پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

فرونشست گسترده در دشت قزوین/ بیش از ۴ هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی اعاده شد/ پلمپ ۱۷۰ حلقه چاه غیر مجاز
کد خبر: ۳۳۸۰۵۷ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۷/۳۰ ساعت: ۹:۳۰ ↗ لینک کوتاه

دادستان قزوین اعلام کرد

فرونشست گسترده در دشت قزوین/ بیش از ۴ هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی اعاده شد/ پلمپ ۱۷۰ حلقه چاه غیر مجاز

دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: در ۶ ماهه نخست سال جاری بیش از ۵۰ هکتار از تغییر کاربری غیرمجاز اراضی ملی به دولت بازگردانده شده و همچنین در بخش تصرفات نیز بیش از ۴ هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی به بیت المال اعاده شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ محمد قاسمی در تشریح اقدامات شورای حفظ حقوق بیت المال استان قزوین در 6 ماهه نخست سال 98 صبح امروز(سه شنبه) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نشست‌های شورای حفظ حقوق بیت المال استان قزوین مستمر برگزار می‌شود و اعضاء این شورا اهتمام ویژه ای با هدف جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی زراعی، رفع تصرف از اراضی ملی و منابع طبیعی، صیانت از منابع آبی استان داشته که جای تقدیر دارد.

وی افزود: مجموعه تلاش‌ها و زحمات صورت گرفته در این شورا باعث شده که استان قزوین در بحث حفظ حقوق بیت المال و انفال عملکرد نسبتاً قابل قبولی داشته باشد اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم و باید تلاش‌های بیشتری شود.

دادستان قزوین ابراز کرد: دستگاه قضایی استان در راستای صیانت و حفاظت از حقوق بیت المال کاملا جدی است و با تمام توان و با حساسیت ویژه ای نسبت به موضوعات مطروحه در این حوزه ورود پیدا کرده و انتظار ما این است که دستگاه‌های متولی نیز قاطعانه عمل کنند و قبل از ورود خسارت و تضییع حقوق بیت المال، اقدامات قانونی خود را اعمال کنند و منتظر ورود دستگاه قضایی نباشند.

وی عنوان کرد: دستگاه قضایی هشدارهای لازم را به متعرضان و متصرفان به بیت المال و متخلفان این حوزه داده است و مجددا تاکید می‌گردد که ما با اشخاص، افراد، مقامات که به خاطر مقاصد و منافع شخصی و با سوء استفاده از خلاء های قانونی، حقوق عمومی و بیت المال را تضییع می کنند، بدون اغماض برخورد خواهد کرد و هیچ خط قرمزی نمی‌شناسد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین تاکید کرد: نگاه دستگاه قضایی در این حوزه پیشگیرانه است و بدون شک اگر این نگاه در بین مسئولان و عامه مردم تقویت شود شاهد بسیاری از این دست اندازی‌ها، تعرضات و تصرفات به بیت المال نخواهیم بود.

شاهد فرونشست‌های گسترده زمین در برخی نقاط دشت قزوین هستیم

وی ادامه داد: دستگاه‌های متولی این امر نباید اجازه دهند خسارتی وارد و حقوق بیت المال تضییع شود و سپس از دستگاه قضایی بخواهند که این حقوق را احیاء کند، زیرا در بسیاری از موارد خسارت‌های وارد شده جبران ناپذیر است و قانونگذار راهکارهای قانونی مقابله با این تعرضات را برای دستگاه‌های مربوطه مشخص و شرایط لازم را پیش بینی کرده و قبل از وقوع جرم باید جلوگیری و پیشگیری نمایند و نباید منتظر تشکیل پرونده قضایی باشند.

این مقام قضایی استان قزوین بیان کرد: یکی از راهکارهای پیشگیری از وقوع جرم در این حوزه، فراهم کردن مقدمات اجرای قاطعانه احکام قضایی صادره از سوی دستگاه‌های مربوطه است و یکی از گلایه‌های ما عدم اهتمام جدی در اجرای احکام قطعی است و در این خصوص دستگاه‌های متولی باید جدیت بیشتری در راستای وظایف ذاتی خود که حفاظت و صیانت از بیت المال است، داشته باشند و اجرای احکام همسو با وظایف قانونی آنها است و باید تسریع یابد تا شاهد تعرضات و خسارت‌های بیشتری نباشیم. البته در حوزه اجراء هم دستگاه های متولی مشکلاتی دارند که نیاز به همکاری و هماهنگی با سایر دستگاه ها است و دادستانی در این مورد ورود کرده است.

قاسمی با تشریح اقدامات انجام شده در بحث صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی، گفت: منابع طبیعی میراثی گران بهاء و از حقوق عامه ای است که همه دستگاه‌ها موظف به حراست و صیانت از آن هستند و دستگاه قضایی به عنوان پرچم دار احیاء حقوق عامه نسبت به تعرضات، تصرفات و تخلفات حوزه اراضی ملی و منابع طبیعی حساسیت بالایی دارد و موضوعات مربوطه را با جدیت رصد و پیگیری می‌کند.

وی ادامه داد: در 6 ماهه نخست سال جاری با همکاری دستگاه‌های مربوطه اقدامات خوبی در اجرای احکام قضایی مرتبط با حوزه اراضی ملی و منابع طبیعی شده و بیش از 50 هکتار از تغییر کاربری غیرمجاز اراضی ملی به دولت بازگردانده شده و همچنین در بخش تصرفات نیز بیش از 4 هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی به بیت المال اعاده شده است.

دادستان مرکز استان قزوین در ادامه به تشریح اقدامات در راستای صیانت از منابع آبی استان پرداخت و افزود: برداشت های بی رویه از منابع آبی و سفره‌های زیر زمینی و آب‌خوان دشت قزوین توسط چاه های غیرمجاز، وضعیت بحرانی را ایجاد کرده و شاهد فرونشست‌های گسترده زمین در برخی نقاط دشت قزوین هستیم که اگر این روند ادامه پیدا کند در آینده نزدیک شرایط استان در حوزه منابع آبی بسیار بحرانی تر می شود که غیرقابل جبران است.

وی گفت: دستگاه قضایی در بحث صیانت و حفاظت از منابع استانی سریعاً و با جدیت ورود پیدا کرد و با تسریع در اجرای احکام قطعی صادر شده در خصوص مسلوب المنفعه و پلمپ چاه‌ها جلوی هدر رفت و برداشت‌های بی رویه از منابع آبی استان را گرفت و وضعیت فعلی بهبودی نسبی یافت و امیدواریم با تداوم این تلاش‌ها و بارش‌ها در سال های آینده بتوان بخشی از این منابع آبی از دست رفته را احیاء کرد.

این مسئول به آمار پلمپ و مسلوب المنفعه نمودن چاه‌ها اشاره کرد و افزود: در 6 ماهه نخست سال 98 حدود 170 حلقه چاه غیرمجاز در استان قزوین پلمپ و مسلوب المنفعه شده که بررسی‌ها نشان می‌دهد در احیاء منابع آبی موثر بوده و این اقدامات تا پلمپ آخرین چاه غیرمجاز در استان ادامه خواهد داشت.

رفع تصرف بیش از یک هکتار از بستر و حریم رودخانه‌ها

وی اضافه کرد: احکام قضایی قطعی در این حوزه باید سریعا توسط اداره آب منطقه ای با همکاری ضابطین قضایی اجرا شود و دستگاه قضایی در برخورد با متخلفان این حوزه عزمی جدی دارد ضمن این که در الزام بهره‌برداران به نصب کنتور هوشمند نیز توفیقات خوبی بدست آمده و این موضوع همچنان در دستور کار قرار دارد.

دادستان قزوین افزود: بارش‌های سال گذشته که موجب سیل آبی شدن بسیاری از رودخانه ها بعد از گذشت سال‌ها شد و خسارت‌های جانی و مالی سنگینی را در بسیاری از استان‌های کشور در پی داشت و دستگاه قضایی را بر این داشت تا در حوزه آزادسازی و رفع تصرف بستر و حریم رودخانه ها ورود پیدا کند و قبل از وقوع حوادث ناگوار با همکاری اداره آب منطقه ای استان به عنوان دستگاه متولی، اقدامات پیشگیرانه انجام دهد.

وی ادامه داد: نقاط تصرف شده توسط برخی افراد، کشاورزان، رستوران‌ها در حریم و بستر رودخانه‌های استان از سوی کارشناسان اداره آب منطقه ای شناسایی شده و دستگاه قضایی به تازگی عملیات آزادسازی و رفع تصرف را آغاز و با نگاه پیشگیری از وقوع جرم، اجرای این طرح با جدیت ادامه خواهد داشت و تاکنون بیش از یک هکتار از بستر و حریم رودخانه‌های استان را رفع تصرف و آزادسازی شده است.

این مقام قضایی استان به قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی زراعی استان پرداخت و اظهار داشت: در چند سال گذشته ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی زراعی روبه افزایش بوده و دستگاه قضایی در این خصوص نیز ورود به موقع و جدی داشت و با همکاری مدیریت امور اراضی و سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بسیاری از احکام قضایی صادره در خصوص قلع و قمع و اعاده به وضع سابق ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی زراعی به مرحله اجراء درآمده و در 6 ماهه نخست امسال حدود 100 هزار متر مربع ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی زراعی قزوین تخریب و اعاده به وضع سابق شد.

قاسمی عنوان کرد: اجرای احکام قضایی صادره در راستای جلوگیری از تعرضات، حفظ و صیانت از حقوق بیت المال بسیار حائز اهمیت است و اجرای این احکام در راستای پیشگری از وقوع جرم توسط دستگاه های متولی باید تسریع یابد و بدون شک اجرای قاطعانه آنها جنبه بازدارنگی خواهد داشت.

دادستان قزوین در پایان گفت: برخی خلاء های قانونی در راستای حفظ حقوق بیت المال وجود دارد که باید احصاء و اصلاح شود و با توجه به شرایط موجود روزآمد شده تا رفع این خلاءها فرصت سوء استفاده را از متخلفان و متعرضان گرفته و از دست اندازی‌ها به انفال، بیت المال و تضییع حقوق عمومی جلوگیری کند.

انتهای پیام/2002

دیدگاه ها