پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

نظارت بر تعلیم و تربیت و مطالبه‌گری حق اولیاست
کد خبر: ۳۳۷۹۸۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۴ ساعت: ۱۳:۵۲ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش:

نظارت بر تعلیم و تربیت و مطالبه‌گری حق اولیاست

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: مشارکت در مدرسه و نظارت بر تعلیم و تربیت حق اولیا است لذا باید صدای اولیا را بشنویم و فضای مطالبه‌گری آن‌ها را فراهم کنیم؛ چراکه این نظارت و مطالبه‌گری می‌تواند رفتار مدیران را کنترل و تنظیم کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگ‌وهنر صبح قزوین؛ مراسم گرامیداشت هفته‌ی پیوند اولیا و مربیان استان قزوین ظهر امروز(چهارشنبه) با حضور جمعی از مسئولان در سالن اجتماعات دانشگاه فرهنگیان قزوین برگزار شد.

در این مراسم نورعلی عباسپور مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش با اشاره به ایام اربعین حسینی، اظهار کرد: یکی از درس‌هایی که از کربلا می‌گیریم، نقش پررنگ خانواده و خانواده‌محوری است؛ در این حرکت بزرگ، نقش تاریخی و تاریخ‌ساز برادر، خواهر و فرزندان را مشاهده می‌کنیم.

وی اضافه کرد: تربیت محدود به مدرسه و زمان خاصی نیست و اگر خانواده‌ها تربیت را تنها به مدرسه بسپارند و فرزند را رها کنند، این امر ناقص خواهد ماند.

این مسئول با بیان اینکه رشد امری همه‌جانبه است، تصریح کرد: باید برای تعلیم و تربیت برنامه‌ای همه‌جانبه داشته باشیم تا دچار آفت و انحراف نشود، طبیعی است که بستر اصلی و ابتدایی برای مراقبت از رشد انسان، خانواده است.

پیوند اولیا و مربیان به معنای ارتباط عمیق و پایدار است

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر نقش محوری خانواده در امر تعلیم و تربیت، عنوان کرد: وظیفه‌ی اصلی بر عهده‌ی خانواده است و مدرسه به خانواده کمک و همکاری می‌دهد، نه برعکس؛ برای تحقق این مهم نیاز به ارتباط کیفی اولیا و مربیان متمرکز بر تربیت بچه‌ها داریم.

وی با اشاره به نام هفته‌ی «پیوند اولیا و مربیان»، گفت: واژه‌ی «پیوند» به ارتباط عمیق و پایدار اشاره دارد و حضور اولیا در مدرسه باید مداوم باشد، آموزش و پرورش نیز مکلف شده موانع را بردارد و بستر حضور خانواده را در سطوح مختلف آموزش و پرورش فراهم کند.

عباسپور اضافه کرد: مشارکت در مدرسه و نظارت بر تعلیم و تربیت حق اولیا است، باید صدای اولیا را بشنویم و فضای مطالبه‌گری آن‌ها را فراهم کنیم؛ این نظارت و مطالبه‌گری می‌تواند رفتارهای مدیران را کنترل و تنظیم کند و ماهیت نهادهای مدنی و انجمن‌ها نیز همین است.

وی در پایان گفت: وقتی فرد درست تربیت شود، جامعه مشکلی نخواهد داشت و در زمینه‌ی شغلی نیز موفق خواهد شد؛ در این صورت هم خانواده آرامش خواهد داشت و هم توسعه‌ی جامعه تضمین خواهد شد.

«مهر حسینی، نشاط معنوی» شعار امسال آموزش و پرورش
در این مراسم خیراله رحمانی مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین با اشاره به اهمیت حضور اولیا در این جلسه اظهار کرد: آموزش و پرورش بر اساس سند تحول ماموریت مقدسی دارد و هدف آن رسیدن به حیات طیبه است تا بر اساس آن فرزندانمان را به زندگی پاک رهنمون شویم.

وی افزود: در گذشته چارچوب مشخصی برای تعلیم و تربیت نداشتیم، اما امروز به برکت خون شهدا و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، سند ارزشمند تحول بنیادین آموزش و پرروش را داریم که باید مبنای کلیه‌ی فعالیت‌هایمان باشد؛ امروز فلسفه‌ی تعلیم و تربیت ما بر مبنای اسلام است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین با بیان اینکه رسیدن به آینده‌ی بهتر با تعلیم و تربیت همه‌جانبه‌ی فرزندانمان محقق خواهد شد، تصریح کرد: دانش‌‌آموزان باید در همه‌ی ساحت‌های دینی و اخلاقی، زیستی و بدنی، زیباشناسی و هنری، علمی و فناورانه، سیاسی و اجتماعی، اقتصادی و حرفه‌ای رشد کنند و باید به تمام این شش ساحت توجه کرد.

رحمانی با تاکید بر اینکه باید زمینه‌ای برای شکوفایی استعدادهای خدادادی دانش‌آموزان فراهم کنیم، عنوان کرد: امروز دیگر زمان اینکه دانش‌‌آموزان را بمباران معلومات کنیم گذشته است، بلکه باید فضایی برای تربیت استعدادهای بالقوه‌ی بچه‌ها فراهم کنیم.

این مسئول با اشاره به وظایف معلم، بیان کرد: کار معلم راهبری و هدایت است و معلم مومن و با اخلاق می‌تواند بچه‌ها را تربیت تمام ساحتی کند، اولیای مومن می‌توانند با کمک مدرسه این فضا را فراهم کنند.

وی اضافه کرد: بر اساس بیانات رهبری، هرچه در آموزش و پرورش هزینه کنیم، در واقع هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین با اشاره به شعار سال تحصیلی امسال بیان کرد: با توجه به تقارن ایام محرم و آغاز سال تحصیلی، شعار امسال را «مهر حسینی، نشاط معنوی» قرار داده‌ایم و امیدواریم بتوانیم فرزندانمان را مثل حضرت قاسم علیه‌السلام، حسینی تربیت کنیم.

رحمانی در پایان گفت: ضلع بعدی شعار امسال، «مدرسه‌محوری، تحول بنیادین» است؛ به این معنا که مدرسه محور تحول هر جامعه‌ای است، دیگر ضلع شعار امسال نیز «تربیت تمام ساحتی و هویت ایرانی اسلامی» است.

قلب نوجوان مانند زمین آماده بذرافشانی است

در ادامه حجت‌الاسلام علی قابل با اشاره به کلامی از امام علی علیه‌السلام اظهار کرد: قلب نوجوان مانند زمین آماده‌ بذرافشانی است و هر چه بکاری در آن رشد می‌کند. 

امام جمعه‌ی موقت قزوین درادامه گفت:اولیا باید تجارب خود را در اختیار فرزندانشان قرار دهند، از سوی دیگر معلمان باید چراغ علم را در راه دانش‌آموزان روشن کنند تا انسان‌هایی متعهد و درخور شان نظام اسلامی تربیت شود که زمینه‌ساز ظهور امام زمان و تمدن اسلامی باشند.

انتهای پیام/ 5001

دیدگاه ها