پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

تولید محصول زیتون در سال جاری بالغ بر ۲۵هزار تن است
کد خبر: ۳۳۷۵۷۵ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۶/۲۷ ساعت: ۱۳:۱۵ ↗ لینک کوتاه

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین:

تولید محصول زیتون در سال جاری بالغ بر ۲۵هزار تن است

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: عملیات برداشت دانه زیتون سبز «کنسروی» در باغات این استان آغاز شده است که تولید محصول زیتون در سال جاری بالغ بر ۲۵هزار تن است.

 

علی اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: سطح زیر کشت کل باغات استان بالغ بر ۷۴هزار هکتار است که از این میزان ۹هزار و ۵۲۰ هکتار به باغات زیتون اختصاص دارد.

وی افزود: تولید محصول زیتون در سال جاری بالغ بر ۲۵هزار تن است که پیش بینی می‌شود تا حدود ۶۰ درصد آن بصورت سبز یا کنسروی و بالغ بر ۴۰درصد آن بصورت دانه روغنی جهت استحصال روغن برداشت شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بیان کرد: از این میزان سطح زیر کشت باغات زیتون شش هزار و ۷۰۰هکتار بارور و ۲هزار و ۸۲۰ هکتار غیربارور است.

وی تصریح کرد: عمده باغات زیتون در منطقه طارم سفلی متمرکز بوده که در اکثر روستاهای این بخش تک محصولی بوده و درآمد خانوارها از این محصول است.

به گفته‌ی وی؛ در حال حاضر ۴۵ روستا با سه هزار و ۵۰۰ بهره بردار در زمینه تولید زیتون فعالیت دارند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: ارقام زیتون عمدتا زرد زیتون است که از سایر ارقام بومی می توان به رقم ماری «زودرس»، شنگه، روغنی، گرده زیتون و چرچنگی اشاره کرد.

اکبری اضافه کرد: از ارقام خارجی که طی چندین ساله اخیر به سطوح باغات اضافه شده می توان به رقم آربکین و کرونایکی که جز ارقام روغنی و در کشت های متراکم و فوق متراکم استفاده می شود و سایر ارقام خارجی مانند مانزانیلا، کنسروالیا، کروس و سویلانا اشاره کرد.

این مسئول به آفت مگس زیتون اشاره و ابراز کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی سال جاری و مساعد بودن شرایط زیستی برای این آفت؛ جمعیت آفت در نسل اول افزایش پیدا کرده که با کنترل به موقع و مبارزه همگانی در سطح روستاها؛ میزان خسارت به دانه‌های سبز زیتون در زمان برداشت به زیر سه درصد رسیده است.

اکبری گفت: عملیات کنترل و مبارزه شامل ۴ هزار هکتار که ۲۶۰۰هکتار در باغات سنتی و ۱۴۰۰هکتار در باغ‌های ردیفی و صنعتی به روش بیت اسپری «استفاده از طعمه مسموم و پروتئین هیدرولیزات»، کارت زرد و فرمون جنسی است.

وی؛ عملیات اصلاحی داخل باغات شامل هرس باردهی مناسب درختان، هرس بازجوانسازی در باغهای قدیمی و مسن، مدیریت کف باغ «مبارزه با علفهای هرز داخل باغ»، تنظیم دوره آبیاری با توجه به بارندگیهای مناسب اخیر «حذف یک مرحله آبیاری برای کاهش رطوبت باغ»  را از مهمترین اقدامات انجام شده در باغات زیتون استان ذکر کرد.

انتهای پیام/2002

دیدگاه ها