرداد ماه امسال؛ استعفا داد تا همچنان دلایل استعفای وی و قول و وعده‌های بر زمین مانده شصت و دومین شهردار قزوین در هاله ای از ابهام باقی بماند.

پس از استعفای صفری، اعضای شورای شهر با اختلافات داخلی که آن را به صحن شورا کشانده بودند و قهر و دعواهایی که در شأن اعضای شورای شهر نبود، مسئول فرهنگی و ورزشی شهرداری قزوین را به عنوان سرپرست شهرداری قزوین انتخاب کردند که این معرفی با اعتراضات زیادی از سوی صاحب نظران و پیشکسوتان شهری قزوین روبرو بود.

فرج الله فصیحی رامندی پس از این انتخاب در گفت‌وگو با خبرنگار صبح قزوین وعده داد که کمتر از سه ماه شهردار قزوین معرفی خواهد شد.

غلامحسین شیری، عباسعلی مدیح، آتوسا مومنی، رضاعسگری، سیاوش طاهرخانی، حسن آصفی و فریبرز کریمی و مازیار علوی از جمله کاندیداهایی بودند که برای تصدی پست شهرداری قزوین به عنوان گزینه معرفی شدند که با حضور در جلسات شورای اسلامی شهر قزوین در طول چند هفته برنامه‌ها و شناسنامه کاری و توانمندی‌های خود را در معرض قضاوت اعضای شورا گذاشتند که در حین بررسی کارنامه نامزدها رضا عسگری و حسن آصفی و آتوسا مومنی انصراف خود را اعلام کردند.

بالاخره پس از چند هفته بحث و چالش، در جلشه شب گذشته شورای شهر قزوین سیاوش طاهرخانی به عنوان شصت و سومین شهردار قزوین معرفی شد که این انتخاب نیز خالی از حاشیه و نقض قانون نبود.

طاهرخانی متولد 1345 و دارای مدرک فوق لیسانس رشته فقه اسلامی و کاردانی مهندسی شهرسازی است که در پرونده کاری خود مسئولیت‌هایی چون مشاور استاندار و مدیرکل امور مالی استانداری، فرماندار شهرستان تاکستان، شهردار انتخابی تاکستان، شال، محمود آباد نمونه و محمدیه، مشاور استاندار و دبیر انطباق شوراهای اسلامی شهر، قائم مقام حمل و نقل در سازمان شهرداری‌های تهران، رئیس دانشگاه علمی کاربردی، مسئول ستاد بازسازی مناطق زلزله زده الموت و نماینده فرماندار در امور باغستان‌های قزوین را داراست.

اما نکته قابل تامل درخصوص انتخاب سیاوش طاهرخانی این است که وی در حالی با مدرک تحصیلی فوق لیسانس فقه و حقوق اسلامی و کاردانی مهندسی شهرسازی به عنوان شهردار قزوین انتخاب شده که طبق بخشنامه جدید وزارت کشور، رشته و مدرک تحصیلی وی با آنچه در بخشنامه وزارت کشور اعلام شده، مغایرت دارد.

سید سلمان سامانی درباره این بخشنامه می‌گوید: 
«آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهرداران پس از ۲۰ سال با مصوبه هیات وزیران در دی ماه سال ٩٧ تغییر یافت. در اجرای این آیین نامه، بخشنامه جدید تعیین مدارک و رشته‌های تحصیلی مرتبط شهرداران توسط وزیر کشور، متناسب با درجه شهرداری، به استانداران جهت اجرا ابلاغ شد.

تمامی افرادی که قرار است به عنوان شهردار از سوی شوراهای اسلامی شهر انتخاب شوند باید دارای مدارک تحصیلی دانشگاهی از رشته‌های تحصیلی مشخصی باشند. طبق این بخشنامه رشته‌های عمران، سازه، راه و ترابری، حمل و نقل، مدیریت ساخت، محیط زیست، ساختمان‌های هوشمند، شهرسازی، ساخت و تولید، نقشه برداری، طراحی محیط زیست از گروه فنی و مهندسی و رشته‌های فضای سبز، بهداشت محیط، علوم و مهندسی محیط زیست، ارزیابی و آمایش سرزمین و آلودگی‌های محیط زیست از گروه علوم تجربی تعیین شده‌اند.

همچنین رشته‌های مدیریت مالی، بازرگانی، دولتی، طراحی سازمان‌های دولتی، بودجه و مالیه عمومی، خط مشی گذاری عمومی، مدیریت پیشرفته و توسعه شهری و روستایی، مدیریت سازمان‌های دولتی، مالی و اقتصادی، برنامه ریزی و نظارت، برنامه ریزی محیط زیست، مدیریت محیط زیست، مدیریت بحران، مدیریت شهری، جغرافیا و برنامه ریزی شهری، آمایش شهری، محیط زیست شهری، برنامه ریزی مسکن و بازآفرینی شهری، کاربری اراضی و ممیزی املاک، برنامه ریزی آمایش سرزمین، علوم اقتصادی، توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، اقتصاد شهری، جامعه شناسی، برنامه ریزی اجتماعی، مدیریت خدمات اجتماعی، برنامه ریزی توسعه منطقه ای، توسعه محلی (شهری)، حقوق عمومی، حقوق محیط زیست، حقوق اقتصادی، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق حمل و نقل، مدیریت نظارت و بازرسی، حقوق مالی، اقتصادی، مدیریت ثبت اسناد و املاک، علوم سیاسی، حسابداری، حسابداری مدیریت، مدیریت بازرگانی از گروه علوم انسانی و رشته های برنامه ریزی شهری، برنامه ریزی منطقه ای، طراحی شهری، معماری (مسکن، پایداری، فناوری) و معماری منظر از گروه هنر برای احراز مدرک تحصیلی سمت شهردار تعیین شده اند.

حداقل مدرک تحصیلی شهرداران طبق آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار لیسانس است. براساس بخشنامه جدید افرادی که قرار است به عنوان شهرداران شهرهای بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و مراکز استان‌ها انتخاب شوند باید حداقل دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس در رشته‌های ذکر شده باشند همچنین دارا بودن حداقل مدرک لیسانس برای شهرداران سایر شهرها الزامی است.

حال با توجه به بخشنامه وزارت کشور اعضای شورای شهر قزوین باید پاسخگو باشند که بر چه اساسی سیاوش طاهرخانی که مدرک تحصیلی وی با آنچه در این بخشنامه گفته شده مغایرت دارد به عنوان شهردار منتخب معرفی شده است؟

البته شنیده‌ها حاکی از آن است که جریان زر و زور از طریق یکی از نمایندگان مجلس با رایزنی‌های پشت پرده توانسته اند این مغایرت را ماست مالی کنند و نامه رسمی برای حضور طاهرخانی در شهرداری قزوین دریافت کنند.

انتهای پیام/2002

دیدگاه ها