پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

دانش‌آموزان قزوینی: شفاف‌سازی شود چرا به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان دعوت نشدیم؟ / مدیرکل آموزش و پرورش: سازمان سنجش پاسخگو باشد
کد خبر: ۳۳۷۳۸۳ نویسنده: گل‌عنبر حمزه تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۶/۱۶ ساعت: ۱۴:۲۵ ↗ لینک کوتاه

گزارش صبح قزوین از اعتراض‌ها به سازمان سنجش؛

دانش‌آموزان قزوینی: شفاف‌سازی شود چرا به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان دعوت نشدیم؟ / مدیرکل آموزش و پرورش: سازمان سنجش پاسخگو باشد

دانش آموز قزوینی گفت: رتبه‌ام در کنکور هزار و اولویت یک تا ۳۳ انتخاب رشته ام، دانشگاه فرهنگیان بود؛ اما برایم جای سوال است که چرا برای مصاحبه دعوت نشدم در حالیکه دوستانم با وجود داشتن رتبه‌ ۱۰هزار و ۱۶هزار جهت مصاحبه دعوت شدند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ تعدادی از دانش‌آموزان قزوینی علی‌رغم کسب رتبه‌های سه رقمی در کنکور سال 98 برای مصاحبه به دانشگاه فرهنگیان دعوت نشدند که این موضوع اعتراض آنها را در پی داشته است.

پدر یکی از این دانش‌آموزان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: دخترم در کنکور سال 98 شرکت کرده و با رتبه‌ خوبی هم قبول شده است؛ اما متاسفانه به دانشگاه فرهنگیان دعوت به مصاحبه نشده است.

سازمان سنجش سهل‌انگاری کرده است

وی افزود: دلیل این امر را از مسئولان سنجش پیگیری شدیم و حتی به مشکین دشت و تهران مراجعه کردیم؛ اما به استدلال‌های ما جواب منطقی ندادند.

این شهروند قزوینی عنوان کرد: یک هفته است که دخترم آرامش و قرار ندارد با وجود اینکه حافظ کل قرآن بوده و در مسابقات بین المللی در بین 45 کشور مقام نخست کسب کرده است، اما عشق و علاقه‌اش فقط معلمی است.

وی در پایان گفت: متاسفانه سازمان سنجش سهل‌انگاری کرده است؛ لذا از مسئولان ذی‌ربط درخواست داریم که به خواسته این دانش‌آموزان اهمیت داده و موضوع را رسیدگی کنند؛ چراکه آنها برای کسب رتبه بالا در کنکور تلاش بسیاری کرده‌اند.

یکی از این دانش‌آموزان با رتبه 762 در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین بیان کرد: از اولویت اول تا سی‌و‌یکم من، تربیت معلم بوده است؛ اما نمی‌دانم چرا رسیدگی نمی‌کنند.

وی افزود: به سازمان سنجش مراجعه کردیم و آنها موضوع را به قزوین ارجاع دادند در ادامه به آموزش و پرورش قزوین نیز رفتیم اما همچنان کسی جواب‌گو نیست؛ نمی‌دانیم باید به کدام ارگان برای رسیدن به پاسخ درخواستمان مراجعه کنیم.

یکی دیگر از این دانش‌آموزان گفت: رتبه‌ام در کنکور هزار بوده و از اولویت یک تا 33 دانشگاه فرهنگیان بوده است؛ اما برایم جای سوال است که چرا برای مصاحبه دعوت نشدم در حالیکه دوستانم با وجود داشتن رتبه‌ 10هزار و 16هزار جهت مصاحبه دعوت شدند.

وی ادامه داد: واقعا هدف آموزش و پرورش و به ویژه سازمان سنجش این است که نخبگان وارد نشوند؛ در این صورت با چه انگیزه‌ای باید درس خواند.

یکی دیگر از دانش‌آموزان بیان کرد: رتبه‌ام 701شده اما دلیل دعوت نشدنم به مصاحبه را نمی‌دانم در حالیکه در انتخاب رشته 23 اولویت نخستم دانشگاه فرهنگیان بود، فقط مناطق خیلی دور که رفت و آمد برایم دشوار بود را انتخاب نکردم.

وی در پایان گفت: سال‌ گذشته بچه‌ها با رتبه 700در دانشگاه فرهنگیان قبول شدند و در قزوین 500نفر رتبه‌های سه رقمی برای مصاحبه دعوت شدند. چرا پیگیری نمی‌کنید؟

در مورد عدم معرفی دانش‌آموزان به دانشگاه فرهنگیان سازمان سنجش باید پاسخگو باشد

خیرالله رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین با اشاره به درخواست این دانش‌آموزان اظهار کرد: درباره دانشگاه فرهنگیان، فرآیند جذب بدین شکل است که در مرحله نخست سازمان سنجش آزمون علمی‌ای را برگزار می‌کند که ما هیچ اطلاعی از این آزمون نداریم؛ بنابراین در مورد اینکه این افراد چرا معرفی نشده‌اند صرفا باید سازمان سنجش پاسخگو باشد.

وی افزود: متناسب با سهمیه‌ تعیین شده برای آموزش و پرورش استان قزوین، براساس قوانین آزمون برگزار می‌شود و سازمان سنجش سه برابر ظرفیت به دانشگاه فرهنگیان برای مصاحبه اعلام می‌کند؛ بنابراین در این مرحله ما هیچ نقش و دخالتی نداریم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین تصریح کرد: با توجه به موارد مذکور علی القاعده آموزش و پرورش قزوین پاسخگوی این مورد نیست، لذا اگر کسی اعتراضی دارد باید به سازمان سنجش مراجعه کرده و مشکل را از این طریق پیگیری کند.

وی عنوان کرد: سازمان سنجش نیز سامانه‌ای را اعلام کرده تا افراد اعتراضات خود را در این سامانه نوشته و پاسخ خود را دریافت کنند؛ به عبارتی هر بحثی در این مورد باید از کانال سازمان سنجش تعقیب و پیگیری شود.

رحمانی تاکید کرد: آموزش و پرورش در برگزاری آزمون علمی هیچ نقش و دخالتی ندارد؛ البته با این وجود خود را ملزم می‌دانیم که مشکلات را پیگیری کنیم؛ اما جایگاه قانونی آن صرفا سازمان سنجش است.

وی بیان کرد: دانشگاه فرهنگیان دقیقا براساس لیستی که سازمان سنجش ارائه می‌دهد مصاحبه برگزار می‌کند که در سنوات گذشته 30درصد نتایج مصاحبه و 70درصد نتیجه آزمون علمی تاثیرگذار بود که نتایج جمع‌بندی شده و همزمان امور مربوط به تایید صلاحیت و کارهای گزینش افراد انجام و در نهایت نفرات نهایی برای استخدام مشخص می‎شدند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین در پایان یادآور شد: در مورد سوال مورد نظر، ما هیچ جایگاهی نداریم که ورود کرده و توضیح دهیم و سازمان سنجش باید پاسخ دهد که نماینده‌ای هم در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین دارند که پیگیر مسائل مربوطه از ایشان هستیم.

انتهای پیام/7003

دیدگاه ها